List of MPs Elected in the 1983 United Kingdom General Election
Browse the List of MPs Elected in the 1983 United Kingdom General Election below. View Videos or join the discussion on this topic. Add List of MPs Elected in the 1983 United Kingdom General Election to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
List of MPs Elected in the 1983 United Kingdom General Election

This is a list of Members of Parliament (MPs) elected to the 49th Parliament of the United Kingdom in the 1983 general election, held on 9 June 1983. This Parliament was dissolved in 1987.

Notable newcomers to the House of Commons included Tony Blair, Gordon Brown, Michael Howard, Paddy Ashdown, Edwina Currie, Clare Short, Charles Kennedy, Peter Lilley, Jeremy Corbyn, Tony Lloyd, Neil Hamilton, Colin Moynihan and Michael Fallon. Gerry Adams was also elected, but did not take his seat.

Composition

These representative diagrams show the composition of the parties in the 1983 general election.

House of Commons elected members, 1983.svg

Note: The Scottish National Party and Plaid Cymru sit together as a party group, while Sinn Féin has not taken its seats. This is not the official seating plan of the House of Commons, which has five rows of benches on each side, with the government party to the right of the Speaker and opposition parties to the left, but with room for only around two-thirds of MPs to sit at any one time.

Affiliation Members
Conservative Party 397
Labour Party 209
SDP-Liberal Alliance 23 (6 + 17)
Ulster Unionist Party 11
Democratic Unionist Party 3
Plaid Cymru 2
Scottish National Party 2
Social Democratic and Labour Party 1
Sinn Féin 1
Ulster Popular Unionist Party 1
 Total 650
 Notional Government Majority 144
 Effective Government Majority 151
Constituency MP Party

A

Aberavon John Morris Labour Party
Aberdeen, North Robert Hughes Labour Party
Aberdeen, South Gerald Malone Conservative party
Aldershot Julian Critchley Conservative party
Aldridge-Brownhills Richard Shepherd Conservative Party
Altrincham and Sale Fergus Montgomery Conservative Party
Alyn and Deeside Barry Jones Labour Party
Amber Valley Phillip Oppenheim Conservative Party
Angus East Peter Fraser Conservative party
Antrim, East Roy Beggs Official Unionist
Antrim, North Ian Paisley Democratic Unionist
Antrim, South Clifford Forsythe Official Unionist
Argyll and Bute John MacKay Conservative party
Arundel Michael Marshall Conservative party
Ashfield Frank Haynes Labour party
Ashford Keith Speed Conservative party
Ashton-under-Lyne Robert Sheldon Labour party
Aylesbury Timothy Raison Conservative Party
Ayr George Younger Conservative Party

B

Banbury Tony Baldry Conservative Party
Banff and Buchan Albert McQuarrie Conservative Party
Barking Jo Richardson Labour Party
Barnsley, Central Roy Mason Labour Party
Barnsley, East Terry Patchett Labour Party
Barnsley, West and Penistone Allen McKay Labour Party
Barrow and Furness Cecil Franks Conservative Party
Basildon David Amess Conservative Party
Basingstoke Andrew Hunter Conservative Party
Bassetlaw Joe Ashton Labour Party
Bath Chris Patten Conservative Party
Batley and Spen Elizabeth Peacock Conservative Party
Battersea Alfred Dubs Labour Party
Beaconsfield Tim Smith Conservative Party
Beckenham Philip Goodhart Conservative Party
Bedfordshire, Mid Nicholas Lyell Conservative Party
Bedfordshire, North Trevor Skeet Conservative Party
Bedfordshire, South West David Madel Conservative Party
Belfast, East Peter Robinson Democratic Unionist Party
Belfast, North Cecil Walker Official Unionist
Belfast, South Martin Smyth Official Unionist
Belfast, West Gerry Adams Provisional Sinn Féin
Berkshire, East Andrew MacKay Conservative Party
Berwick-upon-Tweed Alan Beith Liberal Party
Bethnal Green and Stepney Peter Shore Labour Party
Beverley Patrick Wall Conservative Party
Bexhill and Battle Charles Wardle Conservative Party
Bexleyheath Cyril Townsend Conservative Party
Billericay Harvey Proctor Conservative Party
Birkenhead Frank Field Labour Party
Birmingham, Edgbaston Jill Knight Conservative Party
Birmingham, Erdington Robin Corbett Labour Party
Birmingham, Hall Green Reginald Eyre Conservative Party
Birmingham, Hodge Hill Terence Davis Labour Party
Birmingham, Ladywood Clare Short Labour Party
Birmingham, Northfield Roger King Conservative Party
Birmingham, Perry Barr Jeff Rooker Labour Party
Birmingham, Selly Oak Anthony Beaumont-Dark Conservative Party
Birmingham, Small Heath Denis Howell Labour Party
Birmingham, Sparkbrook Roy Hattersley Labour Party
Birmingham, Yardley David Bevan Conservative Party
Bishop Auckland Derek Foster Labour Party
Blaby Nigel Lawson Conservative Party
Blackburn Jack Straw Labour Party
Blackpool, North Norman Miscampbell Conservative Party
Blackpool, South Peter Blaker Conservative Party
Blaenau Gwent Michael Foot Labour Party
Blaydon John McWilliam Labour Party
Blyth Valley John Ryman Labour Party
Bolsover Dennis Skinner Labour Party
Bolton, North East Peter Thurnham Conservative Party
Bolton, South East David Young Labour Party
Bolton, West Tom Sackville Conservative Patty
Boothferry Paul Bryan Conservative Party
Bootle Allan Roberts Labour Party
Bosworth Adam Butler Conservative Party
Bournemouth, East David Atkinson Conservative Party
Bournemouth, West John Butterfill Conservative Party
Bow and Poplar Ian Mikardo Labour Party
Bradford, North Geoffrey Lawler Conservative Party
Bradford, South Thomas Torney Labour Party
Bradford, West Max Madden Labour Party
Braintree Anthony Newton Conservative Party
Brecon and Radnor Tom Hooson Conservative Party
Brent, East Reginald Freeson Labour Party
Brent, North Rhodes Boyson Conservative Party
Brent, South Laurence Pavitt Labour Co-operative
Brentford and Isleworth Barney Hayhoe Conservative Party
Brentwood and Ongar Robert McCrindle Conservative Party
Bridgend Peter Hubbard-Miles Conservative Party
Bridgwater Tom King Conservative Party
Bridlington John Townend Conservative Party
Brigg and Cleethorpes Michael Brown Conservative Party
Brighton, Kemptown Andrew Bowden Conservative Party
Brighton, Pavilion Julian Amery Conservative Party
Bristol, East Jonathan Sayeed Conservative Party
Bristol, North West Michael Stern Conservative Party
Bristol, South Michael Cocks Labour Party
Bristol, West William Waldegrave Conservative Party
Bromsgrove Hal Miller Conservative Party
Broxbourne Marion Roe Conservative Party
Broxtowe Jim Lester Conservative Party
Buckingham George Walden Conservative Party
Burnley Peter Pike Labour Party
Burton Ivan Lawrence Conservative Party
Bury, North Alistair Burt Conservative Party
Bury, South David Sumberg Conservative Party
Bury St Edmunds Eldon Griffiths Conservative Party

C

Caernarfon Dafydd Wigley Plaid Cymru
Caerphilly Ron Davies Labour
Caithness and Sutherland Bob Maclennan Social Democrat
Calder Valley Donald Thompson Conservative
Cambridge Robert Rhodes James Conservative
Cambridgeshire, North East Clement Freud Liberal
Cambridgeshire, South East Francis Pym Conservative
Cambridgeshire, South West Anthony Grant Conservative
Cannock and Burntwood Gerald Howarth Conservative
Canterbury David Crouch Conservative
Cardiff, Central Ian Grist Conservative
Cardiff, North Gwilym Jones Conservative
Cardiff, South and Penarth James Callaghan Labour
Cardiff, West Stefan Terlezki Conservative
Carlisle Ronald Lewis Labour
Carmarthen Roger Thomas Labour
Carrick, Cumnock and Doon Valley George Foulkes Labour Co-operative
Carshalton and Wallington Nigel Forman Conservative
Castle Point Bernard Braine Conservative
Ceredigion and Pembroke North Geraint Howells Liberal
Cheadle Tom Normanton Conservative
Chelmsford Norman St John-Stevas Conservative
Chelsea Nicholas Scott Conservative
Cheltenham Charles Irving Conservative
Chertsey and Walton Geoffrey Pattie Conservative
Chesham and Amersham Ian Gilmour Conservative
Chester, City of Peter Morrison Conservative
Chesterfield Eric Varley Labour
Chichester Anthony Nelson Conservative
Chingford Norman Tebbit Conservative
Chipping Barnet Sydney Chapman Conservative
Chislehurst Roger Sims Conservative
Chorley Den Dover Conservative
Christchurch Robert Adley Conservative
Cirencester and Tewkesbury Nicholas Ridley Conservative
City of London and Westminster South Peter Brooke Conservative
Clackmannan Martin O'Neill Labour
Clwyd, North West Anthony Meyer Conservative
Clwyd, South West Robert Harvey Conservative
Clydebank and Milngavie Hugh McCartney Labour
Clydesdale Judith Hart Labour
Colchester, North Antony Buck Conservative
Colchester, South and Maldon John Wakeham Conservative
Colne Valley Richard Wainwright Liberal
Congleton Ann Winterton Conservative
Conwy Wyn Roberts Conservative
Copeland Jack Cunningham Labour
Corby William Powell Conservative
Cornwall, North Gerry Neale Conservative
Cornwall, South East Robert Hicks Conservative
Coventry, North East George Park Labour
Coventry, North West Geoffrey Robinson Labour
Coventry, South East David Nellist Labour
Coventry, South West John Butcher Conservative
Crawley Nicholas Soames Conservative
Crewe and Nantwich Gwyneth Dunwoody Labour
Crosby Malcolm Thornton Conservative
Croydon, Central John Moore Conservative
Croydon, North East Bernard Weatherill Conservative
Croydon, North West Humfrey Malins Conservative
Croydon, South William Clark Conservative
Cumbernauld and Kilsyth Norman Hogg Labour
Cunninghame, North John Corrie Conservative
Cunninghame, South David Lambie Labour
Cynon Valley Ioan Evans Labour Co-operative

D

Dagenham Bryan Gould Labour
Darlington Michael Fallon Conservative
Dartford Bob Dunn Conservative
Daventry Reginald Prentice Conservative
Davyhulme Winston Churchill Conservative
Delyn Keith Raffan Conservative
Denton and Reddish Andrew Bennett Labour
Derby, North Gregory Knight Conservative
Derby, South Margaret Beckett Labour
Derbyshire, North East Raymond Ellis Labour
Derbyshire, South Edwina Currie Conservative
Derbyshire, West Matthew Parris Conservative
Devizes Charles Morrison Conservative
Devon, North Tony Speller Conservative
Devon, West and Torridge Peter Mills Conservative
Dewsbury John Whitfield Conservative
Doncaster, Central Harold Walker Labour
Doncaster, North Michael Welsh Labour
Don Valley Martin Redmond Labour
Dorset, North Nicholas Baker Conservative
Dorset, South Robert Gascoyne-Cecil Conservative
Dorset, West Jim Spicer Conservative
Dover Peter Rees Conservative
Down, North James Kilfedder Ulster Popular Unionist
Down, South Enoch Powell Official Unionist
Dudley, East John Gilbert Labour
Dudley, West John Blackburn Conservative
Dulwich Gerald Bowden Conservative
Dumbarton Ian Campbell Labour
Dumfries Hector Monro Conservative
Dundee, East Gordon Wilson Scottish National Party
Dundee, West Ernie Ross Labour
Dunfermline, East Gordon Brown Labour
Dunfermline, West Dick Douglas Labour Co-operative
Durham, City of Mark Hughes Labour
Durham, North Giles Radice Labour
Durham, North West Ernest Armstrong Labour

E

Ealing, Acton George Young Conservative
Ealing, North Harry Greenway Conservative
Ealing, Southall Syd Bidwell Labour
Easington Jack Dormand Labour
Eastbourne Ian Gow Conservative
East Kilbride Maurice Miller Labour
Eastleigh David Price Conservative
East Lindsey Peter Tapsell Conservative
East Lothian John Home Robertson Labour
Eastwood Allan Stewart Conservative
Eccles Lewis Carter-Jones Labour
Eddisbury Alastair Goodlad Conservative
Edinburgh, Central Alexander Fletcher Conservative
Edinburgh, East Gavin Strang Labour
Edinburgh, Leith Ron Brown Labour
Edinburgh, Pentlands Malcolm Rifkind Conservative
Edinburgh, South Michael Ancram Conservative
Edinburgh, West James Douglas-Hamilton Conservative
Edmonton Ian Twinn Conservative
Ellesmere Port and Neston Mike Woodcock Conservative
Elmet Spencer Batiste Conservative
Eltham Peter Bottomley Conservative
Enfield, North Tim Eggar Conservative
Enfield, Southgate Anthony Berry Conservative
Epping Forest John Biggs-Davison Conservative
Epsom & Ewell Archie Hamilton Conservative
Erewash Peter Rost Conservative
Erith and Crayford David Evennett Conservative
Esher Carol Mather Conservative
Exeter John Hannam Conservative

F

Falkirk, East Harry Ewing Labour
Falkirk, West Dennis Canavan Labour
Falmouth and Camborne David Mudd Conservative
Fareham Peter Lloyd Conservative
Faversham Roger Moate Conservative
Feltham and Heston Patrick Ground Conservative
Fermanagh & South Tyrone Kenneth Maginnis Official Unionist
Fife, Central Willie Hamilton Labour
Fife, North East Barry Henderson Conservative
Finchley Margaret Thatcher Conservative
Folkestone and Hythe Michael Howard Conservative
Foyle John Hume Social Democratic and Labour
Fulham Martin Stevens Conservative
Fylde Edward Gardner Conservative

G

Gainsborough and Horncastle Edward Leigh Conservative
Galloway and Upper Nithsdale Ian Lang Conservative
Gateshead, East Bernard Conlan Labour
Gedling Philip Holland Conservative
Gillingham James Couchman Conservative
Glanford and Scunthorpe Richard Hickmet Conservative
Glasgow, Cathcart John Maxton Labour
Glasgow, Central Bob McTaggart Labour
Glasgow, Garscadden Donald Dewar Labour
Glasgow, Govan Bruce Millan Labour
Glasgow, Hillhead Roy Jenkins Social Democrat
Glasgow, Maryhill James Craigen Labour Co-operative
Glasgow, Pollok James White Labour
Glasgow, Provan Hugh Brown Labour
Glasgow, Rutherglen Gregor Mackenzie Labour
Glasgow, Shettleston David Marshall Labour
Glasgow, Springburn Michael Martin Labour
Gloucester Sally Oppenheim Conservative
Gloucestershire, West Paul Marland Conservative
Gordon Malcolm Bruce Liberal
Gosport Peter Viggers Conservative
Gower Gareth Wardell Labour
Grantham Douglas Hogg Conservative
Gravesham Timothy Brinton Conservative
Great Grimsby Austin Mitchell Labour
Great Yarmouth Michael Carttiss Conservative
Greenock and Port Glasgow Norman Godman Labour
Greenwich Guy Barnett Labour
Guildford David Howell Conservative

H

Hackney, North and Stoke Newington Ernest Roberts Labour
Hackney, South and Shoreditch Brian Sedgemore Labour
Halesowen and Stourbridge John Stokes Conservative
Halifax Roy Galley Conservative
Halton Gordon Oakes Labour
Hamilton George Robertson Labour
Hammersmith Clive Soley Labour
Hampshire, East Michael Mates Conservative
Hampshire, North West David Mitchell Conservative
Hampstead and Highgate Geoffrey Finsberg Conservative
Harborough John Farr Conservative
Harlow Jerry Hayes Conservative
Harrogate Robert Banks Conservative
Harrow, East Hugh Dykes Conservative
Harrow, West John Page Conservative
Hartlepool Ted Leadbitter Labour
Harwich Julian Ridsdale Conservative
Hastings and Rye Kenneth Warren Conservative
Havant Ian Lloyd Conservative
Hayes and Harlington Terry Dicks Conservative
Hazel Grove Tom Arnold Conservative
Hemsworth Alec Woodall Labour
Hendon, North John Gorst Conservative
Hendon, South Peter Thomas Conservative
Henley Michael Heseltine Conservative
Hereford Colin Shepherd Conservative
Hertford and Stortford Bowen Wells Conservative
Hertfordshire, North Ian Stewart Conservative
Hertfordshire, South West Richard Page Conservative
Hertfordshire, West Robert Jones Conservative
Hertsmere Cecil Parkinson Conservative
Hexham Geoffrey Rippon Conservative
Heywood and Middleton James Callaghan Labour
High Peak Christopher Hawkins Conservative
Holborn and St Pancras Frank Dobson Labour
Holland with Boston Richard Body Conservative
Honiton Peter Emery Conservative
Hornchurch Robin Squire Conservative
Hornsey and Wood Green Hugh Rossi Conservative
Horsham Peter Hordern Conservative
Houghton and Washington Roland Boyes Labour
Hove Tim Sainsbury Conservative
Huddersfield Barry Sheerman Labour Co-operative
Huntingdon John Major Conservative
Hyndburn Ken Hargreaves Conservative

I

Ilford, North Vivian Bendall Conservative
Ilford, South Neil Thorne Conservative
Inverness, Nairn and Lochaber Russell Johnston Liberal
Ipswich Kenneth Weetch Labour
Isle of Wight Stephen Ross Liberal
Islington, North Jeremy Corbyn Labour
Islington, South and Finsbury Chris Smith Labour
Islwyn Neil Kinnock Labour

J

Jarrow Donald Dixon Labour

K

Keighley Gary Waller Conservative
Kensington Brandon Rhys-Williams Conservative
Kent, Mid Andrew Rowe Conservative
Kettering Roger Freeman Conservative
Kilmarnock and Loudoun William McKelvey Labour
Kincardine and Deeside Alick Buchanan-Smith Conservative
Kingston upon Hull East John Prescott Labour
Kingston upon Hull North Kevin McNamara Labour
Kingston upon Hull West Stuart Randall Labour
Kingston-upon-Thames Norman Lamont Conservative
Kingswood Robert Hayward Conservative
Kirkcaldy Harry Gourlay Labour
Knowsley, North Robert Kilroy-Silk Labour
Knowsley, South Sean Hughes Labour

L

Lagan Valley James Molyneaux Official Unionist
Lancashire, West Kenneth Hind Conservative
Lancaster Elaine Kellett-Bowman Conservative
Langbaurgh Richard Holt Conservative
Leeds, Central Derek Fatchett Labour
Leeds, East Denis Healey Labour
Leeds, North East Keith Joseph Conservative
Leeds, North West Keith Hampson Conservative
Leeds South and Morley see Morley and Leeds South
Leeds, West Michael Meadowcroft Liberal
Leicester, East Peter Bruinvels Conservative
Leicester South Derek Spencer Conservative
Leicester, West Greville Janner Labour
Leicestershire, North West David Ashby Conservative
Leigh Lawrence Cunliffe Labour
Leominster Peter Temple-Morris Conservative
Lewes Tim Rathbone Conservative
Lewisham Deptford John Silkin Labour
Lewisham, East Colin Moynihan Conservative
Lewisham, West John Maples Conservative
Leyton Harry Cohen Labour
Lincoln Kenneth Carlisle Conservative
Linlithgow Tam Dalyell Labour
Littleborough and Saddleworth Geoffrey Dickens Conservative
Liverpool, Broadgreen Terence Fields Labour
Liverpool, Garston Eddie Loyden Labour
Liverpool, Mossley Hill David Alton Liberal
Liverpool, Riverside Robert Parry Labour
Liverpool, Walton Eric Heffer Labour
Liverpool, West Derby Robert Wareing Labour
Livingston Robin Cook Labour
Llanelli Denzil Davies Labour
Londonderry, East William Ross Official Unionist
Loughborough Stephen Dorrell Conservative
Ludlow Eric Cockeram Conservative
Luton, North John Carlisle Conservative
Luton, South Graham Bright Conservative

M

Macclesfield Nick Winterton Conservative
Maidstone John Wells Conservative
Makerfield Michael McGuire Labour
Manchester, Blackley Kenneth Eastham Labour
Manchester, Central Robert Litherland Labour
Manchester, Gorton Gerald Kaufman Labour
Manchester, Withington Frederick Silvester Conservative
Manchester, Wythenshawe Alfred Morris Labour Co-operative
Mansfield Don Concannon Labour
Medway Peggy Fenner Conservative
Meirionnydd Nant Conwy Dafydd Elis-Thomas Plaid Cymru
Meriden Iain Mills Conservative
Merthyr Tydfil and Rhymney Ted Rowlands Labour
Middlesbrough Stuart Bell Labour
Midlothian Alexander Eadie Labour
Milton Keynes William Benyon Conservative
Mitcham and Morden Angela Rumbold Conservative
Mole Valley Kenneth Baker Conservative
Monklands, East John Smith Labour
Monklands, West Tom Clarke Labour
Monmouth John Stradling Thomas Conservative
Montgomery Alex Carlile Liberal
Moray Alexander Pollock Conservative
Morecambe and Lunesdale Mark Lennox-Boyd Conservative
Morley and Leeds South Merlyn Rees Labour
Motherwell, North James Hamilton Labour
Motherwell, South Jeremy Bray Labour

N

Neath Donald Coleman Labour
Newark Richard Alexander Conservative
Newbury Michael McNair-Wilson Conservative
Newcastle upon Tyne, Central Piers Merchant Conservative
Newcastle upon Tyne, East Nick Brown Labour
Newcastle upon Tyne, North Robert Brown Labour
Newcastle-under-Lyme John Golding Labour
New Forest Patrick McNair-Wilson Conservative
Newham, North East Ronald Leighton Labour
Newham, North West Tony Banks Labour
Newham, South Nigel Spearing Labour
Newport, East Roy Hughes Labour
Newport, West Mark Robinson Conservative
Newry & Armagh Jim Nicholson Official Unionist
Norfolk, Mid Richard Ryder Conservative
Norfolk North Ralph Howell Conservative
Norfolk, North West Henry Bellingham Conservative
Norfolk, South John MacGregor Conservative
Norfolk, South West Paul Hawkins Conservative
Normanton Bill O'Brien Labour
Northampton, North Tony Marlow Conservative
Northampton, South Michael Morris Conservative
North Thanet Roger Gale Conservative
Northavon John Cope Conservative
Norwich, North Patrick Thompson Conservative
Norwich, South John Powley Conservative
Norwood John Fraser Labour
Nottingham, East Michael Knowles Conservative
Nottingham, North Richard Ottaway Conservative
Nottingham, South Martin Brandon-Bravo Conservative
Nuneaton Lewis Stevens Conservative

O

Ogmore Raymond Powell Labour
Old Bexley and Sidcup Edward Heath Conservative
Oldham, Central and Royton James Lamond Labour
Oldham, West Michael Meacher Labour
Orkney and Shetland Jim Wallace Liberal
Orpington Ivor Stanbrook Conservative
Oxford, East Steven Norris Conservative
Oxford, West and Abingdon John Patten Conservative

P

Paisley, North Allen Adams Labour
Paisley, South Norman Buchan Labour
Peckham Harriet Harman Labour
Pembrokeshire Nicholas Edwards Conservative
Pendle John Lee Conservative
Penrith and The Border William Whitelaw Conservative
Perth and Kinross Nicholas Fairbairn Conservative
Peterborough Brian Mawhinney Conservative
Plymouth, Devonport David Owen Social Democrat
Plymouth, Drake Janet Fookes Conservative
Plymouth, Sutton Alan Clark Conservative
Pontefract and Castleford Geoffrey Lofthouse Labour
Pontypridd Brynmor John Labour
Poole John Ward Conservative
Portsmouth, North Peter Griffiths Conservative
Portsmouth, South Bonner Pink Conservative
Preston Stanley Thorne Labour
Pudsey Giles Shaw Conservative
Putney David Mellor Conservative

R

Ravensbourne John Hunt Conservative
Reading, East Gerard Vaughan Conservative
Reading, West Tony Durant Conservative
Redcar James Tinn Labour
Reigate George Gardiner Conservative
Renfrew, West and Inverclyde Anna McCurley Conservative
Rhondda Allan Rogers Labour
Ribble Valley David Waddington Conservative
Richmond and Barnes Jeremy Hanley Conservative
Richmond (Yorkshire) Leon Brittan Conservative
Rochdale Cyril Smith Liberal
Rochford Michael Clark Conservative
Romford Michael Neubert Conservative
Romsey and Waterside Michael Colvin Conservative
Ross, Cromarty and Skye Charles Kennedy Social Democrat
Rossendale and Darwen David Trippier Conservative
Rotherham Stanley Crowther Labour
Rother Valley Kevin Barron Labour
Roxburgh and Berwickshire Archy Kirkwood Liberal
Rugby and Kenilworth Jim Pawsey Conservative
Ruislip-Northwood John Wilkinson Conservative
Rushcliffe Kenneth Clarke Conservative
Rutland and Melton Michael Latham Conservative
Ryedale John Spence Conservative

S

Saffron Walden Alan Haselhurst Conservative
St Albans Peter Lilley Conservative
St Helens, North John Evans Labour
St Helens, South Gerald Bermingham Labour
St Ives David Harris Conservative
Salford East Stan Orme Labour
Salisbury Robert Key Conservative
Scarborough Michael Shaw Conservative
Sedgefield Tony Blair Labour
Selby Michael Alison Conservative
Sevenoaks Mark Wolfson Conservative
Sheffield Attercliffe Patrick Duffy Labour
Sheffield Brightside Joan Maynard Labour
Sheffield Central Richard Caborn Labour
Sheffield Hallam John Osborn Conservative
Sheffield Heeley Bill Michie Labour
Sheffield Hillsborough Martin Flannery Labour
Sherwood Andrew Stewart Conservative
Shipley Marcus Fox Conservative
Shoreham Richard Luce Conservative
Shrewsbury and Atcham Derek Conway Conservative
Shropshire, North John Biffen Conservative
Skipton and Ripon John Watson Conservative
Slough John Watts Conservative
Solihull John Taylor Conservative
Somerton and Frome Robert Boscawen Conservative
Southampton, Itchen Christopher Chope Conservative
Southampton, Test James Hill Conservative
Southend, East Teddy Taylor Conservative
Southend, West Paul Channon Conservative
South Hams Anthony Steen Conservative
South Thanet Jonathan Aitken Conservative
Southport Ian Percival Conservative
South Ribble Robert Atkins Conservative
South Shields David Clark Labour
Southwark and Bermondsey Simon Hughes Liberal
Spelthorne Humphrey Atkins Conservative
Stafford Hugh Fraser Conservative
Staffordshire, Mid John Heddle Conservative
Staffordshire, Moorlands David Knox Conservative
Staffordshire, South Patrick Cormack Conservative
Staffordshire, South East David Lightbown Conservative
Stalybridge and Hyde Tom Pendry Labour
Stamford and Spalding Kenneth Lewis Conservative
Stevenage Timothy Wood Conservative
Stirling Michael Forsyth Conservative
Stockport Anthony Favell Conservative
Stockton, North Frank Cook Labour
Stockton, South Ian Wrigglesworth Social Democrat
Stoke-on-Trent, Central Mark Fisher Labour
Stoke-on-Trent, North John Forrester Labour
Stoke-on-Trent, South Jack Ashley Labour
Strangford John Taylor Official Unionist
Stratford-on-Avon Alan Howarth Conservative
Strathkelvin and Bearsden Michael Hirst Conservative
Streatham William Shelton Conservative
Stretford Tony Lloyd Labour
Stroud Anthony Kershaw Conservative
Suffolk, Central Michael Lord Conservative
Suffolk, Coastal John Gummer Conservative
Suffolk, South Tim Yeo Conservative
Sunderland, North Bob Clay Labour
Sunderland, South Gordon Bagier Labour
Surbiton Richard Tracey Conservative
Surrey, East Geoffrey Howe Conservative
Surrey, North West Michael Grylls Conservative
Surrey, South West Maurice Macmillan Conservative
Sussex, Mid Tim Renton Conservative
Sutton and Cheam Neil Macfarlane Conservative
Sutton Coldfield Norman Fowler Conservative
Swansea, East Donald Anderson Labour
Swansea, West Alan Williams Labour
Swindon Simon Coombs Conservative

T

Tatton Neil Hamilton Conservative
Taunton Edward du Cann Conservative
Tayside, North Bill Walker Conservative
Teignbridge Patrick Nicholls Conservative
Thurrock Oonagh McDonald Labour
Tiverton Robin Maxwell-Hyslop Conservative
Tonbridge and Malling John Stanley Conservative
Tooting Tom Cox Labour
Torbay Frederic Bennett Conservative
Torfaen Leo Abse Labour
Tottenham Norman Atkinson Labour
Truro David Penhaligon Liberal
Tunbridge Wells Patrick Mayhew Conservative
Tweeddale, Ettrick and Lauderdale David Steel Liberal
Twickenham Toby Jessel Conservative
Tyne Bridge Harry Cowans Labour
Tynemouth Neville Trotter Conservative

U

Ulster, Mid William McCrea Democratic Unionist
Upminster Nicholas Bonsor Conservative
Upper Bann Harold McCusker Official Unionist
Uxbridge Michael Shersby Conservative

V

Vale of Glamorgan Raymond Gower Conservative
Vauxhall Stuart Holland Labour

W

Wakefield Walter Harrison Labour
Wallasey Lynda Chalker Conservative
Wallsend Ted Garrett Labour
Walsall, North David Winnick Labour
Walsall, South Bruce George Labour
Walthamstow Eric Deakins Labour
Wansbeck Jack Thompson Labour
Wansdyke Jack Aspinwall Conservative
Wanstead and Woodford Patrick Jenkin Conservative
Wantage Robert Jackson Conservative
Warley, East Andrew Faulds Labour
Warley, West Peter Archer Labour
Warrington, North Doug Hoyle Labour
Warrington, South Mark Carlisle Conservative
Warwick and Leamington Dudley Smith Conservative
Warwickshire, North Francis Maude Conservative
Watford Tristan Garel-Jones Conservative
Waveney Jim Prior Conservative
Wealden Geoffrey Johnson-Smith Conservative
Wellingborough Peter Fry Conservative
Wells David Heathcoat-Amory Conservative
Welwyn, Hatfield Christopher Murphy Conservative
Wentworth Peter Hardy Labour
West Bromwich, East Peter Snape Labour
West Bromwich, West Betty Boothroyd Labour
Westbury Dennis Walters Conservative
Western Isles Donald Stewart Scottish National Party
Westminster, North John Wheeler Conservative
Westmorland and Lonsdale Michael Jopling Conservative
Weston-super-Mare Jerry Wiggin Conservative
Wigan Roger Stott Labour
Wiltshire, North Richard Needham Conservative
Wimbledon Michael Havers Conservative
Winchester John Browne Conservative
Windsor and Maidenhead Alan Glyn Conservative
Wirral, South Barry Porter Conservative
Wirral, West David Hunt Conservative
Witney Douglas Hurd Conservative
Woking Cranley Onslow Conservative
Wokingham William van Straubenzee Conservative
Wolverhampton, North East Renee Short Labour
Wolverhampton, South East Bob Edwards Labour Co-operative
Wolverhampton, South West Nick Budgen Conservative
Woodspring Paul Dean Conservative
Woolwich John Cartwright Social Democrat
Worcester Peter Walker Conservative
Worcestershire, Mid Eric Forth Conservative
Worcestershire, South Michael Spicer Conservative
Workington Dale Campbell-Savours Labour
Worsley Terry Lewis Labour
Worthing Terence Higgins Conservative
Wrekin, The Warren Hawksley Conservative
Wrexham John Marek Labour
Wycombe Ray Whitney Conservative
Wyre Walter Clegg Conservative
Wyre Forest Esmond Bulmer Conservative

Y

Yeovil Paddy Ashdown Liberal
Ynys Môn Keith Best Conservative
York Conal Gregory Conservative

By-elections

See the list of United Kingdom by-elections.

Two seats were vacant when Parliament was dissolved preparatory to the 1987 general election:

See also


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

List_of_MPs_elected_in_the_1983_United_Kingdom_general_election
 



 



 
Music Scenes