List of MPs Elected in the 2017 United Kingdom General Election
Browse the List of MPs Elected in the 2017 United Kingdom General Election below. View Videos or join the discussion on this topic. Add List of MPs Elected in the 2017 United Kingdom General Election to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
List of MPs Elected in the 2017 United Kingdom General Election

Fifty-seventh Parliament of the United Kingdom
Palace of Westminster.jpg
Overview
Meeting placePalace of Westminster
Term21 June 2017 - 6 November 2019
Election2017 United Kingdom general election
GovernmentFirst Johnson ministry
from 24 July 2019
--Second May ministry - until 24 July 2019
House of Commons
Members650
SpeakerJohn Bercow
until 4 November 2019
Sir Lindsay Hoyle
from 4 November 2019
LeaderAndrea Leadsom
until 22 May 2019
Mel Stride
from 23 May 2019
Jacob Rees-Mogg
from 24 July 2019
Prime MinisterTheresa May (Conservative Party)
until 24 July 2019
Boris Johnson (Conservative Party)
from 24 July 2019
Leader of the OppositionJeremy Corbyn (Labour Party)
Third-party leaderIan Blackford (Scottish National Party)
House of Lords
Members776
Lord SpeakerThe Lord Fowler
LeaderThe Baroness Evans of Bowes Park
Leader of the OppositionThe Baroness Smith of Basildon
Crown-in-Parliament
Queen Elizabeth II
Sessions
1st21 June 2017 - 8 October 2019
2nd14 October - 6 November 2019

The fifty-seventh Parliament of the United Kingdom was the legislature following the 2017 general election of Members of Parliament (MPs) to the House of Commons of the United Kingdom. Parliament consists of the House of Lords and the elected House of Commons. Each of Parliament's 650 constituencies returned one Member of Parliament to the House of Commons.[1] In the 2017 general election a record number of women (208) were elected as MPs.[2]

The State Opening of Parliament at the Palace of Westminster by Queen Elizabeth II was on 21 June 2017. The subsequent parliamentary session was the longest since the formation of the United Kingdom in 1707, and the longest to sit at Westminster since the Long Parliament in the 17th century.[3] The second and last parliamentary session however was the shortest since October 1948,[4] lasting less than a month, from 14 October 2019 until Parliament dissolved at 00:01 on 6 November 2019.[5]

It was marked by unprecedented political turmoil as Governments led by both Theresa May and Boris Johnson were unable to win a series of important votes on the issue of Brexit. This left both Parliament and the Government in a prolonged state of deadlock and unable to move forward. Consequently there was a unusually high number of defections and suspensions, including the suspension of 21 Conservative MPs in September 2019; 10 of those suspended MPs re-joined the Conservative Party in October 2019. The Parliament was dissolved after the Government passed the Early Parliamentary General Election Act 2019, which bypassed the Fixed-term Parliaments Act 2011 to bring the next election forward to December 2019 from its original scheduled May 2022 date.

House of Commons composition

Below are graphical representations of the House of Commons showing party strengths directly after the 2017 general election, at important intermediate points, and immediately prior to dissolution. This is not an actual seating plan of the House, which has only five rows of benches on each side, with the government party to the right of the Speaker of the House of Commons and opposition parties to the left, but with room for only around two-thirds of MPs to sit at any one time.

This table shows the number of MPs in each party:

Affiliation Members[6]
At 2017 election At dissolution Change
  The Speaker 1 1 Steady
Registered parliamentary parties
Conservative - Gov 317 298 Decrease 19
Labour - Opp 262 242 Decrease 20
SNP 35 35 Steady
Liberal Democrats 12 20 Increase 8
DUP - C&S 10 10 Steady
Sinn Féin 7 7 Steady
Change UK N/A 5 Increase 5
Plaid Cymru 4 4 Steady
Green 1 1 Steady
Others
Independent 1 21 Increase 20
The Independents N/A 2 Increase 2
  BSJP N/A 1 Increase 1
  Suspended N/A 1 Increase 1
  Vacant N/A 2 Increase 2
Total 650 Steady
Voting total 639 637 Decrease 2
Safe majority 320 319 Decrease 1
Gov short by 4 22 Increase 18
Gov + C&S total 326 307 Decrease 19
13 -23 Decrease 36
Notes
  • For full details of changes during the 57th Parliament, see Defections and suspensions and By-elections.
  • Labour, as the largest party not in government, took the role of Official Opposition (OO). The Co-operative Party was represented in the House of Commons by Labour MPs sitting with the Labour and Co-operative designation.[7]
  • "Members elected" refers to the composition resulting from the election on 8 June 2017, but note that the confidence and supply arrangement (C&S) was only reached on 26 June.
  • The "voting total" is the effective size of the House excluding vacancies, suspensions, and certain members (ten at dissolution): the Speaker, two (usually three) Deputy Speakers (one Labour and one Conservative) who had only a tie-breaking vote constrained by conventions,[8] and seven abstentionist members (Sinn Féin). This left relevant party voting totals as follows: Con 297, Lab 241, SF 0, Speaker 0.
  • The "safe majority" (the number of seats needed to have a majority of one or two), "Gov short by" (the margin by which the governing Conservatives are short of that majority), and "Gov + C&S total" are based on the voting totals. The government entered into a confidence and supply agreement to secure a small majority, which shrank due to defections, finally disappearing on 3 September 2019. Hence, the "Gov + C&S majority", calculated as the sum of voting Conservative and Democratic Unionist Party members, less the sum of all other voting members, was negative at dissolution.

List of MPs elected in the general election

The following table is a list of MPs elected, ordered by constituency. Names of incumbents are listed where they stood for re-election; for details of other defeated candidates and the incumbent who stood down in those cases see individual constituency articles.

Constituency Party of incumbent
before election
Member returned (2017)[9] Party Notes Job before elected as MP
Aberavon Labour Official portrait of Stephen Kinnock crop 2.jpg
Stephen Kinnock
Labour Seat held Managing Director of the Global Leadership and Technology Exchange for Xynteo & Spouse of the Prime Minister of Denmark
Aberconwy Conservative Official portrait of Guto Bebb crop 2.jpg
Guto Bebb
Conservative Seat held Business Development Director of Innovas Wales
Aberdeen North Scottish National Official portrait of Kirsty Blackman crop 2.jpg
Kirsty Blackman
Scottish National Seat held Teacher
Aberdeen South Scottish National Official portrait of Ross Thomson crop 2.jpg
Ross Thomson
Conservative Seat gain, defeated incumbent Callum McCaig Member of the Scottish Parliament for North East Scotland & Store trainer for Debenhams
Airdrie and Shotts Scottish National Official portrait of Neil Gray crop 2.jpg
Neil Gray
Scottish National Seat held Radio Producer for BBC Radio Orkney
Aldershot Conservative Official portrait of Leo Docherty crop 2.jpg
Leo Docherty
Conservative Seat held, incumbent Sir Gerald Howarth stood down Director of the Conservative Middle East Council & Army Officer
Aldridge-Brownhills Conservative Official portrait of Wendy Morton crop 2.jpg
Wendy Morton
Conservative Seat held Businesswoman
Altrincham and Sale West Conservative Official portrait of Mr Graham Brady crop 2.jpg
Graham Brady
Conservative Seat held Director of Public Affairs for Waterfront Partnership
Alyn and Deeside Labour Official portrait of Mark Tami crop 2.jpg
Mark Tami
Labour Seat held Trade Unionist
Amber Valley Conservative Official portrait of Nigel Mills crop 2.jpg
Nigel Mills
Conservative Seat held Chartered Accountant
Angus Scottish National Kirstene Hair MP - official photo 2017.jpg
Kirstene Hair
Conservative Seat gain, defeated incumbent Mike Weir Events Manager for DC Thomson
Arfon Plaid Cymru Official portrait of Hywel Williams crop 2.jpg
Hywel Williams
Plaid Cymru Seat held Social Worker
Argyll and Bute Scottish National Official portrait of Brendan O'Hara crop 2.jpg
Brendan O'Hara
Scottish National Seat held TV Producer for STV
Arundel and South Downs Conservative Nick Herbert - minister for policing and criminal justice.jpg
Nick Herbert
Conservative Seat held Director of Reform
Ashfield Labour Official portrait of Gloria De Piero crop 2.jpg
Gloria De Piero
Labour Seat held Political Editor of GMTV
Ashford Conservative Official portrait of Damian Green crop 2.jpg
Damian Green
Conservative Seat held Journalist
Ashton-under-Lyne Labour Official portrait of Angela Rayner crop 2.jpg
Angela Rayner
Labour Seat held Trade Unionist
Aylesbury Conservative Official portrait of Mr David Lidington crop 2.jpg
David Lidington
Conservative Seat held Special Adviser to Douglas Hurd
Ayr, Carrick and Cumnock Scottish National Official portrait of Bill Grant crop 2.jpg
Bill Grant
Conservative Seat gain, defeated incumbent Corri Wilson Fireman
Banbury Conservative Official portrait of Victoria Prentis crop 2.jpg
Victoria Prentis
Conservative Seat held Civil Servant in the Government Legal Department
Banff and Buchan Scottish National Official portrait of David Duguid crop 2.jpg
David Duguid
Conservative Seat gain, defeated incumbent Eilidh Whiteford Engineer
Barking Labour Official portrait of Dame Margaret Hodge crop 2.jpg
Margaret Hodge
Labour Seat held Consultant at PricewaterhouseCoopers
Barnsley Central Labour Official portrait of Dan Jarvis crop 2.jpg
Dan Jarvis
Labour Seat held Army Officer
Barnsley East Labour Stephanie Peacock MP - official photo 2017.jpg
Stephanie Peacock
Labour Seat held, incumbent Michael Dugher stood down Trade Unionist
Barrow and Furness Labour Co-operative Official portrait of John Woodcock crop 2.jpg
John Woodcock
Labour Co-operative Seat held Special Advisor to Gordon Brown
Basildon and Billericay Conservative John Baron Official Portrait.jpg
John Baron
Conservative Seat held Hedge Fund Manager & Army Officer
Basingstoke Conservative Official portrait of Mrs Maria Miller crop 2.jpg
Maria Miller
Conservative Seat held Director of the Rowland Group
Bassetlaw Labour Official portrait of John Mann crop 2.jpg
John Mann
Labour Seat held Trade Unionist
Bath Conservative Official portrait of Wera Hobhouse crop 2.jpg
Wera Hobhouse
Liberal Democrats Seat gain, defeated incumbent Ben Howlett Teacher
Batley and Spen Labour Co-operative Official portrait of Tracy Brabin - v2 crop 2.jpg
Tracy Brabin
Labour Co-operative Seat held Actress
Battersea Conservative Marsha de Cordova Official Parliamentary Photo.jpg
Marsha de Cordova
Labour Seat gain, defeated incumbent Jane Ellison Charity Worker
Beaconsfield Conservative Official portrait of Mr Dominic Grieve crop 2.jpg
Dominic Grieve
Conservative Seat held Barrister
Beckenham Conservative Official portrait of Bob Stewart crop 2.jpg
Bob Stewart
Conservative Seat held Army Officer
Bedford Conservative Official portrait of Mohammad Yasin crop 2.jpg
Mohammad Yasin
Labour Seat gain, defeated incumbent Richard Fuller Trade Unionist
Belfast East DUP Official portrait of Gavin Robinson crop 2.jpg
Gavin Robinson
DUP Seat held Barrister
Belfast North DUP Official portrait of Nigel Dodds crop 2.jpg
Nigel Dodds
DUP Seat held Barrister
Belfast South SDLP Official portrait of Emma Little Pengelly crop 2.jpg
Emma Little-Pengelly
DUP Seat gain, defeated incumbent Alasdair McDonnell Special Advisor to Peter Robinson
Belfast West Sinn Féin Paul Maskey.jpg
Paul Maskey
Sinn Féin Seat held Tourism Manager
Bermondsey and Old Southwark Labour Official portrait of Neil Coyle crop 2.jpg
Neil Coyle
Labour Seat held Director of Policy and Campaigns at Disability Rights UK
Berwick-upon-Tweed Conservative Official portrait of Mrs Anne-Marie Trevelyan crop 2.jpg
Anne-Marie Trevelyan
Conservative Seat held Chartered Accountant
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk Scottish National Official portrait of John Lamont crop 2.jpg
John Lamont
Conservative Seat gain, defeated incumbent Calum Kerr Member of the Scottish Parliament for Ettrick, Roxburgh and Berwickshire & Solicitor
Bethnal Green and Bow Labour Rushanara Ali - MP - 2017.jpg
Rushanara Ali
Labour Seat held Director of the Young Foundation
Beverley and Holderness Conservative Official portrait of Graham Stuart crop 2.jpg
Graham Stuart
Conservative Seat held Solicitor
Bexhill and Battle Conservative Official portrait of Huw Merriman crop 2.jpg
Huw Merriman
Conservative Seat held Barrister
Bexleyheath and Crayford Conservative Official portrait of David Evennett crop 2.jpg
David Evennett
Conservative Seat held Insurance Broker
Birkenhead Labour Official portrait of Frank Field.jpg
Frank Field
Labour Seat held Director of the Child Poverty Action Group
Birmingham, Edgbaston Labour Co-operative Official portrait of Preet Kaur Gill crop 2.jpg
Preet Gill
Labour Co-operative Seat held, incumbent Gisela Stuart stood down Social Worker
Birmingham, Erdington Labour Official portrait of Jack Dromey crop 2.jpg
Jack Dromey
Labour Seat held Trade Unionist & Treasurer of the Labour Party
Birmingham, Hall Green Labour Official portrait of Mr Roger Godsiff crop 2.jpg
Roger Godsiff
Labour Seat held Trade Unionist
Birmingham, Hodge Hill Labour Official portrait of Liam Byrne crop 2.jpg
Liam Byrne
Labour Seat held Investment Banker
Birmingham, Ladywood Labour Shabana Mahmood Labour Seat held Solicitor
Birmingham, Northfield Labour Official portrait of Richard Burden crop 2.jpg
Richard Burden
Labour Seat held Trade Unionist
Birmingham, Perry Barr Labour Official portrait of Mr Khalid Mahmood crop 2.jpg
Khalid Mahmood
Labour Seat held Engineer
Birmingham, Selly Oak Labour Steve McCabe MP (cropped).jpg
Steve McCabe
Labour Seat held Care worker
Birmingham, Yardley Labour Official portrait of Jess Phillips.jpg
Jess Phillips
Labour Seat held Business Development Manager for Women's Aid Federation of England
Bishop Auckland Labour Official portrait of Helen Goodman crop 2.jpg
Helen Goodman
Labour Seat held Chief Executive of the National Association of Toy and Leisure Libraries
Blackburn Labour Official portrait of Kate Hollern crop 2.jpg
Kate Hollern
Labour Seat held Contracts Manager at Blackburn College
Blackley and Broughton Labour Graham Stringer MP (cropped).JPG
Graham Stringer
Labour Seat held Analytical Chemist
Blackpool North and Cleveleys Conservative Official portrait of Paul Maynard crop 2.jpg
Paul Maynard
Conservative Seat held Special Advisor to Liam Fox
Blackpool South Labour Official portrait of Gordon Marsden crop 2.jpg
Gordon Marsden
Labour Seat held Lecturer at the Open University
Blaenau Gwent Labour Official portrait of Nick Smith crop 2.jpg
Nick Smith
Labour Seat held Director of Policy and Partnerships at the Royal College of Speech and Language Therapists
Blaydon Labour Official portrait of Liz Twist crop 2.jpg
Liz Twist
Labour Seat held, incumbent David Anderson stood down Trade Unionist
Blyth Valley Labour Official portrait of Mr Ronnie Campbell crop 2.jpg
Ronnie Campbell
Labour Seat held Miner
Bognor Regis and Littlehampton Conservative Nick Gibb Minister.jpg
Nick Gibb
Conservative Seat held Chartered Accountant
Bolsover Labour Dennis Skinner MP Parliament (cropped).jpg
Dennis Skinner
Labour Seat held Miner
Bolton North East Labour Official portrait of Sir David Crausby crop 2.jpg
Sir David Crausby
Labour Seat held Trade Unionist
Bolton South East Labour Official portrait of Yasmin Qureshi crop 2.jpg
Yasmin Qureshi
Labour Seat held Barrister
Bolton West Conservative Official portrait of Chris Green crop 2.jpg
Chris Green
Conservative Seat held Engineer
Bootle Labour Peter Dowd MP - Official Parliamentary Photo.jpg
Peter Dowd
Labour Seat held Trade Unionist
Boston and Skegness Conservative Official portrait of Matt Warman crop 2.jpg
Matt Warman
Conservative Seat held Journalist for The Daily Telegraph
Bosworth Conservative Official portrait of David Tredinnick crop 2.jpg
David Tredinnick
Conservative Seat held Manager at Malden Mitcham Properties
Bournemouth East Conservative Official portrait of Mr Tobias Ellwood crop 2.jpg
Tobias Ellwood
Conservative Seat held Army Officer
Bournemouth West Conservative Official portrait of Conor Burns crop 2.jpg
Conor Burns
Conservative Seat held
Bracknell Conservative Official portrait of Dr Phillip Lee crop 2.jpg
Phillip Lee
Conservative Seat held
Bradford East Labour Imran Hussain Labour Seat held
Bradford South Labour Official portrait of Judith Cummins crop 2.jpg
Judith Cummins
Labour Seat held
Bradford West Labour Official portrait of Naz Shah crop 2.jpg
Naz Shah
Labour Seat held
Braintree Conservative Official portrait of James Cleverly crop 2.jpg
James Cleverly
Conservative Seat held
Brecon and Radnorshire Conservative Official portrait of Chris Davies crop 2.jpg
Christopher Davies
Conservative Seat held
Brent Central Labour Official portrait of Dawn Butler crop 2.jpg
Dawn Butler
Labour Seat held
Brent North Labour Official portrait of Barry Gardiner crop 2.jpg
Barry Gardiner
Labour Seat held
Brentford and Isleworth Labour Official portrait of Ruth Cadbury crop 2.jpg
Ruth Cadbury
Labour Seat held
Brentwood and Ongar Conservative Official portrait of Alex Burghart crop 2.jpg
Alex Burghart
Conservative Seat held, incumbent Sir Eric Pickles stood down
Bridgend Labour Official portrait of Mrs Madeleine Moon crop 2.jpg
Madeleine Moon
Labour Seat held
Bridgwater and West Somerset Conservative Official portrait of Mr Ian Liddell-Grainger crop 2.jpg
Ian Liddell-Grainger
Conservative Seat held
Brigg and Goole Conservative Official portrait of Andrew Percy crop 2.jpg
Andrew Percy
Conservative Seat held
Brighton Kemptown Conservative Official portrait of Lloyd Russell-Moyle crop 2.jpg
Lloyd Russell-Moyle
Labour Co-operative Seat gain, defeated incumbent Simon Kirby
Brighton Pavilion Green Caroline Lucas MP.jpg
Caroline Lucas
Green Seat held
Bristol East Labour Official portrait of Kerry McCarthy.jpg
Kerry McCarthy
Labour Seat held
Bristol North West Conservative Official portrait of Darren Jones crop 2.jpg
Darren Jones
Labour Seat gain, defeated incumbent Charlotte Leslie
Bristol South Labour Official portrait of Karin Smyth crop 2.jpg
Karin Smyth
Labour Seat held
Bristol West Labour Official portrait of Thangam Debbonaire crop 2.jpg
Thangam Debbonaire
Labour Seat held
Broadland Conservative Official portrait of Mr Keith Simpson crop 2.jpg
Keith Simpson
Conservative Seat held
Bromley and Chislehurst Conservative Official portrait of Robert Neill crop 2.jpg
Bob Neill
Conservative Seat held
Bromsgrove Conservative Official portrait of Sajid Javid MP.jpg
Sajid Javid
Conservative Seat held
Broxbourne Conservative Official portrait of Mr Charles Walker crop 2.jpg
Charles Walker
Conservative Seat held
Broxtowe Conservative Official portrait of Anna Soubry crop 2.jpg
Anna Soubry
Conservative Seat held
Buckingham The Speaker Apvienot?s Karalistes parlamenta P?rst?vju pal?tas priek?s?d?t?ja ofici?l? viz?te Latvij? (39361465685) (cropped).jpg
John Bercow
Speaker Seat held
Burnley Labour Official portrait of Julie Cooper crop 2.jpg
Julie Cooper
Labour Seat held
Burton Conservative Official portrait of Andrew Griffiths crop 2.jpg
Andrew Griffiths
Conservative Seat held
Bury North Conservative Official portrait of James Frith crop 2.jpg
James Frith
Labour Seat gain, defeated incumbent David Nuttal
Bury South Labour Official portrait of Mr Ivan Lewis crop 2.jpg
Ivan Lewis
Labour Seat held, suspended by Labour November 2017[10]
Bury St Edmunds Conservative Official portrait of Jo Churchill crop 2.jpg
Jo Churchill
Conservative Seat held
Caerphilly Labour Wayne David Labour Seat held
Caithness, Sutherland and Easter Ross Scottish National Official portrait of Jamie Stone crop 2.jpg
Jamie Stone
Liberal Democrats Seat gain, defeated incumbent Paul Monaghan
Calder Valley Conservative Official portrait of Craig Whittaker crop 2.jpg
Craig Whittaker
Conservative Seat held
Camberwell and Peckham Labour Official portrait of Ms Harriet Harman crop 2.jpg
Harriet Harman
Labour Seat held
Camborne and Redruth Conservative Official portrait of George Eustice crop 4.jpg
George Eustice
Conservative Seat held
Cambridge Labour Official portrait of Daniel Zeichner crop 2.jpg
Daniel Zeichner
Labour Seat held
Cannock Chase Conservative Official portrait of Amanda Milling crop 2.jpg
Amanda Milling
Conservative Seat held
Canterbury Conservative Official portrait of Rosie Duffield crop 2.jpg
Rosie Duffield
Labour Seat gain, defeated incumbent Julian Brazier
Cardiff Central Labour Jo Stevens official portrait 3-4 crop.jpg
Jo Stevens
Labour Seat held
Cardiff North Conservative Official portrait of Anna McMorrin crop 2.jpg
Anna McMorrin
Labour Seat gain, defeated incumbent Craig Williams
Cardiff South and Penarth Labour Co-operative Official portrait of Stephen Doughty crop 2.jpg
Stephen Doughty
Labour Co-operative Seat held
Cardiff West Labour Official portrait of Kevin Brennan crop 2.jpg
Kevin Brennan
Labour Seat held
Carlisle Conservative Official portrait of John Stevenson crop 2.jpg
John Stevenson
Conservative Seat held
Carmarthen East and Dinefwr Plaid Cymru Official portrait of Jonathan Edwards crop 2.jpg
Jonathan Edwards
Plaid Cymru Seat held
Carmarthen West and South Pembrokeshire Conservative Official portrait of Simon Hart crop 2.jpg
Simon Hart
Conservative Seat held
Carshalton and Wallington Liberal Democrats Official portrait of Tom Brake crop 2.jpg
Tom Brake
Liberal Democrats Seat held
Castle Point Conservative Official portrait of Rebecca Harris crop 2.jpg
Rebecca Harris
Conservative Seat held
Central Ayrshire Scottish National Official portrait of Dr Philippa Whitford crop 2.jpg
Philippa Whitford
Scottish National Seat held
Central Devon Conservative Official portrait of Mel Stride crop 2.jpg
Mel Stride
Conservative Seat held
Central Suffolk and North Ipswich Conservative Daniel-Poul ter-960x640 (cropped).jpg
Daniel Poulter
Conservative Seat held
Ceredigion Liberal Democrats Official portrait of Ben Lake crop 2.jpg
Ben Lake
Plaid Cymru Seat gain, defeated incumbent Mark Williams
Charnwood Conservative Official portrait of Edward Argar crop 2.jpg
Edward Argar
Conservative Seat held
Chatham and Aylesford Conservative Official portrait of Tracey Crouch crop 2.jpg
Tracey Crouch
Conservative Seat held
Cheadle Conservative Mary Robinson MP.jpg
Mary Robinson
Conservative Seat held
Chelmsford Conservative Official portrait of Vicky Ford crop 2.jpg
Vicky Ford
Conservative Seat held, incumbent Sir Simon Burns stood down
Chelsea and Fulham Conservative Official portrait of Greg Hands crop 2.jpg
Greg Hands
Conservative Seat held
Cheltenham Conservative Official portrait of Alex Chalk crop 2.jpg
Alex Chalk
Conservative Seat held
Chesham and Amersham Conservative Official portrait of Mrs Cheryl Gillan crop 2.jpg
Cheryl Gillan
Conservative Seat held
Chesterfield Labour Toby Perkins.jpg
Toby Perkins
Labour Seat held
Chichester Conservative Official portrait of Gillian Keegan - v2 crop 2.jpg
Gillian Keegan
Conservative Seat held, incumbent Andrew Tyrie stood down
Chingford and Woodford Green Conservative Official portrait of Mr Iain Duncan Smith crop 2.jpg
Iain Duncan Smith
Conservative Seat held
Chippenham Conservative Official portrait of Michelle Donelan crop 2.jpg
Michelle Donelan
Conservative Seat held
Chipping Barnet Conservative Official portrait of Theresa Villiers crop 2.jpg
Theresa Villiers
Conservative Seat held
Chorley Labour Official portrait of Mr Lindsay Hoyle crop 2.jpg
Lindsay Hoyle
Labour Seat held
Christchurch Conservative Official portrait of Mr Christopher Chope crop 2.jpg
Christopher Chope
Conservative Seat held
Cities of London and Westminster Conservative Mark-field (cropped).jpg
Mark Field
Conservative Seat held
City of Chester Labour Official portrait of Christian Matheson crop 2.jpg
Chris Matheson
Labour Seat held
Clacton Independent[a] Official portrait of Giles Watling crop 2.jpg
Giles Watling
Conservative Seat gain, incumbent Douglas Carswell (originally a UKIP MP) stood down
Cleethorpes Conservative Official portrait of Martin Vickers crop 2.jpg
Martin Vickers
Conservative Seat held
Clwyd South Labour Official portrait of Susan Elan Jones crop 2.jpg
Susan Elan Jones
Labour Seat held
Clwyd West Conservative Official portrait of Mr David Jones crop 2.jpg
David Jones
Conservative Seat held
Coatbridge, Chryston and Bellshill Scottish National Official portrait of Hugh Gaffney crop 2.jpg
Hugh Gaffney
Labour Seat gain, defeated incumbent Phil Boswell
Colchester Conservative Official portrait of Will Quince crop 2.jpg
Will Quince
Conservative Seat held
Colne Valley Conservative Official portrait of Thelma Walker crop 2.jpg
Thelma Walker
Labour Seat gain, defeated incumbent Jason McCartney
Congleton Conservative Official portrait of Fiona Bruce crop 2.jpg
Fiona Bruce
Conservative Seat held
Copeland Conservative Official portrait of Trudy Harrison crop 2.jpg
Trudy Harrison
Conservative Seat held
Corby Conservative Official portrait of Tom Pursglove crop 2.jpg
Tom Pursglove
Conservative Seat held
The Cotswolds Conservative Official portrait of Geoffrey Clifton-Brown crop 2.jpg
Geoffrey Clifton-Brown
Conservative Seat held
Coventry North East Labour Official portrait of Colleen Fletcher crop 2.jpg
Colleen Fletcher
Labour Seat held
Coventry North West Labour Official portrait of Mr Geoffrey Robinson crop 2.jpg
Geoffrey Robinson
Labour Seat held
Coventry South Labour Official portrait of Mr Jim Cunningham crop 2.jpg
Jim Cunningham
Labour Seat held
Crawley Conservative Official portrait of Henry Smith crop 2.jpg
Henry Smith
Conservative Seat held
Crewe and Nantwich Conservative Official portrait of Laura Smith crop 2.jpg
Laura Smith
Labour Seat gain, defeated incumbent Edward Timpson
Croydon Central Conservative Sarah Jones MP- official photo 2017.jpg
Sarah Jones
Labour Seat gain, defeated incumbent Gavin Barwell
Croydon North Labour Co-operative Official portrait of Mr Steve Reed crop 2.jpg
Steve Reed
Labour Co-operative Seat held
Croydon South Conservative Official portrait of Chris Philp crop 2.jpg
Chris Philp
Conservative Seat held
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East Scottish National Official portrait of Stuart C. McDonald crop 2.jpg
Stuart McDonald
Scottish National Seat held
Cynon Valley Labour Official portrait of Ann Clwyd crop 2.jpg
Ann Clwyd
Labour Seat held
Dagenham and Rainham Labour Official portrait of Jon Cruddas crop 2.jpg
Jon Cruddas
Labour Seat held
Darlington Labour Official portrait of Jenny Chapman crop 2.jpg
Jenny Chapman
Labour Seat held
Dartford Conservative Official portrait of Gareth Johnson crop 2.jpg
Gareth Johnson
Conservative Seat held
Daventry Conservative Official portrait of Chris Heaton-Harris crop 2.jpg
Chris Heaton-Harris
Conservative Seat held
Delyn Labour Official portrait of David Hanson crop 2.jpg
David Hanson
Labour Seat held
Denton and Reddish Labour Official portrait of Andrew Gwynne crop 2.jpg
Andrew Gwynne
Labour Seat held
Derby North Conservative Official portrait of Chris Williamson crop 2.jpg
Chris Williamson
Labour Seat gain, defeated incumbent Amanda Solloway
Derby South Labour Official portrait of Margaret Beckett crop 2.jpg
Margaret Beckett
Labour Seat held
Derbyshire Dales Conservative Official portrait of Sir Patrick McLoughlin crop 2.jpg
Patrick McLoughlin
Conservative Seat held
Devizes Conservative Claire perry (cropped).jpg
Claire Perry
Conservative Seat held
Dewsbury Labour Paula Sherriff Labour Seat held
Don Valley Labour Official portrait of Caroline Flint crop 2.jpg
Caroline Flint
Labour Seat held
Doncaster Central Labour Rosie Winterton OfficialPortrait.jpg
Rosie Winterton
Labour Seat held
Doncaster North Labour Official portrait of Edward Miliband crop 2 retouch.jpg
Ed Miliband
Labour Seat held
Dover Conservative Official portrait of Charlie Elphicke crop 2.jpg
Charlie Elphicke
Conservative Seat held
Dudley North Labour Ian Austin MP.jpg
Ian Austin
Labour Seat held
Dudley South Conservative Official portrait of Mike Wood crop 2.jpg
Mike Wood
Conservative Seat held
Dulwich and West Norwood Labour Official portrait of Helen Hayes crop 2.jpg
Helen Hayes
Labour Seat held
Dumfries and Galloway Scottish National Official portrait of Mr Alister Jack crop 2.jpg
Alister Jack
Conservative Seat gain, defeated incumbent Richard Arkless
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale Conservative Official portrait of David Mundell crop 2.jpg
David Mundell
Conservative Seat held
Dundee East Scottish National Official portrait of Stewart Hosie crop 2.jpg
Stewart Hosie
Scottish National Seat held
Dundee West Scottish National Official portrait of Chris Law crop 2.jpg
Chris Law
Scottish National Seat held
Dunfermline and West Fife Scottish National Official portrait of Douglas Chapman crop 2.jpg
Douglas Chapman
Scottish National Seat held
City of Durham Labour Official portrait of Dr Roberta Blackman-Woods crop 2.jpg
Roberta Blackman-Woods
Labour Seat held
Dwyfor Meirionnydd Plaid Cymru Official portrait of Liz Saville Roberts crop 2.jpg
Liz Saville-Roberts
Plaid Cymru Seat held
Ealing Central and Acton Labour Official portrait of Dr Rupa Huq crop 2.jpg
Rupa Huq
Labour Seat held
Ealing North Labour Official portrait of Stephen Pound crop 2.jpg
Stephen Pound
Labour Seat held
Ealing Southall Labour Official portrait of Mr Virendra Sharma crop 2.jpg
Virendra Sharma
Labour Seat held
Easington Labour Official portrait of Grahame Morris crop 2.jpg
Grahame Morris
Labour Seat held
East Antrim DUP Official portrait of Sammy Wilson crop 2.jpg
Sammy Wilson
DUP Seat held
East Devon Conservative Official portrait of Sir Hugo Swire crop 2.jpg
Hugo Swire
Conservative Seat held
East Dunbartonshire Scottish National Official portrait of Jo Swinson crop 2.jpg
Jo Swinson
Liberal Democrats Seat gain, defeated incumbent John Nicolson
East Ham Labour Official portrait of Stephen Timms crop 2.jpg
Stephen Timms
Labour Seat held
East Hampshire Conservative Official portrait of Damian Hinds crop 2.jpg
Damian Hinds
Conservative Seat held
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow Scottish National Official portrait of Dr Lisa Cameron crop 2.jpg
Lisa Cameron
Scottish National Seat held
East Londonderry DUP GregoryCampell.jpg
Gregory Campbell
DUP Seat held
East Lothian Scottish National Official portrait of Martin Whitfield crop 2.jpg
Martin Whitfield
Labour Seat gain, defeated incumbent George Kerevan
East Renfrewshire Scottish National Official portrait of Paul Masterton crop 2.jpg
Paul Masterton
Conservative Seat gain, defeated incumbent Kirsten Oswald
East Surrey Conservative Official portrait of Mr Sam Gyimah crop 2.jpg
Sam Gyimah
Conservative Seat held
East Worthing and Shoreham Conservative Official portrait of Tim Loughton crop 2.jpg
Tim Loughton
Conservative Seat held
East Yorkshire Conservative Greg knight speaks at meeting (cropped).jpg
Greg Knight
Conservative Seat held
Eastbourne Conservative Official portrait of Stephen Lloyd crop 2.jpg
Stephen Lloyd
Liberal Democrats Seat gain, defeated incumbent Caroline Ansell
Eastleigh Conservative Official portrait of Mims Davies crop 2.jpg
Mims Davies
Conservative Seat held
Eddisbury Conservative Official portrait of Antoinette Sandbach crop 2.jpg
Antoinette Sandbach
Conservative Seat held
Edinburgh East Scottish National Tommy Sheppard - MP - 2017.jpg
Tommy Sheppard
Scottish National Seat held
Edinburgh North and Leith Scottish National Official portrait of Deidre Brock crop 2.jpg
Deidre Brock
Scottish National Seat held
Edinburgh South Labour Official portrait of Ian Murray crop 2.jpg
Ian Murray
Labour Seat held
Edinburgh South West Scottish National Joanna Cherry Scottish National Seat held
Edinburgh West Independent[a] Official portrait of Christine Jardine crop 2.jpg
Christine Jardine
Liberal Democrats Seat gain, incumbent Michelle Thomson (originally a Scottish National MP) stood down
Edmonton Labour Co-operative Official portrait of Kate Osamor crop 2.jpg
Kate Osamor
Labour Co-operative Seat held
Ellesmere Port and Neston Labour Official portrait of Justin Madders crop 2.jpg
Justin Madders
Labour Seat held
Elmet and Rothwell Conservative Official portrait of Alec Shelbrooke crop 2.jpg
Alec Shelbrooke
Conservative Seat held
Eltham Labour Official portrait of Clive Efford crop 2.jpg
Clive Efford
Labour Seat held
Enfield North Labour Official portrait of Joan Ryan crop 2.jpg
Joan Ryan
Labour Seat held
Enfield Southgate Conservative Official portrait of Bambos Charalambous crop 2.jpg
Bambos Charalambous
Labour Seat gain, defeated incumbent David Burrowes
Epping Forest Conservative Eleanor Laing, MP for Epping Forest.jpg
Eleanor Laing
Conservative Seat held
Epsom and Ewell Conservative Official portrait of Chris Grayling crop 2.jpg
Chris Grayling
Conservative Seat held
Erewash Conservative Official portrait of Maggie Throup crop 2.jpg
Maggie Throup
Conservative Seat held
Erith and Thamesmead Labour Teresa Pearce.jpg
Teresa Pearce
Labour Seat held
Esher and Walton Conservative Official portrait of Dominic Raab crop 2.jpg
Dominic Raab
Conservative Seat held
Exeter Labour Official portrait of Mr Ben Bradshaw crop 2.jpg
Ben Bradshaw
Labour Seat held
Falkirk Scottish National Official portrait of John McNally crop 2.jpg
John McNally
Scottish National Seat held
Fareham Conservative Official portrait of Suella Fernandes crop 2.jpg
Suella Braverman
Conservative Seat held
Faversham and Mid Kent Conservative Official portrait of Helen Whately crop 2.jpg
Helen Whately
Conservative Seat held
Feltham and Heston Labour Co-operative Official portrait of Seema Malhotra crop 2.jpg
Seema Malhotra
Labour Co-operative Seat held
Fermanagh and South Tyrone UUP Michelle Gildernew Dec 2014.jpg
Michelle Gildernew
Sinn Féin Seat gain, defeated incumbent Tom Elliott
Filton and Bradley Stoke Conservative Official portrait of Jack Lopresti crop 2.jpg
Jack Lopresti
Conservative Seat held
Finchley and Golders Green Conservative Mike Freer Conservative Seat held
Folkestone and Hythe Conservative Official portrait of Damian Collins crop 2.jpg
Damian Collins
Conservative Seat held
Forest of Dean Conservative Official portrait of Mr Mark Harper crop 2.jpg
Mark Harper
Conservative Seat held
Foyle SDLP Elisha McCallion 2015.jpg
Elisha McCallion
Sinn Féin Seat gain, defeated incumbent Mark Durkan
Fylde Conservative Official portrait of Mark Menzies crop 2.jpg
Mark Menzies
Conservative Seat held
Gainsborough Conservative Official portrait of Sir Edward Leigh crop 2.jpg
Edward Leigh
Conservative Seat held
Garston and Halewood Labour Official portrait of Maria Eagle crop 2.jpg
Maria Eagle
Labour Seat held
Gateshead Labour Official portrait of Ian Mearns crop 4.jpg
Ian Mearns
Labour Seat held
Gedling Labour Official portrait of Vernon Coaker crop 2.jpg
Vernon Coaker
Labour Seat held
Gillingham and Rainham Conservative Official portrait of Rehman Chishti crop 2.jpg
Rehman Chishti
Conservative Seat held
Glasgow Central Scottish National Official portrait of Alison Thewliss crop 2.jpg
Alison Thewliss
Scottish National Seat held
Glasgow East Independent[a] Official portrait of David Linden crop 2.jpg
David Linden
Scottish National Seat held, incumbent Natalie McGarry (originally an SNP MP) stood down
Glasgow North Scottish National Official portrait of Patrick Grady crop 2.jpg
Patrick Grady
Scottish National Seat held
Glasgow North East Scottish National Paul Sweeney MP - official photo 2017.jpg
Paul Sweeney
Labour Co-operative Seat gain, defeated incumbent Anne McLaughlin
Glasgow North West Scottish National Official portrait of Carol Monaghan crop 2.jpg
Carol Monaghan
Scottish National Seat held
Glasgow South Scottish National Official portrait of Stewart Malcolm McDonald crop 2.jpg
Stewart McDonald
Scottish National Seat held
Glasgow South West Scottish National Official portrait of Chris Stephens crop 2.jpg
Chris Stephens
Scottish National Seat held
Glenrothes Scottish National Official portrait of Peter Grant crop 2.jpg
Peter Grant
Scottish National Seat held
Gloucester Conservative Official portrait of Richard Graham crop 2.jpg
Richard Graham
Conservative Seat held
Gordon Scottish National Official portrait of Colin Clark crop 2.jpg
Colin Clark
Conservative Seat gain, defeated incumbent Alex Salmond
Gosport Conservative Caroline-dinenage-960 (cropped).jpg
Caroline Dinenage
Conservative Seat held
Gower Conservative Official portrait of Tonia Antoniazzi crop 2.jpg
Tonia Antoniazzi
Labour Seat gain, defeated incumbent Byron Davies
Grantham and Stamford Conservative Nickboles.jpg
Nicholas Boles
Conservative Seat held
Gravesham Conservative Adam Holloway Conservative Seat held
Great Grimsby Labour Official portrait of Melanie Onn.jpg
Melanie Onn
Labour Seat held
Great Yarmouth Conservative Official portrait of Brandon Lewis crop 2.jpg
Brandon Lewis
Conservative Seat held
Greenwich and Woolwich Labour Official portrait of Matthew Pennycook crop 2.jpg
Matthew Pennycook
Labour Seat held
Guildford Conservative Official portrait of Anne Milton crop 2.jpg
Anne Milton
Conservative Seat held
Hackney North and Stoke Newington Labour Official portrait of Ms Diane Abbott crop 2.jpg
Diane Abbott
Labour Seat held
Hackney South and Shoreditch Labour Co-operative Official portrait of Meg Hillier crop 2.jpg
Meg Hillier
Labour Co-operative Seat held
Halesowen and Rowley Regis Conservative Official portrait of James Morris crop 2.jpg
James Morris
Conservative Seat held
Halifax Labour Official portrait of Holly Lynch crop 2.jpg
Holly Lynch
Labour Seat held
Haltemprice and Howden Conservative Official portrait of Mr David Davis crop 2.jpg
David Davis
Conservative Seat held
Halton Labour Official portrait of Derek Twigg crop 2.jpg
Derek Twigg
Labour Seat held
Hammersmith Labour Official portrait of Andy Slaughter crop 2.jpg
Andy Slaughter
Labour Seat held
Hampstead and Kilburn Labour Official portrait of Tulip Siddiq crop 2.jpg
Tulip Siddiq
Labour Seat held
Harborough Conservative Official portrait of Neil O'Brien crop 2.jpg
Neil O'Brien
Conservative Seat held, incumbent Sir Edward Garnier stood down
Harlow Conservative Official portrait of Robert Halfon crop 2.jpg
Robert Halfon
Conservative Seat held
Harrogate and Knaresborough Conservative Official portrait of Andrew Jones crop 2.jpg
Andrew Jones
Conservative Seat held
Harrow East Conservative Official portrait of Bob Blackman crop 2.jpg
Bob Blackman
Conservative Seat held
Harrow West Labour Co-operative Official portrait of Gareth Thomas crop 2.jpg
Gareth Thomas
Labour Co-operative Seat held
Hartlepool Labour Official portrait of Mike Hill crop 2.jpg
Mike Hill
Labour Seat held, incumbent Iain Wright stood down
Harwich and North Essex Conservative Official portrait of Mr Bernard Jenkin crop 2.jpg
Bernard Jenkin
Conservative Seat held
Hastings and Rye Conservative Official portrait of Amber Rudd crop 2.jpg
Amber Rudd
Conservative Seat held
Havant Conservative Official portrait of Alan Mak crop 2.jpg
Alan Mak
Conservative Seat held
Hayes and Harlington Labour John McDonnell 2011 (cropped).jpeg
John McDonnell
Labour Seat held
Hazel Grove Conservative Official portrait of Mr William Wragg crop 2.jpg
William Wragg
Conservative Seat held
Hemel Hempstead Conservative Official portrait of Mike Penning crop 2.jpg
Mike Penning
Conservative Seat held
Hemsworth Labour Official portrait of Jon Trickett crop 2.jpg
Jon Trickett
Labour Seat held
Hendon Conservative Official portrait of Dr Matthew Offord crop 2.jpg
Matthew Offord
Conservative Seat held
Henley Conservative Official portrait of John Howell crop 2.jpg
John Howell
Conservative Seat held
Hereford and South Herefordshire Conservative Official portrait of Jesse Norman crop 2.jpg
Jesse Norman
Conservative Seat held
Hertford and Stortford Conservative Official portrait of Mr Mark Prisk crop 2.jpg
Mark Prisk
Conservative Seat held
Hertsmere Conservative Official portrait of Oliver Dowden crop 2.jpg
Oliver Dowden
Conservative Seat held
Hexham Conservative Official portrait of Guy Opperman crop 2.jpg
Guy Opperman
Conservative Seat held
Heywood and Middleton Labour Official portrait of Liz McInnes crop 2.jpg
Liz McInnes
Labour Seat held
High Peak Conservative Official portrait of Ruth George crop 2.jpg
Ruth George
Labour Seat gain, defeated incumbent Andrew Bingham
Hitchin and Harpenden Conservative Official portrait of Bim Afolami crop 2.jpg
Bim Afolami
Conservative Seat held, incumbent Peter Lilley stood down
Holborn and St Pancras Labour Official portrait of Keir Starmer crop 2.jpg
Keir Starmer
Labour Seat held
Hornchurch and Upminster Conservative Official portrait of Julia Dockerill crop 2.jpg
Julia Lopez
Conservative Seat held, incumbent Angela Watkinson stood down
Hornsey and Wood Green Labour Official portrait of Catherine West crop 2.jpg
Catherine West
Labour Seat held
Horsham Conservative Jeremy Quin.jpg
Jeremy Quin
Conservative Seat held
Houghton and Sunderland South Labour Official portrait of Bridget Phillipson crop 2.jpg
Bridget Phillipson
Labour Seat held
Hove Labour Official portrait of Peter Kyle crop 2.jpg
Peter Kyle
Labour Seat held
Huddersfield Labour Co-operative Official portrait of Mr Barry Sheerman crop 2.jpg
Barry Sheerman
Labour Co-operative Seat held
Huntingdon Conservative Official portrait of Mr Jonathan Djanogly crop 2.jpg
Jonathan Djanogly
Conservative Seat held
Hyndburn Labour Official portrait of Graham P Jones crop 2.jpg
Graham Jones
Labour Seat held
Ilford North Labour Official portrait of Wes Streeting crop 2.jpg
Wes Streeting
Labour Seat held
Ilford South Labour Co-operative Official portrait of Mike Gapes crop 2.jpg
Mike Gapes
Labour Co-operative Seat held
Inverclyde Scottish National Official portrait of Ronnie Cowan crop 2.jpg
Ronnie Cowan
Scottish National Seat held
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey Scottish National Official portrait of Drew Hendry crop 2.jpg
Drew Hendry
Scottish National Seat held
Ipswich Conservative Sandy Martin MP - official photo 2017.jpg
Sandy Martin
Labour Seat gain, defeated incumbent Ben Gummer
Isle of Wight Conservative Official portrait of Mr Bob Seely crop 2.jpg
Bob Seely
Conservative Seat held, incumbent Andrew Turner stood down
Islington North Labour Jeremy Corbyn election infobox 2.jpg
Jeremy Corbyn
Labour Seat held
Islington South and Finsbury Labour Official portrait of Emily Thornberry crop 2.jpg
Emily Thornberry
Labour Seat held
Islwyn Labour Co-operative Official portrait of Chris Evans crop 2.jpg
Chris Evans
Labour Co-operative Seat held
Jarrow Labour Official portrait of Mr Stephen Hepburn crop 2.jpg
Stephen Hepburn
Labour Seat held
Keighley Conservative Official portrait of John Grogan crop 2.jpg
John Grogan
Labour Seat gain, defeated incumbent Kris Hopkins
Kenilworth and Southam Conservative 150 Years of International Humanitarian Law- The UK Perspective (15472786757) (cropped).jpg
Jeremy Wright
Conservative Seat held
Kensington Conservative Emma Dent Coad, MP for Kensington.jpg
Emma Dent Coad
Labour Seat gain, defeated incumbent Victoria Borwick
Kettering Conservative Official portrait of Mr Philip Hollobone crop 2.jpg
Philip Hollobone
Conservative Seat held
Kilmarnock and Loudoun Scottish National Official portrait of Alan Brown crop 2.jpg
Alan Brown
Scottish National Seat held
Kingston and Surbiton Conservative Official portrait of Sir Edward Davey crop 2.jpg
Ed Davey
Liberal Democrats Seat gain, defeated incumbent James Berry
Kingston upon Hull East Labour Official portrait of Karl Turner crop 2.jpg
Karl Turner
Labour Seat held
Kingston upon Hull North Labour Diana Johnson (cropped).jpg
Diana Johnson
Labour Seat held
Kingston upon Hull West and Hessle Labour Official portrait of Emma Hardy crop 2.jpg
Emma Hardy
Labour Seat held, incumbent Alan Johnson stood down
Kingswood Conservative Official portrait of Chris Skidmore crop 2.jpg
Chris Skidmore
Conservative Seat held
Kirkcaldy and Cowdenbeath Scottish National Lesley Laird Official Parliamentary Photo.jpg
Lesley Laird
Labour Seat gain, defeated incumbent Roger Mullin
Knowsley Labour Official portrait of Mr George Howarth crop 2.jpg
George Howarth
Labour Seat held
Lagan Valley DUP Official portrait of Sir Jeffrey M. Donaldson crop 2.jpg
Jeffrey Donaldson
DUP Seat held
Lanark and Hamilton East Scottish National Official portrait of Angela Crawley crop 2.jpg
Angela Crawley
Scottish National Seat held
Lancaster and Fleetwood Labour Official portrait of Cat Smith crop 2.jpg
Cat Smith
Labour Seat held
Leeds Central Labour Official portrait of Hilary Benn crop 2.jpg
Hilary Benn
Labour Seat held
Leeds East Labour Richard Burgon.jpg
Richard Burgon
Labour Seat held
Leeds North East Labour Official portrait of Fabian Hamilton crop 2.jpg
Fabian Hamilton
Labour Seat held
Leeds North West Liberal Democrats Official portrait of Alex Sobel crop 2.jpg
Alex Sobel
Labour Co-operative Seat gain, defeated incumbent Greg Mulholland
Leeds West Labour Official portrait of Rachel Reeves crop 2.jpg
Rachel Reeves
Labour Seat held
Leicester East Labour Official portrait of Keith Vaz crop 2.jpg
Keith Vaz
Labour Seat held
Leicester South Labour Co-operative Official portrait of Jonathan Ashworth crop 2.jpg
Jon Ashworth
Labour Co-operative Seat held
Leicester West Labour Official portrait of Liz Kendall crop 2.jpg
Liz Kendall
Labour Seat held
Leigh Labour Official portrait of Jo Platt crop 2.jpg
Jo Platt
Labour Co-operative Seat held, incumbent Andy Burnham stood down
Lewes Conservative Official portrait of Maria Caulfield crop 2.jpg
Maria Caulfield
Conservative Seat held
Lewisham East Labour Official portrait of Heidi Alexander crop 2.jpg
Heidi Alexander
Labour Seat held
Lewisham West and Penge Labour Official portrait of Ellie Reeves crop 2.jpg
Ellie Reeves
Labour Seat held, incumbent Jim Dowd stood down
Lewisham Deptford Labour Official portrait of Vicky Foxcroft crop 2.jpg
Vicky Foxcroft
Labour Seat held
Leyton and Wanstead Labour Official portrait of John Cryer crop 2.jpg
John Cryer
Labour Seat held
Lichfield Conservative Michael Fabricant.jpg
Michael Fabricant
Conservative Seat held
Lincoln Conservative Official portrait of Ms Karen Lee crop 2.jpg
Karen Lee
Labour Seat gain, defeated incumbent Karl McCartney
Linlithgow and East Falkirk Scottish National Martyn Day MP - official photo 2017.jpg
Martyn Day
Scottish National Seat held
Liverpool Riverside Labour Co-operative Official portrait of Mrs Louise Ellman crop 2.jpg
Louise Ellman
Labour Co-operative Seat held
Liverpool Walton Labour Official portrait of Dan Carden crop 2.jpg
Dan Carden
Labour Seat held, incumbent Steve Rotheram stood down
Liverpool Wavertree Labour Co-operative Official portrait of Luciana Berger crop 2.jpg
Luciana Berger
Labour Co-operative Seat held
Liverpool West Derby Labour Co-operative Official portrait of Stephen Twigg crop 2.jpg
Stephen Twigg
Labour Co-operative Seat held
Livingston Scottish National Official portrait of Hannah Bardell crop 2.jpg
Hannah Bardell
Scottish National Seat held
Llanelli Labour Official portrait of Nia Griffith crop 2.jpg
Nia Griffith
Labour Seat held
Loughborough Conservative Official portrait of Baroness Morgan of Cotes crop 2.jpg
Nicky Morgan
Conservative Seat held
Louth and Horncastle Conservative Official portrait of Victoria Atkins crop 2.jpg
Victoria Atkins
Conservative Seat held
Ludlow Conservative Official portrait of Mr Philip Dunne crop 2.jpg
Philip Dunne
Conservative Seat held
Luton North Labour
Kelvin Hopkins
Labour Seat held. Suspended from party.
Luton South Labour Co-operative Official portrait of Mr Gavin Shuker crop 2.jpg
Gavin Shuker
Labour Co-operative Seat held
Macclesfield Conservative Official portrait of David Rutley crop 2.jpg
David Rutley
Conservative Seat held
Maidenhead Conservative Theresa May Official.jpg
Theresa May
Conservative Seat held
Maidstone and The Weald Conservative Official portrait of Mrs Helen Grant crop 2.jpg
Helen Grant
Conservative Seat held
Makerfield Labour Official portrait of Yvonne Fovargue crop 2.jpg
Yvonne Fovargue
Labour Seat held
Maldon Conservative Official portrait of Mr John Whittingdale crop 2.jpg
John Whittingdale
Conservative Seat held
Manchester Central Labour Co-operative Official portrait of Lucy Powell.jpg
Lucy Powell
Labour Co-operative Seat held
Manchester, Gorton Labour Official portrait of Afzal Khan crop 2.jpg
Afzal Khan
Labour Seat held, last MP Sir Gerald Kaufman died in February 2017
Manchester Withington Labour Official portrait of Jeff Smith crop 2.jpg
Jeff Smith
Labour Seat held
Mansfield Labour Official portrait of Ben Bradley crop 2.jpg
Ben Bradley
Conservative Seat gain, defeated incumbent Sir Alan Meale
Meon Valley Conservative Official portrait of George Hollingbery crop 2.jpg
George Hollingbery
Conservative Seat held
Meriden Conservative Official portrait of Dame Caroline Spelman crop 2.jpg
Caroline Spelman
Conservative Seat held
Merthyr Tydfil and Rhymney Labour Official portrait of Gerald Jones crop 2.jpg
Gerald Jones
Labour Seat held
Mid Bedfordshire Conservative Official portrait of Ms Nadine Dorries crop 2.jpg
Nadine Dorries
Conservative Seat held
Mid Derbyshire Conservative Official portrait of Mrs Pauline Latham crop 2.jpg
Pauline Latham
Conservative Seat held
Mid Dorset and North Poole Conservative MichaelTomlinson3 (cropped).jpg
Michael Tomlinson
Conservative Seat held
Mid Norfolk Conservative Official portrait of George Freeman crop 2.jpg
George Freeman
Conservative Seat held
Mid Sussex Conservative Official portrait of Sir Nicholas Soames crop 2.jpg
Nicholas Soames
Conservative Seat held
Mid Ulster Sinn Féin FrancieMolloy.jpg
Francie Molloy
Sinn Féin Seat held
Mid Worcestershire Conservative Official portrait of Nigel Huddleston crop 2.jpg
Nigel Huddleston
Conservative Seat held
Middlesbrough Labour Official portrait of Andy McDonald crop 2.jpg
Andy McDonald
Labour Seat held
Middlesbrough South and East Cleveland Labour Official portrait of Mr Simon Clarke crop 2.jpg
Simon Clarke
Conservative Seat gain, incumbent Tom Blenkinsop stood down
Midlothian Scottish National Official portrait of Danielle Rowley crop 2.jpg
Danielle Rowley
Labour Seat gain, defeated incumbent Owen Thompson
Milton Keynes North Conservative Official portrait of Mark Lancaster crop 2.jpg
Mark Lancaster
Conservative Seat held
Milton Keynes South Conservative Official portrait of Iain Stewart crop 2.jpg
Iain Stewart
Conservative Seat held
Mitcham and Morden Labour Official portrait of Siobhain McDonagh crop 2.jpg
Siobhain McDonagh
Labour Seat held
Mole Valley Conservative Sir Paul Beresford Conservative Seat held
Monmouth Conservative Official portrait of David T. C. Davies crop 2.jpg
David Davies
Conservative Seat held
Montgomeryshire Conservative Glyn Davies (Welsh Politician) profile photo (cropped).jpg
Glyn Davies
Conservative Seat held
Moray Scottish National Official portrait of Douglas Ross crop 2.jpg
Douglas Ross
Conservative Seat gain, defeated incumbent Angus Robertson
Morecambe and Lunesdale Conservative Official portrait of David Morris crop 2.jpg
David Morris
Conservative Seat held
Morley and Outwood Conservative Official portrait of Andrea Jenkyns crop 2.jpg
Andrea Jenkyns
Conservative Seat held
Motherwell and Wishaw Scottish National Official portrait of Marion Fellows crop 2.jpg
Marion Fellows
Scottish National Seat held
Na h-Eileanan an Iar (Western Isles) Scottish National Official portrait of Angus Brendan MacNeil crop 2.jpg
Angus MacNeil
Scottish National Seat held
Neath Labour Official portrait of Christina Rees crop 2.jpg
Christina Rees
Labour Seat held
New Forest East Conservative Official portrait of Dr Julian Lewis crop 2.jpg
Julian Lewis
Conservative Seat held
New Forest West Conservative Official portrait of Sir Desmond Swayne crop 2.jpg
Desmond Swayne
Conservative Seat held
Newark Conservative Official portrait of Robert Jenrick crop 2.jpg
Robert Jenrick
Conservative Seat held
Newbury Conservative Official portrait of Richard Benyon crop 2.jpg
Richard Benyon
Conservative Seat held
Newcastle upon Tyne Central Labour Official portrait of Chi Onwurah crop 2.jpg
Chinyelu Onwurah
Labour Seat held
Newcastle upon Tyne East Labour Official portrait of Mr Nicholas Brown crop 2.jpg
Nick Brown
Labour Seat held
Newcastle upon Tyne North Labour Official portrait of Catherine McKinnell crop 2.jpg
Catherine McKinnell
Labour Seat held
Newcastle-under-Lyme Labour Official portrait of Paul Farrelly crop 2.jpg
Paul Farrelly
Labour Seat held
Newport East Labour Jessica Morden Official Portrait.jpg
Jessica Morden
Labour Seat held
Newport West Labour Paul Flynn Labour Seat held
Newry and Armagh Sinn Féin MickeyBrady.jpg
Mickey Brady
Sinn Féin Seat held
Newton Abbot Conservative Official portrait of Anne Marie Morris crop 2.jpg
Anne Marie Morris
Conservative Seat held
Normanton, Pontefract and Castleford Labour Official portrait of Yvette Cooper crop 2.jpg
Yvette Cooper
Labour Seat held
North Antrim DUP Official portrait of Ian Paisley crop 2.jpg
Ian Paisley Jr
DUP Seat held
North Ayrshire and Arran Scottish National Official portrait of Patricia Gibson crop 2.jpg
Patricia Gibson
Scottish National Seat held
North Cornwall Conservative Official portrait of Scott Mann crop 2.jpg
Scott Mann
Conservative Seat held
North Devon Conservative Official portrait of Peter Heaton-Jones crop 2.jpg
Peter Heaton-Jones
Conservative Seat held
North Dorset Conservative Official portrait of Simon Hoare (cropped).jpg
Simon Hoare
Conservative Seat held
North Down Independent Official portrait of Lady Hermon crop 2.jpg
Lady Sylvia Hermon
Independent Seat held
North Durham Labour Official portrait of Mr Kevan Jones crop 2.jpg
Kevan Jones
Labour Seat held
North East Bedfordshire Conservative Official portrait of Alistair Burt crop 2.jpg
Alistair Burt
Conservative Seat held
North East Cambridgeshire Conservative Official portrait of Stephen Barclay crop 2.jpg
Stephen Barclay
Conservative Seat held
North East Derbyshire Labour Official portrait of Lee Rowley crop 2.jpg
Lee Rowley
Conservative Seat gain, defeated incumbent Natascha Engel
North East Fife Scottish National Official portrait of Stephen Gethins crop 2.jpg
Stephen Gethins
Scottish National Seat held
North East Hampshire Conservative Official portrait of Mr Ranil Jayawardena crop 2.jpg
Ranil Jayawardena
Conservative Seat held
North East Hertfordshire Conservative Official portrait of Sir Oliver Heald crop 2.jpg
Oliver Heald
Conservative Seat held
North East Somerset Conservative Official portrait of Mr Jacob Rees-Mogg crop 2.jpg
Jacob Rees-Mogg
Conservative Seat held
North Herefordshire Conservative Official portrait of Bill Wiggin crop 2.jpg
Bill Wiggin
Conservative Seat held
North Norfolk Liberal Democrats Official portrait of Norman Lamb crop 2.jpg
Norman Lamb
Liberal Democrats Seat held
North Shropshire Conservative Official portrait of Mr Owen Paterson crop 2.jpg
Owen Paterson
Conservative Seat held
North Somerset Conservative Official portrait of Dr Liam Fox crop 2.jpg
Liam Fox
Conservative Seat held
North Swindon Conservative Official portrait of Justin Tomlinson crop 2.jpg
Justin Tomlinson
Conservative Seat held
North Thanet Conservative Official portrait of Sir Roger Gale crop 2.jpg
Roger Gale
Conservative Seat held
North Tyneside Labour Official portrait of Mary Glindon crop 2.jpg
Mary Glindon
Labour Seat held
North Warwickshire Conservative Official portrait of Craig Tracey crop 2.jpg
Craig Tracey
Conservative Seat held
North West Cambridgeshire Conservative Official portrait of Mr Shailesh Vara crop 2.jpg
Shailesh Vara
Conservative Seat held
North West Durham Labour Official portrait of Laura Pidcock crop 2.jpg
Laura Pidcock
Labour Seat held, incumbent Pat Glass stood down
North West Hampshire Conservative Official portrait of Kit Malthouse crop 2.jpg
Kit Malthouse
Conservative Seat held
North West Leicestershire Conservative Official portrait of Andrew Bridgen crop 2.jpg
Andrew Bridgen
Conservative Seat held
North West Norfolk Conservative Official portrait of Sir Henry Bellingham crop 2.jpg
Sir Henry Bellingham
Conservative Seat held
North Wiltshire Conservative Official portrait of James Gray crop 2.jpg
James Gray
Conservative Seat held
Northampton North Conservative Official portrait of Michael Ellis crop 2.jpg
Michael Ellis
Conservative Seat held
Northampton South Conservative Official portrait of Andrew Lewer crop 2.jpg
Andrew Lewer
Conservative Seat held, incumbent David Mackintosh stood down
Norwich North Conservative Official portrait of Chloe Smith crop 2.jpg
Chloe Smith
Conservative Seat held
Norwich South Labour Official portrait of Clive Lewis crop 2.jpg
Clive Lewis
Labour Seat held
Nottingham East Labour Co-operative Official portrait of Mr Chris Leslie crop 2.jpg
Chris Leslie
Labour Co-operative Seat held
Nottingham North Labour Official portrait of Alex Norris crop 2.jpg
Alex Norris
Labour Seat held, incumbent Graham Allen stood down
Nottingham South Labour Official portrait of Lilian Greenwood crop 2.jpg
Lilian Greenwood
Labour Seat held
Nuneaton Conservative Official portrait of Mr Marcus Jones crop 2.jpg
Marcus Jones
Conservative Seat held
Ochil and South Perthshire Scottish National Official portrait of Luke Graham crop 2.jpg
Luke Graham
Conservative Seat gain, defeated incumbent Tasmina Ahmed-Sheikh
Ogmore Labour Official portrait of Chris Elmore crop 2.jpg
Chris Elmore
Labour Seat held
Old Bexley and Sidcup Conservative Official portrait of James Brokenshire crop 2.jpg
James Brokenshire
Conservative Seat held
Oldham East and Saddleworth Labour Debbie Abrahams MP.jpg
Debbie Abrahams
Labour Seat held
Oldham West and Royton Labour Official portrait of Jim McMahon crop 2.jpg
Jim McMahon
Labour Co-operative Seat held
Orkney and Shetland Liberal Democrats Official portrait of Mr Alistair Carmichael crop 2.jpg
Alistair Carmichael
Liberal Democrats Seat held
Orpington Conservative Official portrait of Joseph Johnson crop 2 (cropped).jpg
Jo Johnson
Conservative Seat held
Oxford East Labour Official portrait of Anneliese Dodds crop 2.jpg
Anneliese Dodds
Labour Co-operative Seat held, incumbent Andrew Smith stood down
Oxford West and Abingdon Conservative Official portrait of Layla Moran crop 2.jpg
Layla Moran
Liberal Democrats Seat gain, defeated incumbent Nicola Blackwood
Paisley and Renfrewshire North Scottish National Official portrait of Gavin Newlands crop 2.jpg
Gavin Newlands
Scottish National Seat held
Paisley and Renfrewshire South Scottish National Mhairi Black MP - official photo 2017.jpg
Mhairi Black
Scottish National Seat held
Pendle Conservative Official portrait of Andrew Stephenson crop 2.jpg
Andrew Stephenson
Conservative Seat held
Penistone and Stocksbridge Labour Angela Christine Smith, Stocksbridge 2009 AB.jpg
Angela Christine Smith
Labour Seat held
Penrith and The Border Conservative RoryStewartTalk.jpg
Rory Stewart
Conservative Seat held
Perth and North Perthshire Scottish National Official portrait of Pete Wishart crop 2.jpg
Pete Wishart
Scottish National Seat held
Peterborough Conservative Official portrait of Fiona Onasanya crop 2.jpg
Fiona Onasanya
Labour Seat gain, defeated incumbent Stewart Jackson
Plymouth, Moor View Conservative Official portrait of Johnny Mercer (cropped).jpg
Johnny Mercer
Conservative Seat held
Plymouth, Sutton and Devonport Conservative Official portrait of Luke Pollard crop 2.jpg
Luke Pollard
Labour Co-operative Seat gain, defeated incumbent Oliver Colvile
Pontypridd Labour Official portrait of Owen Smith crop 2.jpg
Owen Smith
Labour Seat held
Poole Conservative Official portrait of Mr Robert Syms crop 2.jpg
Robert Syms
Conservative Seat held
Poplar and Limehouse Labour Official portrait of Jim Fitzpatrick crop 2.jpg
Jim Fitzpatrick
Labour Seat held
Portsmouth North Conservative Official portrait of Penny Mordaunt crop 2.jpg
Penny Mordaunt
Conservative Seat held
Portsmouth South Conservative Stephen Morgan MP - official photo 2017.jpg
Stephen Morgan
Labour Seat gain, defeated incumbent Flick Drummond
Preseli Pembrokeshire Conservative Official portrait of Stephen Crabb crop 2.jpg
Stephen Crabb
Conservative Seat held
Preston Labour Co-operative Official portrait of Mr Mark Hendrick crop 2.jpg
Mark Hendrick
Labour Co-operative Seat held
Pudsey Conservative Official portrait of Stuart Andrew crop 2.jpg
Stuart Andrew
Conservative Seat held
Putney Conservative Official portrait of Justine Greening crop 2.jpg
Justine Greening
Conservative Seat held
Rayleigh and Wickford Conservative Official portrait of Mr Mark Francois crop 2.jpg
Mark Francois
Conservative Seat held
Reading East Conservative Official portrait of Matt Rodda crop 2.jpg
Matt Rodda
Labour Seat gain, defeated incumbent Rob Wilson
Reading West Conservative Official portrait of Alok Sharma crop 2.jpg
Alok Sharma
Conservative Seat held
Redcar Labour Co-operative Official portrait of Anna Turley crop 2.jpg
Anna Turley
Labour Co-operative Seat held
Redditch Conservative Official portrait of Rachel Maclean crop 2.jpg
Rachel Maclean
Conservative Seat held, incumbent Karen Lumley stood down
Reigate Conservative Official portrait of Crispin Blunt crop 2.jpg
Crispin Blunt
Conservative Seat held
Rhondda Labour Official portrait of Chris Bryant crop 2.jpg
Chris Bryant
Labour Seat held
Ribble Valley Conservative Official portrait of Mr Nigel Evans crop 2.jpg
Nigel Evans
Conservative Seat held
Richmond (Yorks) Conservative Official portrait of Rishi Sunak crop 2.jpg
Rishi Sunak
Conservative Seat held
Richmond Park Liberal Democrats Official portrait of Lord Goldsmith of Richmond Park crop 2.jpg
Zac Goldsmith
Conservative Seat recovery, defeated incumbent Sarah Olney
Rochdale Independent[a] Official portrait of Tony Lloyd crop 2.jpg
Tony Lloyd
Labour Seat held, defeated incumbent Simon Danczuk (originally a Labour MP)
Rochester and Strood Conservative Official portrait of Kelly Tolhurst crop 2.jpg
Kelly Tolhurst
Conservative Seat held
Rochford and Southend East Conservative Official portrait of James Duddridge crop 2.jpg
James Duddridge
Conservative Seat held
Romford Conservative AndrewRosindell-Wiki.JPG
Andrew Rosindell
Conservative Seat held
Romsey and Southampton North Conservative Official portrait of Caroline Nokes.jpg
Caroline Nokes
Conservative Seat held
Ross, Skye and Lochaber Scottish National Official portrait of Ian Blackford crop 2.jpg
Ian Blackford
Scottish National Seat held
Rossendale and Darwen Conservative Jake Berry MP (Gov) (cropped).jpg
Jake Berry
Conservative Seat held
Rother Valley Labour Official portrait of Sir Kevin Barron crop 2.jpg
Kevin Barron
Labour Seat held
Rotherham Labour Official portrait of Sarah Champion crop 2.jpg
Sarah Champion
Labour Seat held
Rugby Conservative Official portrait of Mark Pawsey crop 2.jpg
Mark Pawsey
Conservative Seat held
Ruislip, Northwood and Pinner Conservative Official portrait of Mr Nick Hurd crop 2.jpg
Nick Hurd
Conservative Seat held
Runnymede and Weybridge Conservative Official portrait of Mr Philip Hammond crop 2.jpg
Philip Hammond
Conservative Seat held
Rushcliffe Conservative Official portrait of Mr Kenneth Clarke crop 2.jpg
Kenneth Clarke
Conservative Seat held
Rutherglen and Hamilton West Scottish National Official portrait of Gerard Killen crop 2.jpg
Ged Killen
Labour Co-operative Seat gain, defeated incumbent Margaret Ferrier
Rutland and Melton Conservative Official portrait of Sir Alan Duncan crop 2.jpg
Alan Duncan
Conservative Seat held
Saffron Walden Conservative Official portrait of Mrs Kemi Badenoch crop 2.jpg
Kemi Badenoch
Conservative Seat held, incumbent Sir Alan Haselhurst stood down
Salford and Eccles Labour Official portrait of Rebecca Long Bailey crop 2.jpg
Rebecca Long-Bailey
Labour Seat held
Salisbury Conservative Official portrait of John Glen crop 2.jpg
John Glen
Conservative Seat held
Scarborough and Whitby Conservative Official portrait of Mr Robert Goodwill crop 2.jpg
Robert Goodwill
Conservative Seat held
Scunthorpe Labour Official portrait of Nic Dakin crop 2.jpg
Nic Dakin
Labour Seat held
Sedgefield Labour Official portrait of Phil Wilson crop 2.jpg
Phil Wilson
Labour Seat held
Sefton Central Labour Official portrait of Bill Esterson crop 2.jpg
Bill Esterson
Labour Seat held
Selby and Ainsty Conservative Official portrait of Nigel Adams crop 2.jpg
Nigel Adams
Conservative Seat held
Sevenoaks Conservative Official portrait of Sir Michael Fallon crop 2.jpg
Michael Fallon
Conservative Seat held
Sheffield Central Labour Official portrait of Paul Blomfield crop 2.jpg
Paul Blomfield
Labour Seat held
Sheffield South East Labour Official portrait of Mr Clive Betts crop 2.jpg
Clive Betts
Labour Seat held
Sheffield Brightside and Hillsborough Labour Official portrait of Gill Furniss crop 2.jpg
Gill Furniss
Labour Seat held
Sheffield Hallam Liberal Democrats Official portrait of Jared O'Mara crop 2.jpg
Jared O'Mara
Labour Seat gain, defeated incumbent Nick Clegg.
Sheffield Heeley Labour Official portrait of Louise Haigh crop 2.jpg
Louise Haigh
Labour Seat held
Sherwood Conservative Rt Hon Mark Spencer MP.jpg
Mark Spencer
Conservative Seat held
Shipley Conservative Official portrait of Philip Davies crop 2.jpg
Philip Davies
Conservative Seat held
Shrewsbury and Atcham Conservative Official portrait of Daniel Kawczynski crop 2.jpg
Daniel Kawczynski
Conservative Seat held
Sittingbourne and Sheppey Conservative Gordon Henderson Conservative Seat held
Skipton and Ripon Conservative Official portrait of Julian Smith crop 2.jpg
Julian Smith
Conservative Seat held
Sleaford and North Hykeham Conservative Official portrait of Dr Caroline Johnson crop 2.jpg
Caroline Johnson
Conservative Seat held
Slough Labour Official portrait of Mr Tanmanjeet Singh Dhesi crop 2.jpg
Tan Dhesi
Labour Seat held, incumbent Fiona Mactaggart stood down
Solihull Conservative Official portrait of Julian Knight crop 2.jpg
Julian Knight
Conservative Seat held
Somerton and Frome Conservative David Warburton canvassing in Somerset for the 2017 election (cropped).jpg
David Warburton
Conservative Seat held
South Antrim UUP Official portrait of Paul Girvan crop 2.jpg
Paul Girvan
DUP Seat gain, defeated incumbent Danny Kinahan
South Basildon and East Thurrock Conservative Official portrait of Stephen Metcalfe crop 2.jpg
Stephen Metcalfe
Conservative Seat held
South Cambridgeshire Conservative Official portrait of Heidi Allen crop 2.jpg
Heidi Allen
Conservative Seat held
South Derbyshire Conservative Official portrait of Mrs Heather Wheeler crop 2.jpg
Heather Wheeler
Conservative Seat held
South Dorset Conservative RICHARD DRAX.jpg
Richard Drax
Conservative Seat held
South Down SDLP Chris Hazzard 2014.jpg
Chris Hazzard
Sinn Féin Seat gain, defeated incumbent Margaret Ritchie
South East Cambridgeshire Conservative Official portrait of Lucy Frazer.jpg
Lucy Frazer
Conservative Seat held
South East Cornwall Conservative Official portrait of Mrs Sheryll Murray crop 2.jpg
Sheryll Murray
Conservative Seat held
South Holland and The Deepings Conservative Official portrait of Mr John Hayes crop 2.jpg
John Hayes
Conservative Seat held
South Leicestershire Conservative Official portrait of Alberto Costa crop 2.jpg
Alberto Costa
Conservative Seat held
South Norfolk Conservative Official portrait of Mr Richard Bacon crop 2.jpg
Richard Bacon
Conservative Seat held
South Northamptonshire Conservative Official portrait of Andrea Leadsom crop 2.jpg
Andrea Leadsom
Conservative Seat held
South Ribble Conservative Official portrait of Seema Kennedy crop 2.jpg
Seema Kennedy
Conservative Seat held
South Shields Labour Official portrait of Mrs Emma Lewell-Buck crop 2.jpg
Emma Lewell-Buck
Labour Seat held
South Staffordshire Conservative Official portrait of Gavin Williamson crop 2.jpg
Gavin Williamson
Conservative Seat held
South Suffolk Conservative Official portrait of James Cartlidge crop 2.jpg
James Cartlidge
Conservative Seat held
South Swindon Conservative Official portrait of Robert Buckland crop 2.jpg
Robert Buckland
Conservative Seat held
South Thanet Conservative Official portrait of Craig Mackinlay crop 2.jpg
Craig Mackinlay
Conservative Seat held
South West Bedfordshire Conservative Official portrait of Andrew Selous crop 2.jpg
Andrew Selous
Conservative Seat held
South West Devon Conservative Official portrait of Mr Gary Streeter crop 2.jpg
Gary Streeter
Conservative Seat held
South West Hertfordshire Conservative Official portrait of Mr David Gauke crop 2.jpg
David Gauke
Conservative Seat held
South West Norfolk Conservative Official portrait of Elizabeth Truss crop 2.jpg
Elizabeth Truss
Conservative Seat held
South West Surrey Conservative Official portrait of Mr Jeremy Hunt crop 2.jpg
Jeremy Hunt
Conservative Seat held
South West Wiltshire Conservative Official portrait of Dr Andrew Murrison crop 2.jpg
Andrew Murrison
Conservative Seat held
Southampton Itchen Conservative Royston Smith Conservative Seat held
Southampton Test Labour Official portrait of Dr Alan Whitehead crop 2.jpg
Alan Whitehead
Labour Seat held
Southend West Conservative Official portrait of Sir David Amess crop 2.jpg
David Amess
Conservative Seat held
Southport Liberal Democrats Official portrait of Damien Moore crop 2.jpg
Damien Moore
Conservative Seat gain, incumbent John Pugh stood down
Spelthorne Conservative Official portrait of Kwasi Kwarteng crop 2.jpg
Kwasi Kwarteng
Conservative Seat held
St Albans Conservative Anne Main Conservative Seat held
St Austell and Newquay Conservative Official portrait of Steve Double crop 2.jpg
Steve Double
Conservative Seat held
St Helens North Labour Conor McGinn Labour Seat held
St Helens South and Whiston Labour Official portrait of Ms Marie Rimmer crop 2.jpg
Marie Rimmer
Labour Seat held
St Ives Conservative Official portrait of Derek Thomas crop 2.jpg
Derek Thomas
Conservative Seat held
Stafford Conservative Jeremy Lefroy.png
Jeremy Lefroy
Conservative Seat held
Staffordshire Moorlands Conservative Karen Bradley MP 2015.jpg
Karen Bradley
Conservative Seat held
Stalybridge and Hyde Labour Co-operative Official portrait of Jonathan Reynolds crop 2.jpg
Jonathan Reynolds
Labour Co-operative Seat held
Stevenage Conservative Official portrait of Stephen McPartland crop 2.jpg
Stephen McPartland
Conservative Seat held
Stirling Scottish National Stephen Kerr MP - official photo 2017.jpg
Stephen Kerr
Conservative Seat gain, defeated incumbent Steven Paterson
Stockport Labour Ann Coffey-102.jpg
Ann Coffey
Labour Seat held
Stockton North Labour Official portrait of Alex Cunningham crop 2.jpg
Alex Cunningham
Labour Seat held
Stockton South Conservative Official portrait of Dr Paul Williams crop 2.jpg
Paul Williams
Labour Seat gain, defeated incumbent James Wharton
Stoke-on-Trent Central Labour Co-operative Official portrait of Gareth Snell crop 2.jpg
Gareth Snell
Labour Co-operative Seat held
Stoke-on-Trent North Labour Official portrait of Ruth Smeeth crop 2.jpg
Ruth Smeeth
Labour Seat held
Stoke-on-Trent South Labour Official portrait of Jack Brereton crop 2.jpg
Jack Brereton
Conservative Seat gain, defeated incumbent Rob Flello
Stone Conservative Official portrait of Sir William Cash crop 2.jpg
Bill Cash
Conservative Seat held
Stourbridge Conservative Official portrait of Margot James crop 2.jpg
Margot James
Conservative Seat held
Strangford DUP JimShannon.jpg
Jim Shannon
DUP Seat held
Stratford-on-Avon Conservative Official portrait of Nadhim Zahawi crop 2.jpg
Nadhim Zahawi
Conservative Seat held
Streatham Labour Official portrait of Chuka Umunna crop 2.jpg
Chuka Umunna
Labour Seat held
Stretford and Urmston Labour Official portrait of Kate Green crop 2.jpg
Kate Green
Labour Seat held
Stroud Conservative Official portrait of Dr David Drew crop 2.jpg
David Drew
Labour Co-operative Seat gain, defeated incumbent Neil Carmichae
Suffolk Coastal Conservative Official portrait of Dr Thérèse Coffey crop 2.jpg
Therese Coffey
Conservative Seat held
Sunderland Central Labour Official portrait of Julie Elliott crop 2.jpg
Julie Elliott
Labour Seat held
Surrey Heath Conservative Official portrait of Michael Gove crop 2.jpg
Michael Gove
Conservative Seat held
Sutton and Cheam Conservative Official portrait of Paul Scully crop 2.jpg
Paul Scully
Conservative Seat held
Sutton Coldfield Conservative Official portrait of Mr Andrew Mitchell crop 2.jpg
Andrew Mitchell
Conservative Seat held
Swansea East Labour Official portrait of Carolyn Harris crop 2.jpg
Carolyn Harris
Labour Seat held
Swansea West Labour Co-operative Official portrait of Geraint Davies crop 2.jpg
Geraint Davies
Labour Co-operative Seat held
Tamworth Conservative Christopher Pincher 2012.jpg
Christopher Pincher
Conservative Seat held
Tatton Conservative Official portrait of Esther McVey crop 2.jpg
Esther McVey
Conservative Seat held, incumbent George Osborne stood down
Taunton Deane Conservative Official portrait of Rebecca Pow crop 2.jpg
Rebecca Pow
Conservative Seat held
Telford Conservative Official portrait of Lucy Allan crop 2.jpg
Lucy Allan
Conservative Seat held
Tewkesbury Conservative Official portrait of Mr Laurence Robertson crop 2.jpg
Laurence Robertson
Conservative Seat held
Thirsk and Malton Conservative Official portrait of Kevin Hollinrake crop 2.jpg
Kevin Hollinrake
Conservative Seat held
Thornbury and Yate Conservative Official portrait of Luke Hall crop 2.jpg
Luke Hall
Conservative Seat held
Thurrock Conservative Official portrait of Jackie Doyle-Price crop 2.jpg
Jackie Doyle-Price
Conservative Seat held
Tiverton and Honiton Conservative Official portrait of Neil Parish crop 2.jpg
Neil Parish
Conservative Seat held
Tonbridge and Malling Conservative Official portrait of Tom Tugendhat crop 2.jpg
Tom Tugendhat
Conservative Seat held
Tooting Labour Official portrait of Dr Rosena Allin-Khan crop 2.jpg
Rosena Allin-Khan
Labour Seat held
Torbay Conservative Official portrait of Kevin Foster crop 2.jpg
Kevin Foster
Conservative Seat held
Torfaen Labour Official portrait of Nick Thomas-Symonds crop 2.jpg
Nick Thomas-Symonds
Labour Seat held
Torridge and West Devon Conservative Official portrait of Mr Geoffrey Cox crop 2.jpg
Geoffrey Cox
Conservative Seat held
Totnes Conservative Official portrait of Dr Sarah Wollaston crop 2.jpg
Sarah Wollaston
Conservative Seat held
Tottenham Labour Official portrait of Mr David Lammy crop 2.jpg
David Lammy
Labour Seat held
Truro and Falmouth Conservative Official portrait of Sarah Newton.jpg
Sarah Newton
Conservative Seat held
Tunbridge Wells Conservative Official portrait of Greg Clark crop 2.jpg
Greg Clark
Conservative Seat held
Twickenham Conservative Vince Cable closeup.jpg
Vince Cable
Liberal Democrats Seat gain, defeated incumbent Tania Mathias
Tynemouth Labour Official portrait of Mr Alan Campbell crop 2.jpg
Alan Campbell
Labour Seat held
Upper Bann DUP Official portrait of David Simpson crop 2.jpg
David Simpson
DUP Seat held
Uxbridge and South Ruislip Conservative Boris Johnson FCA.jpg
Boris Johnson
Conservative Seat held
Vale of Clwyd Conservative Official portrait of Chris Ruane crop 2.jpg
Chris Ruane
Labour Seat gain, defeated incumbent James Davies
Vale of Glamorgan Conservative Alun Cairns 2016.jpg
Alun Cairns
Conservative Seat held
Vauxhall Labour Kate Hoey, May 2009 2 (cropped).jpg
Kate Hoey
Labour Seat held
Wakefield Labour Official portrait of Mary Creagh crop 2.jpg
Mary Creagh
Labour Seat held
Wallasey Labour Official portrait of Ms Angela Eagle.jpg
Angela Eagle
Labour Seat held
Walsall North Labour Official portrait of Eddie Hughes crop 2.jpg
Eddie Hughes
Conservative Seat gain, defeated incumbent David Winnick
Walsall South Labour Valerie Vaz MP - official photo 2017.jpg
Valerie Vaz
Labour Seat held
Walthamstow Labour Co-operative Stella Creasy - MP - 2017.jpg
Stella Creasy
Labour Co-operative Seat held
Wansbeck Labour Official portrait of Ian Lavery crop 2.jpg
Ian Lavery
Labour Seat held
Wantage Conservative Official portrait of Mr Edward Vaizey crop 2.jpg
Ed Vaizey
Conservative Seat held
Warley Labour Official portrait of John Spellar crop 2.jpg
John Spellar
Labour Seat held
Warrington North Labour Official portrait of Helen Jones crop 2.jpg
Helen Jones
Labour Seat held
Warrington South Conservative Official portrait of Faisal Rashid crop 2.jpg
Faisal Rashid
Labour Seat gain, defeated incumbent David Mowat
Warwick and Leamington Conservative Matt Western MP - official portrait 2017 (3-to-4 crop).jpg
Matt Western
Labour Seat gain, defeated incumbent Chris White
Washington and Sunderland West Labour Official portrait of Mrs Sharon Hodgson crop 2.jpg
Sharon Hodgson
Labour Seat held
Watford Conservative Official portrait of Richard Harrington crop 2.jpg
Richard Harrington
Conservative Seat held
Waveney Conservative Official portrait of Peter Aldous crop 2.jpg
Peter Aldous
Conservative Seat held
Wealden Conservative Official portrait of Ms Nusrat Ghani crop 2.jpg
Nus Ghani
Conservative Seat held
Weaver Vale Conservative Official portrait of Mike Amesbury crop 2.jpg
Mike Amesbury
Labour Seat gain, defeated incumbent Graham Evans
Wellingborough Conservative Official portrait of Mr Peter Bone crop 2.jpg
Peter Bone
Conservative Seat held
Wells Conservative Official portrait of James Heappey crop 2.jpg
James Heappey
Conservative Seat held
Welwyn Hatfield Conservative Official portrait of Grant Shapps crop 2.jpg
Grant Shapps
Conservative Seat held
Wentworth and Dearne Labour Official portrait of John Healey crop 2.jpg
John Healey
Labour Seat held
West Aberdeenshire and Kincardine Scottish National Official portrait of Andrew Bowie crop 2.jpg
Andrew Bowie
Conservative Seat gain, defeated incumbent Stuart Donaldson
West Bromwich East Labour Official portrait of Tom Watson crop 2.jpg
Tom Watson
Labour Seat held
West Bromwich West Labour Co-operative Official portrait of Mr Adrian Bailey crop 2.jpg
Adrian Bailey
Labour Co-operative Seat held
West Dorset Conservative Oliver Letwin, Minister of State, Cabinet Office.jpg
Oliver Letwin
Conservative Seat held
West Dunbartonshire Scottish National Official portrait of Martin Docherty-Hughes crop 2.jpg
Martin Docherty
Scottish National Seat held
West Ham Labour Lyn Brown Labour Seat held
West Lancashire Labour Rosie Cooper MP (right) (7486282656) (cropped).jpg
Rosie Cooper
Labour Seat held
West Suffolk Conservative Official portrait of Matt Hancock crop 2.jpg
Matthew Hancock
Conservative Seat held
West Tyrone Sinn Féin Barry McElduff.jpg
Barry McElduff
Sinn Féin Seat held, incumbent Pat Doherty stood down
West Worcestershire Conservative Official portrait of Harriett Baldwin crop 2.jpg
Harriett Baldwin
Conservative Seat held
Westminster North Labour Official portrait of Ms Karen Buck crop 2.jpg
Karen Buck
Labour Seat held
Westmorland and Lonsdale Liberal Democrats Tim Farron 2016 (cropped).jpg
Tim Farron
Liberal Democrats Seat held
Weston-super-Mare Conservative Official portrait of John Penrose crop 2.jpg
John Penrose
Conservative Seat held
Wigan Labour Official portrait of Lisa Nandy crop 2.jpg
Lisa Nandy
Labour Seat held
Wimbledon Conservative Official portrait of Stephen Hammond crop 2.jpg
Stephen Hammond
Conservative Seat held
Winchester Conservative Official portrait of Steve Brine crop 2.jpg
Steve Brine
Conservative Seat held
Windsor Conservative Official portrait of Adam Afriyie crop 2.jpg
Adam Afriyie
Conservative Seat held
Wirral South Labour Alison McGovern 3, Any Questions, 2016.jpg
Alison McGovern
Labour Seat held
Wirral West Labour Margaret Greenwood Labour Seat held
Witham Conservative Priti Patel 2016.jpg
Priti Patel
Conservative Seat held
Witney Conservative Official portrait of Robert Courts crop 2.jpg
Robert Courts
Conservative Seat held
Woking Conservative Official portrait of Mr Jonathan Lord crop 2.jpg
Jonathan Lord
Conservative Seat held
Wokingham Conservative Official portrait of John Redwood crop 2.jpg
John Redwood
Conservative Seat held
Wolverhampton North East Labour Emma Reynolds (cropped).jpg
Emma Reynolds
Labour Seat held
Wolverhampton South East Labour Official portrait of Mr Pat McFadden crop 2.jpg
Pat McFadden
Labour Seat held
Wolverhampton South West Labour Official portrait of Eleanor Smith crop 2.jpg
Eleanor Smith
Labour Seat held, incumbent Rob Marris stood down
Worcester Conservative Official portrait of Mr Robin Walker crop 2.jpg
Robin Walker
Conservative Seat held
Workington Labour Sue Hayman MP - official portrait 2017 (3-to-4 crop).jpg
Sue Hayman
Labour Seat held
Worsley and Eccles South Labour Barbara Keeley Labour Seat held
Worthing West Conservative Official portrait of Sir Peter Bottomley crop 2.jpg
Peter Bottomley
Conservative Seat held
The Wrekin Conservative Official portrait of Mark Pritchard crop 2.jpg
Mark Pritchard
Conservative Seat held
Wrexham Labour Official portrait of Ian C. Lucas crop 2.jpg
Ian Lucas
Labour Seat held
Wycombe Conservative Official portrait of Mr Steve Baker crop 2.jpg
Steve Baker
Conservative Seat held
Wyre and Preston North Conservative Official portrait of Mr Ben Wallace crop 2.jpg
Ben Wallace
Conservative Seat held
Wyre Forest Conservative Official portrait of Mark Garnier crop 2.jpg
Mark Garnier
Conservative Seat held
Wythenshawe and Sale East Labour Official portrait of Mike Kane crop 2.jpg
Mike Kane
Labour Seat held
Yeovil Conservative Official portrait of Mr Marcus Fysh crop 2.jpg
Marcus Fysh
Conservative Seat held
Ynys Môn (Anglesey) Labour Official portrait of Albert Owen crop 2.jpg
Albert Owen
Labour Seat held
York Central Labour Co-operative Rachael Maskell MP - official portrait 2017 (3-to-4 crop).jpg
Rachael Maskell
Labour Co-operative Seat held
York Outer Conservative Official portrait of Julian Sturdy crop 2.jpg
Julian Sturdy
Conservative Seat held
Notes
  1. ^ a b c d The incumbents for these seats were originally members of political parties before either being suspended or resigning from their respective parties and subsequently sitting as independents for the remainder of the Parliament.

Deputy Speakers

The Speaker nominated Sir David Amess (Conservative, Southend West) and George Howarth (Labour, Knowsley) to serve as Temporary Deputy Speakers until the Deputy Speakers had been elected. The election of Deputy Speakers took place on 28 June 2017.

Although Deputy Speakers do not resign from their parties, they cease to vote (except to break ties) and they do not participate in party-political activity until the next election.

Name Party Constituency Office
Sir Lindsay Hoyle Labour Chorley Chairman of Ways and Means
Eleanor Laing Conservative Epping Forest First Deputy Chairman of Ways and Means
Dame Rosie Winterton Labour Doncaster Central Second Deputy Chairman of Ways and Means

As the only contesting member from the government side, Eleanor Laing's name did not appear on the ballot paper, and she was duly declared First Deputy Chairman of Ways and Means.

When Sir Lindsay Hoyle was elected Speaker on 4 November 2019 in succession to John Bercow, the post of Chairman of Ways and Means (one of the Deputy Speakers) became vacant and remained so when Parliament was dissolved on 6 November.

By-elections

By-elections are held for seats that become vacant.

By-election Date Incumbent Party Cause Winner Party
West Tyrone 3 May 2018 Barry McElduff Sinn Féin Resignation after a social media post he made caused controversy regarding perceived sectarianism on the Kingsmill massacre[11] Órfhlaith Begley Sinn Féin
Independent
Lewisham East 14 June 2018 Heidi Alexander Labour Resignation on appointment as Deputy Mayor of London[12] Janet Daby Labour
Newport West 4 April 2019 Paul Flynn Labour Death[13] Ruth Jones Labour
Peterborough 6 June 2019 Fiona Onasanya Labour Removed by recall petition after a conviction of perverting the course of justice.[14] Lisa Forbes Labour
Independent
Brecon and Radnorshire 1 August 2019 Chris Davies Conservative Removed by recall petition after conviction of false expenses claims.[15] Jane Dodds Liberal Democrats

John Mann vacated the seat for Bassetlaw on 28 October 2019, and the Speaker John Bercow vacated his Buckingham seat on 4 November 2019. The seats remained vacant until dissolution and the election of new MPs in the general election on 12 December 2019.

Defections and suspensions

The label under which MPs sit in the House of Commons can change if they leave or are suspended from or expelled by their party. When suspended, they effectively[16] become independents. This Parliament has had an unusually large number of these changes, resulting in the number of MPs sitting as independents rising to its highest level (33) since the Ballot Act 1872 (which introduced secret ballots for elections in the United Kingdom).[]

The Conservative and Labour parties lost numerous MPs through suspensions and defections to other parties. In February 2019, 8 Labour and 3 Conservative MPs formed a new grouping (later a party in its own right), Change UK. That grouping experienced a split in June, with some of its members resigning to form The Independents. The Liberal Democrats have made a gain of 8 seats since the opening of Parliament, including some former Change UK members. The government lost its majority on 3 September 2019, when the Conservative MP Phillip Lee defected to the Liberal Democrats. Later the same day, the Conservatives expelled 21 of their MPs for voting against the government, 10 of whom were later readmitted to the party on 29 October.

Name Date From To Constituency Reason
Anne Marie Morris 10 July 2017 Conservative Independent Newton Abbot Suspended from the Conservatives, pending investigation over using the remark "nigger in the woodpile".[17]
12 December 2017 Independent Conservative Reinstated.[16]
Jared O'Mara 25 October 2017 Labour Independent Sheffield Hallam Suspended from Labour, pending investigation over alleged sexist and homophobic remarks.[18]
3 July 2018 Independent Labour Reinstated.[19]
12 July 2018 Labour Independent Resigned from Labour.[20]
Kelvin Hopkins 2 November 2017 Labour Independent Luton North Suspended from Labour, pending investigation into sexual allegations.[21]
Charlie Elphicke 3 November 2017 Conservative Independent Dover Suspended from the Conservatives, pending police investigation of "serious allegations".[22]
12 December 2018 Independent Conservative Reinstated.[23]
22 July 2019 Conservative Independent Suspended once again after being charged with sexual assault.[24]
Ivan Lewis 23 November 2017 Labour Independent Bury South Suspended from Labour, pending investigation of sexual harassment.[10] Resigned from Labour on 20 December 2018.[25]
Barry McElduff 8 January 2018 Sinn Féin Independent West Tyrone Suspended from Sinn Féin over a social media video referencing the Kingsmill massacre. Resigned from parliament.[26]
John Woodcock 30 April 2018 Labour Co-op Independent Barrow and Furness Suspended from Labour over allegations of inappropriate messages to former staff.[27] Resigned from Labour on 18 July 2018.[28]
10 July 2019 Independent The Independents Formed new political grouping.
Ian Paisley 24 July 2018 DUP Independent North Antrim Suspended from DUP for not disclosing financial interests from the Sri Lankan government, and then advocating for them.[29]
4 September 2018 Independent Suspended Suspended from the House of Commons on 24 July for 30 days beginning 4 September.[29]
21 November 2018 Suspended DUP Reinstated to the House of Commons and the DUP.[30]
Andrew Griffiths 21 August 2018 Conservative Independent Burton Suspended from the Conservatives, pending investigation of inappropriate behaviour with members of staff.[31]
12 December 2018 Independent Conservative Reinstated.[32]
Frank Field 30 August 2018 Labour Independent Birkenhead Resigned from Labour.[33]
2 August 2019 Independent Birkenhead Social Justice Founded new political party to contest the next election.
Stephen Lloyd 6 December 2018 Liberal Democrats Independent Eastbourne Resigned the Liberal Democrats whip over the Brexit withdrawal agreement.[34]
Fiona Onasanya 19 December 2018 Labour Independent Peterborough Suspended from Labour after being convicted of perverting the course of justice.[35] Expelled from Labour in January 2019.[36] Removed from office on 1 May 2019 by a recall petition.[37]
Luciana Berger 18 February 2019 Labour Co-op Change UK Liverpool Wavertree Resigned from Labour, citing party's approach to Brexit and antisemitism.[38]
4 June 2019 Change UK Independent Left Change UK following in order to "work cross party" and "respond flexibly".[39]
10 July 2019 Independent The Independents Formed new political grouping.
5 September 2019 The Independents Liberal Democrats Joined the Liberal Democrats, citing the "moment of national crisis", as the most effective party to stop Brexit.[40]
Ann Coffey 18 February 2019 Labour Change UK Stockport Resigned from Labour, citing party's approach to Brexit and antisemitism.[38]
Mike Gapes Labour Co-op Change UK Ilford South
Chris Leslie Labour Co-op Change UK Nottingham East
Gavin Shuker Labour Co-op Change UK Luton South
4 June 2019 Change UK Independent Left Change UK following in order to "work cross party" and "respond flexibly".[39]
10 July 2019 Independent The Independents Formed new political grouping.
Angela Smith 18 February 2019 Labour Change UK Penistone and Stocksbridge Resigned from Labour, citing party's approach to Brexit and antisemitism.[38]
4 June 2019 Change UK Independent Left Change UK following in order to "work cross party" and "respond flexibly".[39]
10 July 2019 Independent The Independents Formed new political grouping.
7 September 2019 The Independents Liberal Democrats Defected to the Liberal Democrats.[41]
Chuka Umunna 18 February 2019 Labour Change UK Streatham Resigned from Labour, citing party's approach to Brexit and antisemitism.[38]
4 June 2019 Change UK Independent Left Change UK following in order to "work cross party" and "respond flexibly".[39]
13 June 2019 Independent Liberal Democrats Decided against the need for a new political party.[42]
Joan Ryan 19 February 2019 Labour Change UK Enfield North Resigned from Labour, citing party's approach to Brexit and antisemitism.[38]
Anna Soubry 20 February 2019 Conservative Change UK Broxtowe Resigned from the Conservatives in response to its perceived move to the political right, such as "Hard Brexit" policies.[43]
Heidi Allen 20 February 2019 Conservative Change UK South Cambridgeshire
4 June 2019 Change UK Independent Wanted to "work cross party" and "respond flexibly".[39]
10 July 2019 Independent The Independents Formed new political grouping.
7 October 2019 The Independents Liberal Democrats Joined the Lib Dems, citing effectiveness as part of a team, rejecting the status quo, and stopping Brexit.[44]
Sarah Wollaston 20 February 2019 Conservative Change UK Totnes Resigned from the Conservatives in response to its perceived move to the political right, such as "Hard Brexit" policies.[43]
4 June 2019 Change UK Independent Wanted to "work cross party" and "respond flexibly".[39]
14 August 2019 Independent Liberal Democrats Joined the Lib Dems to make the case for the UK to "remain at the heart of Europe".[45]
Ian Austin 22 February 2019 Labour Independent Dudley North Resigned from Labour, blaming leader Jeremy Corbyn for "creating a culture of extremism and intolerance".
Chris Williamson 27 February 2019 Labour Independent Derby North Suspended for stating Labour had been "too apologetic" about allegations of antisemitism.[46]
26 June 2019 Independent Labour Reinstated.[47]
28 June 2019 Labour Independent Suspended again.[48]
Nick Boles 1 April 2019 Conservative Independent Grantham and Stamford Resigned from the Conservative Party, objecting that it was refusing to compromise over Brexit.[49]
Phillip Lee 3 September 2019 Conservative Liberal Democrats Bracknell Resigned from the Conservative Party over its stance on Brexit, and shift to the right.[50]
Guto Bebb Conservative Independent Aberconwy Suspended from the Conservatives after voting against the Government, on a motion to allow Parliament to control the order paper in order to introduce a bill to prevent a no-deal Brexit.[51][52]
Kenneth Clarke Conservative Independent Rushcliffe
David Gauke Conservative Independent South West Hertfordshire
Justine Greening Conservative Independent Putney
Dominic Grieve Conservative Independent Beaconsfield
Philip Hammond Conservative Independent Runnymede and Weybridge
Oliver Letwin Conservative Independent West Dorset
Anne Milton Conservative Independent Guildford
Rory Stewart Conservative Independent Penrith and The Border