Fencing At the 1964 Summer Olympics - Men's Epee
Get Fencing At the 1964 Summer Olympics %E2%80%93 Men's Epee essential facts below. View Videos or join the Fencing At the 1964 Summer Olympics %E2%80%93 Men's Epee discussion. Add Fencing At the 1964 Summer Olympics %E2%80%93 Men's Epee to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
Fencing At the 1964 Summer Olympics %E2%80%93 Men's Epee
Men's épée
at the Games of the XVIII Olympiad
VenueWaseda Memorial Hall
DatesOctober 18 – 19
Competitors65from 25 nations
Medalists

The men's épée was one of eight fencing events on the fencing at the 1964 Summer Olympics programme. It was the fourteenth appearance of the event. The competition was held from October 18 to 19 1964. 65 fencers from 25 nations competed.[1]

Medalists

Gold Gold Silver Silver Bronze Bronze
 Grigory Kriss (URS)  Henry Hoskyns (GBR)  Guram Kostava (URS)

Results

Round 1

Pool A
1.  Hans Lagfrwall (SWE) 6-1 Q2
2.  Bruno Khabarov (URS) 6-1 Q2
3.  Roland Losert (AUT) 5-2 Q2
4.  Claudio Polledri (SUI) 4-3 Q2
5.  John Humphreys (AUS) 4-3 Q2
6.  Zelmar Casco (ARG) 2-5
7.  Kim Man Shik (KOR) 1-6
8.  Ronnie Theseira (MAS) 0-7
Pool B
1.  Grigory Kriss (URS) 6-1 Q2
2.  Paul Gnaier (EUA) 5-2 Q2
3.  Yves Dreyfus (FRA) 4-3 Q2
4.  Hassan Sayd (LIB) 4-3 Q2
5.  Rene van den Driessche (BEL) 3-4 QB
 Okawa Heizaburo (JPN) 3-4 QB
7.  Xuan Tran Van (VIE) 1-6
8.  Michael Ryan (IRL) 1-6
Barrage B
5.  Okawa Heizaburo (JPN) 1-0 Q2
6.  Rene van den Driessche (BEL) 0-1
Pool C
1.  Peter Jacobs (GBR) 6-1 Q2
2.  Henryk Nielaba (POL) 5-2 Q2
3.  Guram Kostava (URS) 5-2 Q2
4.  Orvar Lindwall (SWE) 4-3 Q2
5.  J. Bouchier-Hayes (IRL) 3-4 QB
 Joseph Gemayel (LIB) 3-4 QB
7.  Francisco Serp (ARG) 2-5
8.  Bijan Zarnegar (IRI) 0-7
Barrage C
5.  J. Bouchier-Hayes (IRL) 1-0 Q2
6.  Joseph Gemayel (LIB) 0-1
Pool D
1.  Bogdan Gonsior (POL) 6-1 Q2
2.  Michel Saikali (LIB) 5-2 Q2
3.  Rudolf Trost (AUT) 5-2 Q2
4.  Gianluigi Saccaro (ITA) 4-3 Q2
5.  Stefan Haukler (ROU) 4-3 Q2
6.  Frank Anger (USA) 3-4
7.  John Andru (CAN) 1-6
8.  Shahpour Zarnegar (IRI) 0-7
Pool E
1.  Claude Bourquard (FRA) 7-1 Q2
2.  Alberto Pellegrino (ITA) 6-2 Q2
 Walter Bar (SUI) 6-2 Q2
4.  Goran Abrahamson (SWE) 5-3 Q2
5.  Dietrich Hecke (EUA) 5-3 Q2
6.  Hahn Myung Seok (KOR) 3-5
7.  Sergio Vergara (CHI) 2-6
8.  Didier Tamayo (COL) 1-7
9.  Houshmand Almasi (IRI) 1-7
Pool F
1.  Franz Rompza (EUA) 6-1 Q2
2.  Gyoyo Kulcsar (HUN) 5-2 Q2
3.  Giuseppe Delfino (ITA) 4-3 Q2
4.  Allan Jay (GBR) 4-3 Q2
5.  Marcus Leyrer (AUT) 3-4 QB
 Ivan Lund (AUS) 3-4 QB
7.  Robert Foxcroft (CAN) 2-5
8.  Ernesto Sastre (COL) 0-7
Barrage F
5.  Marcus Leyrer (AUT) 1-0 Q2
6.  Ivan Lund (AUS) 0-1
Pool G
1.  Tabuchi Kazuhiko (JPN) 5-2 Q2
2.  Jack Guittet (FRA) 5-2 Q2
3.  Michel Steininger (SUI) 4-3 Q2
4.  Istvan Kausz (HUN) 4-3 Q2
5.  David Micahnik (USA) 4-3 Q2
6.  Russ Hobby (AUS) 3-4
7.  Sergio Jimenez (CHI) 2-5
8.  Emilio Echeverri (COL) 1-6
Pool H
1.  Henry Hoskyns (GBR) 6-1 Q2
2.  Zoltan Nemere (HUN) 6-1 Q2
3.  Paul Pesthy (USA) 4-3 Q2
4.  Shin Doo Ho (KOR) 4-3 Q2
5.  Wieslaw Glos (POL) 4-3 Q2
6.  Araki Toshiaki (JPN) 3-4
7.  Aquiles Gloffka (CHI) 1-6
8.  Jesus Taboada (ARG) 0-7

Round 2

Pool A
1.  Gyozo Kulcsar (HUN) 5-1 Q3
2.  Hans Lagfrwall (SWE) 4-2 Q3
3.  Hassan Sayd (LIB) 3-3 Q3
4.  Giuseppe Delfino (ITA) 3-3 Q3
5.  Wieslaw Glos (POL) 2-4
6.  J. Bouchier-Hayes (IRL) 1-5
7.  Tabuchi Kazuhiko (JPN) 1-5
Pool B
1.  Grigory Kriss (URS) 4-2 Q3
2.  Henry Hoskyns (GBR) 4-2 Q3
3.  Alberto Pellegrino (ITA) 4-2 Q3
4.  Goran Abrahamson (SWE) 3-3 QB
 David Micahnik (USA) 3-3 QB
6.  Istvan Kausz (HUN) 2-4
7.  Yves Dreyfus (FRA) 1-5
Barrage B
4.  Goran Abrahamson (SWE) 1-0 Q3
5.  David Micahnik (USA) 0-1
Pool C
1.  Gianluigi Saccaro (ITA) 4-2 Q3
2.  Jack Guittet (FRA) 4-2 Q3
3.  Michel Steininger (SUI) 4-2 Q3
4.  Paul Gnaier (EUA) 3-3 Q3
5.  Marcus Leyrer (AUT) 2-4
6.  Peter Jacobs (GBR) 1-5
7.  Shin Doo Ho (KOR) 1-5
Pool D
1.  Bogdan Gonsior (POL) 4-2 Q3
2.  Rudolf Trost (AUT) 4-2 Q3
3.  Zoltan Nemere (HUN) 4-2 Q3
4.  Dietrich Hecke (EUA) 3-3 Q3
5.  Bruno Khabarov (URS) 2-4
6.  Okawa Heizaburo (JPN) 2-4
7.  Claudio Polledri (SUI) 2-4
Pool E
1.  Roland Losert (AUT) 5-0 Q3
2.  Claude Bourquard (FRA) 3-2 Q3
3.  Guram Kostava (URS) 3-2 Q3
4.  Orvar Lindwall (SWE) 2-3 Q3
5.  Stefan Haukler (ROU) 0-5
6.  Michel Saikali (LIB) 0-5
Pool F
1.  Henryk Nielaba (POL) 4-1 Q3
2.  Franz Rompza (EUA) 4-1 Q3
3.  Walter Bar (SUI) 2-3 QB
 John Humphreys (AUS) 2-3 QB
 Allan Jay (GBR) 2-3 QB
6.  Paul Pesthy (USA) 1-4
Barrage F
3.  Walter Bar (SUI) 1-0 Q3
4.  John Humphreys (AUS) 1-0 Q3
5.  Allan Jay (GBR) 0-2

Knockout rounds

The winner of each group advanced to the final pool, while the runner-up moved into a 5th-place semifinal.

Group 1

 
Round of 24Round of 16Quarterfinals
 
          
 
 
 
 
 
 
 
 Grigory Kriss (URS)10
 
 
 
 Goran Abrahamson (SWE)9
 
 Goran Abrahamson (SWE)10
 
 
 
 Rudolf Trost (AUT)9
 
 Grigory Kriss (URS)10
 
 
 Bogdan Gonsior (POL)3
 
 
 
 
 
 Bogdan Gonsior (POL)10
 
 
 
 Dietrich Hecke (EUA)5
 
 Dietrich Hecke (EUA)10
 
 
 Alberto Pellegrino (ITA)9
 

Group 2

 
Round of 24Round of 16Quarterfinals
 
          
 
 
 
 
 
 
 
 Henry Hoskyns (GBR)10
 
 
 
 Zoltan Nemere (HUN)7
 
 Zoltan Nemere (HUN)10
 
 
 
 Giuseppe Delfino (ITA)8
 
 Henry Hoskyns (GBR)10
 
 
 Franz Rompza (EUA)5
 
 
 
 
 
 Franz Rompza (EUA)10
 
 
 
 Jack Guittet (FRA)10
 
 Jack Guittet (FRA)10
 
 
 Walter Bar (SUI)9
 

Group 3

 
Round of 24Round of 16Quarterfinals
 
          
 
 
 
 
 Guram Kostava (URS)10
 
 
 
 Michel Steininger (SUI)5
 
 Guram Kostava (URS)10
 
 
 Roland Losert (AUT)9
 
 
 
 
 
 Guram Kostava (URS)10
 
 
 
 Orvar Lindwall (SWE)3
 
 Orvar Lindwall (SWE)10
 
 
 
 Hassan Sayd (LIB)3
 
 Orvar Lindwall (SWE)10
 
 
 Gyozo Kulcsar (HUN)6
 
 
 
 

Group 4

 
Round of 24Round of 16Quarterfinals
 
          
 
 
 
 
 Gianluigi Saccaro (ITA)10
 
 
 
 Paul Gnaier (EUA)4
 
 Gianluigi Saccaro (ITA)10
 
 
 Hans Lagfrwall (SWE)4
 
 
 
 
 
 Gianluigi Saccaro (ITA)10
 
 
 Claude Bourquard (FRA)8
 
 
 
 
 
 Claude Bourquard (FRA)10
 
 
 
 Henryk Nielaba (POL)7
 
 Henryk Nielaba (POL)10
 
 
 John Humphreys (AUS)5
 

Fifth place semifinal

 
Fifth place semifinalsFifth place match
 
      
 
 
 
 
 Bogdan Gonsior (POL)10
 
 
 
 Orvar Lindwall (SWE)7
 
 Bogdan Gonsior (POL)10
 
 
 
 Claude Bourquard (FRA)3
 
 Franz Rompza (EUA)8
 
 
 Claude Bourquard (FRA)10
 

Final

Final pool
Rank Name
1.  Henry Hoskyns (GBR) 2-1
 Grigory Kriss (URS) 2-1
3.  Guram Kostava (URS) 1-2
 Gianluigi Saccaro (ITA) 1-2
Gold medal barrage
Rank Name
1st, gold medalist(s)  Grigory Kriss (URS) 1-0
2nd, silver medalist(s)  Henry Hoskyns (GBR) 0-1
Bronze medal barrage
Rank Name
3rd, bronze medalist(s)  Guram Kostava (URS) 1-0
4  Gianluigi Saccaro (ITA) 0-1

References

  1. ^ "Fencing: 1964 Olympic Results - Men's épée". sports-reference.com. Archived from the original on 2010-11-14. Retrieved .

Sources

  • Tokyo Organizing Committee (1964). The Games of the XVIII Olympiad: Tokyo 1964, vol. 2.

  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

Fencing_at_the_1964_Summer_Olympics_%E2%80%93_Men's_epee
 



 



 
Music Scenes