Independent Spirit Award For Best Documentary Feature
Get Independent Spirit Award For Best Documentary Feature essential facts below. View Videos or join the Independent Spirit Award For Best Documentary Feature discussion. Add Independent Spirit Award For Best Documentary Feature to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
Independent Spirit Award For Best Documentary Feature

The Independent Spirit Award for Best Documentary Feature is one of the annual Independent Spirit Awards.

Winners and nominees

2000s

Year Winner Distributing company(s) Director(s)
2000 Dark Days Palm Pictures Marc Singer
The Eyes of Tammy Faye Lionsgate Films Fenton Bailey and Randy Barbato
Long Night's Journey into Day Seventh Art Releasing Deborah Hoffmann and Frances Reid
Paragraph 175 New Yorker Films Rob Epstein and Jeffrey Friedman
Sound and Fury Artistic License Films Josh Aronson
2001 Dogtown and Z-Boys Sony Pictures Classics Stacy Peralta
Go Tigers! IFC Films Kenneth A. Carlson
LaLee's Kin: The Legacy of Cotton Maysles Films Inc. Deborah Dickson, Susan Froemke and Albert Maysles
Promises Cowboy Pictures Carlos Bolado, B.Z. Goldberg, and Justine Shapiro
Scratch Palm Pictures Doug Pray
2002 Bowling for Columbine United Artists Michael Moore
The Cockettes Strand Releasing Bill Weber and David Weissman
Devil's Playground Cinemax Lucy Walker
How to Draw a Bunny Artisan Entertainment John W. Walter
Stevie Kartemquin Films Steve James
2003 The Fog of War Sony Pictures Classics Errol Morris
Mayor of the Sunset Strip First Look Studios George Hickenlooper
My Architect New Yorker Films Nathaniel Kahn
OT: Our Town Film Movement Scott Hamilton Kennedy
Power Trip Films Transit International Paul Devlin
2004 Metallica: Some Kind of Monster IFC Films Joe Berlinger and Bruce Sinofsky
Bright Leaves First Run Features Ross McElwee
Chisholm '72: Unbought & Unbossed 20th Century Fox Home Entertainment Shola Lynch
Hiding and Seeking: Faith and Tolerance After the Holocaust First Run Features Menachem Daum and Oren Rudavsky
Tarnation Wellspring Media Jonathan Caouette
2005 Enron: The Smartest Guys in the Room Magnolia Pictures Alex Gibney
Grizzly Man Lionsgate Films Werner Herzog
La Sierra Icarus Films Scott Dalton and Margarita Martinez
Romántico Kino International Mark Becker
Sir! No Sir! Balcony Releasing David Zeiger
2006 The Road to Guantánamo Roadside Attractions Michael Winterbottom
A Lion in the House PBS Distribution Steven Bognar and Julia Reichert
My Country, My Country Zeitgeist Films Laura Poitras
The Trials of Darryl Hunt THINKFilm Ricki Stern and Anne Sundberg
You're Gonna Miss Me Palm Pictures Keven McAlester
2007 Crazy Love Magnolia Pictures Dan Klores and Fisher Stevens
Lake of Fire THINKFilm Tony Kaye
Manufactured Landscapes Zeitgeist Films Jennifer Baichwal
The Monastery Koch-Lorber Films Pernille Rose Grønkjær
The Prisoner or: How I Planned to Kill Tony Blair Truly Indie Michael Tucker and Petra Epperlein
2008 Man on Wire[1] Magnolia Pictures James Marsh
The Betrayal The Cinema Guild Ellen Kuras and Thavisouk Phrasavath
Encounters at the End of the World THINKFilm Werner Herzog
The Order of Myths The Cinema Guild Margaret Brown
Up the Yangtze Zeitgeist Films Yung Chang
2009 Anvil! The Story of Anvil[2] Abramorama Sacha Gervasi
Food, Inc. Magnolia Pictures Robert Kenner
More than a Game Lionsgate Kristopher Belman
October Country Topic Studios Michael Palmieri and Donal Mosher
Which Way Home HBO Films Rebecca Cammisa

2010s

Year Winner Distributing company(s) Director(s)
2010 Exit Through the Gift Shop[3] Producers Distribution Agency Banksy
Marwencol The Cinema Guild Jeff Malmberg
Restrepo National Geographic Entertainment Tim Hetherington and Sebastian Junger
Sweetgrass The Cinema Guild Lucien Castaing-Taylor
Thunder Soul Roadside Attractions Mark Landsman
2011 The Interrupters[4] The Cinema Guild Steve James
An African Election The Cinema Guild Jarreth J. Merz and Kevin Merz
Bill Cunningham New York Zeitgeist Films Richard Press
The Redemption of General Butt Naked part2 pictures Daniele Anastasion and Eric Strauss
We Were Here The Film Collaborative David Weissman
2012 The Invisible War[5] Cinedigm Kirby Dick
The Central Park Five Sundance Selects Ken Burns, Sarah Burns, and David McMahon
How to Survive a Plague Sundance Selects David France
Marina Abramovi?: The Artist is Present Music Box Films Matthew Akers and Jeff Dupre
The Waiting Room International Film Circuit Peter Nicks
2013 20 Feet from Stardom[6] RADiUS-TWC Morgan Neville
The Act of Killing Drafthouse Films Joshua Oppenheimer and Christine Cynn
After Tiller Ro*co Martha Shane and Lana Wilson
Gideon's Army HBO Documentary Films Dawn Porter
The Square GathrFilms/Participant Media Jehane Noujaim
2014 Citizenfour[7] RADiUS-TWC Laura Poitras
20,000 Days on Earth Drafthouse Films Iain Forsyth and Jane Pollard
The Salt of the Earth Le Pacte Wim Wenders and Juliano Ribeiro Salgado
Stray Dog Still Rolling Productions Debra Granik
Virunga Netflix Orlando von Einsiedel
2015 The Look of Silence[8] Drafthouse Films Joshua Oppenheimer
(T)error PBS Distribution Lyric R. Cabral and David Felix Sutcliffe
Best of Enemies Magnolia Pictures/Participant Media Robert Gordon and Morgan Neville
Heart of a Dog Abramorama Laurie Anderson
Meru Music Box Films Jimmy Chin and Elizabeth Chai Vasarhelyi
The Russian Woodpecker FilmBuff Chad Garcia
2016 O.J.: Made in America[9] ESPN Films Ezra Edelman
13th Netflix Ava DuVernay
Cameraperson Janus Films Kirsten Johnson
I Am Not Your Negro Magnolia Pictures/Amazon Studios Raoul Peck
Sonita Women Make Movies Rokhsareh Ghaemmaghami
Under the Sun Deckert Distribution/Icarus Films Vitaly Mansky
2017 Faces Places[10] Le Pacte Agnès Varda and JR
The Departure Pandora Lana Wilson
Last Men in Aleppo Grasshopper Film Feras Fayyad
Motherland FilmRise Ramona Diaz
Quest First Run Features Jonathan Olshefski
2018 Won't You Be My Neighbor? Focus Features Morgan Neville
Hale County This Morning, This Evening The Cinema Guild RaMell Ross
Minding the Gap Hulu/Magnolia Pictures Bing Liu
Of Fathers and Sons Kino Lorber Talal Derki
On Her Shoulders RYOT Alexandria Bombach
Shirkers Netflix Sandi Tan
2019 American Factory Netflix Steven Bognar and Julia Reichert
Apollo 11 Neon Todd Douglas Miller
For Sama PBS Distribution Waad Al-Kateab and Edward Watts
Honeyland Neon/Dogwoof Tamara Kotevska and Ljubomir Stefanov
Island of the Hungry Ghosts Sentient Art Film Gabrielle Brady

See also

References


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

Independent_Spirit_Award_for_Best_Documentary_Feature
 



 



 
Music Scenes