List of MPs For Constituencies in Scotland 2010-15
Browse the List of MPs For Constituencies in Scotland 2010%E2%80%9315 below. View Videos or join the discussion on this topic. Add List of MPs For Constituencies in Scotland 2010%E2%80%9315 to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
List of MPs For Constituencies in Scotland 2010%E2%80%9315


← 2005-10
2015-17 →

ScotlandParliamentaryConstituency2010Results.svg
Colours on map indicate the party allegiance of each constituency's elected member.

This is a list of Members of Parliament (MPs) elected to the House of Commons of the United Kingdom by Scottish constituencies for the Fifty-Fifth Parliament of the United Kingdom (2010 to 2015).

It includes both the 59 Members elected at the 2010 general election, held on 6 May 2010, and those subsequently elected in by-elections.

The list is sorted alphabetically, and those who did not serve in the House of Commons throughout the Parliament are italicised. Those first elected after the general election of 2010 are noted in the section on by-elections.

Final composition

MPs

MP Constituency Party In constituency since
Danny Alexander Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey Liberal Democrats 2005
Douglas Alexander Paisley and Renfrewshire South Labour Party 2005
Willie Bain Glasgow North East Labour Party 2009 by-election
Gordon Banks Ochil and South Perthshire Labour Party 2005
Anne Begg Aberdeen South Labour Party 1997
Gordon Brown Kirkcaldy and Cowdenbeath Labour Party 2005
Russell Brown Dumfries and Galloway Labour Party 2005
Malcolm Bruce Gordon Liberal Democrats 1983
Iain McKenzie Inverclyde Labour Party 2011 by-election
Menzies Campbell Fife North East Liberal Democrats 1987
Alistair Carmichael Orkney and Shetland Liberal Democrats 2001
Katy Clark North Ayrshire and Arran Labour Party 2005
Tom Clarke Coatbridge, Chryston and Bellshill Labour Party 2005
Michael Connarty Linlithgow and East Falkirk Labour Party 2005
Michael Crockart Edinburgh West Liberal Democrats 2010
Margaret Curran Glasgow East Labour Party 2010
Alistair Darling Edinburgh South West Labour Party 2005
Ian Davidson Glasgow South West Labour/Co-operative 2005
Thomas Docherty Dunfermline and West Fife Labour Party 2010
Brian Donohoe Central Ayrshire Labour Party 2005
Frank Doran Aberdeen North Labour Party 2005
Gemma Doyle West Dunbartonshire Labour/Co-operative 2010
Sheila Gilmore Edinburgh East Labour Party 2010
Tom Greatrex Rutherglen and Hamilton West Labour/Co-operative 2010
David Hamilton Midlothian Labour Party 2001
Tom Harris Glasgow South Labour Party 2005
Jimmy Hood Lanark and Hamilton East Labour Party 2005
Stewart Hosie Dundee East Scottish National Party 2005
Cathy Jamieson Kilmarnock and Loudoun Labour/Co-operative 2010
Eric Joyce Falkirk Independent 2005
Charles Kennedy Ross, Skye and Lochaber Liberal Democrats 2005
Mark Lazarowicz Edinburgh North and Leith Labour/Co-operative 2001
Angus MacNeil Na h-Eileanan an Iar
(Western Isles)
Scottish National Party 2005
Michael McCann East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow Labour Party 2010
Gregg McClymont Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East Labour Party 2010
Jim McGovern Dundee West Labour Party 2005
Anne McGuire Stirling Labour Party 1997
Ann McKechin Glasgow North Labour Party 2005
Michael Moore Berwickshire, Roxburgh and Selkirk Liberal Democrats 2005
Graeme Morrice Livingston Labour Party 2010
David Mundell Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale Conservative Party 2005
Jim Murphy East Renfrewshire Labour Party 2005
Ian Murray Edinburgh South Labour Party 2010
Pamela Nash Airdrie and Shotts Labour Party 2010
Fiona O'Donnell East Lothian Labour Party 2010
Sandra Osborne Ayr, Carrick and Cumnock Labour Party 2005
Alan Reid Argyll and Bute Liberal Democrats 2001
Angus Robertson Moray Scottish National Party 2001
John Robertson Glasgow North West Labour Party 2005
Frank Roy Motherwell and Wishaw Labour Party 1997
Lindsay Roy Glenrothes Labour Party 2008 by-election
Anas Sarwar Glasgow Central Labour Party 2010
James Sheridan Paisley and Renfrewshire North Labour Party 2005
Robert Smith West Aberdeenshire and Kincardine Liberal Democrats 1997
Jo Swinson East Dunbartonshire Liberal Democrats 2005
John Thurso Caithness, Sutherland and Easter Ross Liberal Democrats 2001
Michael Weir Angus Scottish National Party 2001
Eilidh Whiteford Banff and Buchan Scottish National Party 2010
Pete Wishart Perth and North Perthshire Scottish National Party 2005

By-elections

See also

References


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

List_of_MPs_for_constituencies_in_Scotland_2010%E2%80%9315
 



 



 
Music Scenes