Great Britain At the 1996 Summer Olympics
Get Great Britain At the 1996 Summer Olympics essential facts below. View Videos or join the Great Britain At the 1996 Summer Olympics discussion. Add Great Britain At the 1996 Summer Olympics to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
Great Britain At the 1996 Summer Olympics

Flag of the United Kingdom.svg
IOC codeGBR
NOCBritish Olympic Association
in Atlanta
Competitors300 (184 men and 116 women) in 22 sports
Flag bearer Steve Redgrave (opening)
Roger Black (closing)
Medals
Ranked 36th
Gold
1
Silver
8
Bronze
6
Total
15
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

Great Britain, represented by the British Olympic Association (BOA), competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States. British athletes have competed in every single Summer Olympic Games. 300 competitors, 184 men and 116 women, took part in 175 events in 22 sports.[1]

The Atlanta games saw Great Britain's worst performance at a Summer Olympics since 1952. As final medal rankings were tabulated, Great Britain finished in 36th position, with just one gold and overall total of just 15 medals. This was the country's lowest ever numerical ranking in the table and were dubbed "The Team of Shame", leaving Great Britain with numerous questions about the overall state of sport in the country. Due to a lack of funding athletes were forced to recreate the humidity of Atlanta by practising in their bathrooms at home with the shower turned on, and several sold their Olympic kit on the streets in order to raise funds to repay loans.[2][3][4] The poor British performance at the Atlanta Olympics led to the introduction of National Lottery funding for elite sports,[5] which started the following year.[6] Nevertheless, the single gold medal won by rowers Matthew Pinsent and Steve Redgrave ensured that Great Britain maintained its record of winning at least one gold medal at every Summer Olympics.

Medallists

Medals by sport
Sport Gold medal icon.svg Silver medal icon.svg Bronze medal icon.svg Total
Rowing 1 0 1 2
Athletics 0 4 2 6
Sailing 0 2 0 2
Swimming 0 1 1 2
Tennis 0 1 0 1
Cycling 0 0 2 2
Total 1 8 6 15

Gold

Silver

Bronze

Medals by day

Medals by date
Day Date 1st, gold medalist(s) 2nd, silver medalist(s) 3rd, bronze medalist(s) Total
1 20 July 0 0 0 0
2 21 July 0 0 0 0
3 22 July 0 1 0 1
4 23 July 0 0 0 0
5 24 July 0 0 0 0
6 25 July 0 0 1 1
7 26 July 0 0 0 0
8 27 July 1 1 1 3
9 28 July 0 0 2 2
10 29 July 0 1 0 1
11 30 July 0 1 0 1
12 31 July 0 1 1 2
13 1 Aug 0 1 0 1
14 2 Aug 0 0 0 0
15 3 Aug 0 2 1 3
16 4 Aug 0 0 0 0
Total 1 8 6 15

Archery

Women's Individual Competition:

Men's Individual Competition:

Athletics

Men's 5,000 metres

  • Qualification - 13:52.16
  • Semi-final - 14:08.39 (-> did not advance)

Men's 4 × 400 m Relay

  • Heat - 3:01.79
  • Semi-final - 3:01.36
  • Final - 2:56.60 (-> Med 2.png Silver Medal)

Men's 400 m Hurdles

  • Heat - 49.31 s
  • Semi-final - 49.43 s (-> did not advance)
  • Heat - 50.41 s (-> did not advance)
  • Heat - 49.78 s (-> did not advance)

Men's 3,000 metres Steeplechase

  • Heat - 8:31.26
  • Semi-finals - 8:46.74 (-> did not advance)
  • Heat - 8:28.32
  • Semi-finals - 8:28.50 (-> did not advance)
  • Heat - 8:46.76 (-> did not advance)

Men's Marathon

Men's 50 km Walk

Men's Discus Throw

  • Qualification - 61.64 m (-> did not advance)
  • Qualification - 54.88 m (-> did not advance)

Men's Hammer Throw

  • Qualification - 69.32 m (-> did not advance)


Women's 4×400 metres Relay

  • Qualification - 3:28.13 (-> did not advance)

Women's 400 m Hurdles

  • Qualification - 55.29
  • Semi-finals - DNF (-> did not advance)

Women's Long Jump

  • Qualification - 6.33 m (-> did not advance)

Women's Triple Jump

  • Qualification - 14.55 m
  • Final - 14.49 m (-> 5th place)
  • Qualification - 13.70 m (-> did not advance)

Women's High Jump

  1. Qualification - 1.90 m (-> did not advance)
  1. Qualification - 1.85 m (-> did not advance)

Women's Javelin Throw

  • Qualification - 58.86 m (-> did not advance)
  • Qualification - 54.72 m (-> did not advance)

Women's Discus Throw

  • Qualification - 58.88 m (-> did not advance)

Women's Shot Put

  • Qualification - 18.56 m
  • Final - 18.34 m (-> 11th place)

Women's Heptathlon

  • Final Result - 6489 points (-> Bronze Bronze Medal)

Women's Marathon

Women's 10 km Walk

Badminton

Beach volleyball

Boxing

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semi-finals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
David Burke Featherweight  Huste (GER)
L 9-13
Did not advance
Fola Okesola Heavyweight Bye  Jones (USA)
L RSCI
Did not advance

Canoeing

Cycling

Road competition

Men's Individual Time Trial

  • Final - 1:04:36 (-> Med 3.png Bronze Medal)

Women's Individual Road Race

  • Final - 02:37:06 (-> 11th place)
  • Final - 02:37:06 (-> 19th place)
  • Final - 02:53:47 (-> 43rd place)

Women's Individual Time Trial

  • Final - 39:09 (-> 14th place)
  • Final - 41:16 (-> 21st place)

Track competition

Men's Team Pursuit

Mountain Bike

Men's Cross Country

  • Final - 2:29:10 (-> 12th place)
  • Final - 2:32:30 (-> 15th place)

Women's Cross Country

  • Final - 2:04.44 (-> 22nd place)

Diving

Men's 3m Springboard

  • Preliminary Heat - 345.33
  • Semi-final - 203.46 (-> did not advance, 18th place)
  • Preliminary Heat - 318.69 (-> did not advance, 24th place)

Women's 10m Platform

  • Preliminary Heat - 251.73
  • Semi-final - 158.43
  • Final - 259.68 (-> 9th place)

Equestrian

Fencing

Two fencers, one man and one woman, represented Great Britain in 1996.

Men's sabre
Women's foil

Gymnastics

Hockey

Men's Team Competition

  • Preliminary Round (Group B)
  • Classification Matches
  • Team Roster

Women's Team Competition

  • Round Robin
  • Bronze Medal Game
  • Great Britain - Netherlands 0-0 (The Netherlands wins after penalty strokes, 3-4) -> Fourth place
  • Team Roster

Judo

Modern pentathlon

Men's Individual Competition:

Rowing

Men
Athlete Event Heats Repechage Semi-finals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Peter Haining Single sculls 7:42.65 4 R 7:45.95 2 SA/B 7:30.47 6 FB 6:55.06 11
Matthew Pinsent
Steve Redgrave
Pair 6:50.04 1 Q N/A 6:50.30 1 FA 6:20.09 1st, gold medalist(s)
James Cracknell
Bob Thatcher
Guy Pooley*
Double sculls 7:00.74 5 R 7:00.81 1 SC/D 6:51.22 2 FC 6:51.41 17
Nicholas Strange
Andrew Sinton
Lightweight double sculls 6:56.86 5 R 6:22.27 2 SA/B 6:39.20 5 FB 6:31.15 12
Tim Foster
Rupert Obholzer
Greg Searle
Jonny Searle
Four 6:14.74 1 Q N/A 6:10.78 1 FA 6:07.28 3rd, bronze medalist(s)
Ben Helm
Tom Kay
David Lemon
James McNiven
Lightweight four 6:35.95 5 R 6:02.65 2 SA/B 6:19.07 5 FB 6:05.13 10
Peter Bridge
Roger Brown
Richard Hamilton
Ben Hunt-Davis
Matthew Parish
Graham Smith
Alex Story
James Walker
Garry Herbert (cox)
Eight 5:49.37 4 R 5:33.22 3 FB N/A 5:40.23 8
Women
Athlete Event Heats Repechage Semi-finals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Guin Batten Single sculls 8:16.75 4 R 8:44.73 2 SA/B 7:56.61 3 FA 7:45.08 7
Philippa Cross
Kate MacKenzie
Pair 8:03.53 4 R 8:15.26 3 SA/B 7:59.57 6 FB 7:34.68 12
Miriam Batten
Cath Bishop
Dot Blackie
Lisa Eyre
Alison Gill
Kate Pollitt
Annamarie Stapleton
Joanne Turvey
Suzie Ellis (cox)
Eight 6:39.34 4 R 6:12.28 6 FB N/A 6:15.21 7

Sailing

Shooting

Swimming

Men's 50 m Freestyle

  • Heat - 22.73
  • B-Final - 23.01 (-> 16th place)

Men's 100 m Freestyle

  • Heat - 51.03 (-> did not advance, 28th place)

Men's 200 m Freestyle

  • Heat - 1:49.05
  • Swim-off - 1:48.89
  • Final - 1:49.39 (-> 8th place)
  • Heat - 1:51.06
  • B-Final - 1:50.59 (-> 15th place)

Men's 400 m Freestyle

  • Heat - 3:51.98
  • Final - 3:49.00 (-> Med 2.png Silver Medal)

Men's 1500 m Freestyle

  • Heat - 15.14.81
  • Final - 15:02.48 (-> Med 3.png Bronze Medal)
  • Heat - 15:22.65 (-> did not advance, 10th place)

Men's 100 m Backstroke

  • Heat - 56.27
  • B-Final - 56.07 (-> 10th place)
  • Heat - 57.17 (-> did not advance, 28th place)

Men's 200 m Backstroke

  • Heat - 2:01.35
  • B-Final - 2:02.40 (-> 13th place)
  • Heat - 2:07.75 (-> did not advance, 32nd place)

Men's 100 m Breaststroke

  • Heat - 1:02.78
  • B-Final - 1:02.51 (-> 11th place)

Men's 200 m Breaststroke

  • Heat - 2:14.96
  • Final - 2:14.37 (-> 4th place)

Men's 100 m Butterfly

  • Heat - 53.73
  • B-Final - 53.23 (-> 9th place)

Men's 200 m Butterfly

  • Heat - 1:58.16
  • Final - 1:58.47 (-> 7th place)

Men's 4 × 100 m Freestyle Relay

  • Heat - 3:21.34
  • Final - 3:21.52 (-> 8th place)

Men's 4 × 200 m Freestyle Relay

  • Heat - 7:21.92
  • Final - 7:18.74 (-> 5th place)

Men's 4 × 100 m Medley Relay

  • Heat - DSQ (-> did not advance)


Women's 50 m Freestyle

  • Heat - 26.39 (-> did not advance, 23rd place)

Women's 100 m Freestyle

  • Heat - 56.40
  • B-Final - 56.32 (-> 14th place)
  • Heat - 56.62
  • B-Final - 56.58 (-> 16th place)

Women's 200 m Freestyle

  • Heat - 2:01.46
  • B-Final - 2:02.58 (-> 13th place)

Women's 400 m Freestyle

  • Heat - 4:14.50
  • B-Final - 4:14.13 (-> 9th place)

Women's 800 m Freestyle

  • Heat - 8:37.54
  • Final - 8:41.75 (-> 8th place)

Women's 100 m Backstroke

  • Heat - 1:03.89
  • B-Final - 1:03.61 (-> 13th place)

Women's 200 m Backstroke

  • Heat - 2:15.12
  • B-Final - 2:14.50 (-> 12th place)

Women's 100 m Breaststroke

  • Heat - 1:10.83 (-> did not advance, 17th place)

Women's 200 m Breaststroke

  • Heat - 2:31.12
  • B-Final - 2:31.39 (-> 14th place)

Women's 200 m Individual Medley

  • Heat - 2:18.81 (-> did not advance, 21st place)

Women's 400 m Individual Medley

  • Heat - 4:54.64 (-> did not advance, 19th place)

Women's 4 × 100 m Freestyle Relay

  • Heat - 3:48.26 (-> did not advance, 9th place)

Women's 4 × 200 m Freestyle Relay

  • Heat - 8:14.92 (-> did not advance, 10th place)

Women's 4 × 100 m Medley Relay

  • Heat - 4:13.75 (-> did not advance, 13th place)

Table tennis

Tennis

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semi-finals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Tim Henman Singles  Matsuoka (JPN)
W 7-6(7-4), 6-3
 Woodbridge (AUS)
L 6-7(6-8), 6-7(5-7)
Did not advance
Greg Rusedski  Frana (ARG)
W 4-6, 7-5, 6-3
 Gustafsson (SWE)
W 6-7(4-7), 7-6(7-3), 6-3
 Bruguera (ESP)
L 6-7(7-9), 3-6
Did not advance
Neil Broad
Tim Henman
Doubles N/A  Kro?lák /
Ku?era (SVK)
W 6-3, 6-3
 Connell /
Nestor (CAN)
W 7-6(7-5), 4-6, 6-4
 Novák /
Vacek (CZE)
W 7-6(7-4), 6-4
 Goellner /
Prinosil (GER)
W 4-6, 6-3, 10-8
 Woodbridge /
Woodforde (AUS)
L 4-6, 4-6, 2-6
2nd, silver medalist(s)
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semi-finals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Clare Wood Singles  Farina (ITA)
L 2-6, 2-6
Did not advance
Valda Lake
Clare Wood
Doubles N/A  K Maleeva /
M Maleeva (BUL)
W 3-6, 7-6(10-8), 6-3
 Coetzer /
de Swardt (RSA)
W 7-5, 7-5
 G Fernández /
MJ Fernández (USA)
L 2-6, 1-6
Did not advance

Weightlifting

Men's Light-Heavyweight

  • Final - 147.5 + 180.0 = 327.5 (-> 12th place)

Wrestling

References

  1. ^ "Great Britain at the 1996 Summer Games". sports-reference.com. Archived from the original on 11 February 2012. Retrieved 2012.
  2. ^ https://www.telegraph.co.uk/sport/olympics/Team-GB/9432637/London-2012-Olympics-How-Team-GB-went-from-zeroes-to-heroes-after-Atlanta-96-low-point.html
  3. ^ https://www.theguardian.com/sport/2012/jul/24/london-2012-team-gb-atlanta
  4. ^ https://www.independent.co.uk/sport/diving-first-night-tony-ali-plunge-to-the-heights-1120512.html
  5. ^ How Team GB's fortunes turned around after disaster in Atlanta - The Guardian
  6. ^ UK Sport - Historical Funding Figures

  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

Great_Britain_at_the_1996_Summer_Olympics
 



 



 
Music Scenes