Athletics At the 2013 Jeux De La Francophonie - Results
Get Athletics At the 2013 Jeux De La Francophonie %E2%80%93 Results essential facts below. View Videos or join the Athletics At the 2013 Jeux De La Francophonie %E2%80%93 Results discussion. Add Athletics At the 2013 Jeux De La Francophonie %E2%80%93 Results to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
Athletics At the 2013 Jeux De La Francophonie %E2%80%93 Results

These are the official results of the athletics competition at the 2013 Jeux de la Francophonie which took place on 10-14 September 2013 in Nice, France.

Men's results

100 meters

200 meters

400 meters

September 12

Rank Lane Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) 8 Antoine Gillet  Wallonia-Brussels 46.64
2nd place, silver medalist(s) 5 Toumany Coulibaly  France 46.87
2nd place, silver medalist(s) 2 Angel Chelala  France 46.87
4 3 Philip Osei  Canada 46.89
5 4 Dylan Borlée  Wallonia-Brussels 47.25
6 7 Mamoudou-Elimane Hanne  France 47.93
7 1 Moussa Zaroumeye  Niger 49.39
8 6 Will Oyowe  Wallonia-Brussels 50.51

800 meters

1500 meters

5000 meters

September 14

Rank Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) Othmane El Goumri  Morocco 13:48.76
2nd place, silver medalist(s) Younés Essalhi  Morocco 13:49.36
3rd place, bronze medalist(s) Youssouf Hiss Bachir  Djibouti 13:50.61
4 Eric Sebahire  Rwanda 13:52.59
5 Olivier Irabaruta  Burundi 13:55.10
6 Abdellatif Meftah  France 13:57.06
7 Monder Rizki  Wallonia-Brussels 14:02.66
8 Ruben Sança  Cape Verde 14:29.07
9 Timothée Bommier  France 14:30.90
10 Abdoulaye Abdelkarim  Chad 14:52.72

10,000 meters

September 10

Rank Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) Hicham Bellani  Morocco 28:49.09
2nd place, silver medalist(s) Olivier Irabaruta  Burundi 28:53.34
3rd place, bronze medalist(s) Mustapha El Aziz  Morocco 29:05.05
4 Cédric Pelissier  France 30:14.14
5 Pierre Urruty  France 30:34.69
6 Yannick Dupouy  France 30:44.85
7 Eloge Mpundu  Burundi 30:51.22
8 Rejean Chiasson  New Brunswick 31:37.62
Mumin Gala  Djibouti DNF
Adilson Spencer Varela  Cape Verde DNF

110 meters hurdles

September 11

Rank Lane Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) 4 Sékou Kaba  Canada 13.84 SB
2nd place, silver medalist(s) 5 Ladji Doucouré  France 13.95
3rd place, bronze medalist(s) 7 Ingvar Moseley  Canada 14.02
4 3 Samuel Coco-Viloin  France 14.14
5 6 Simon Krauss  France 14.18
6 8 Claude Godart  Luxembourg 14.72
2 Mohamed Koné  Mali DNS

400 meters hurdles

3000 meters steeplechase

September 14

Rank Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) Hamid Ezzine  Morocco 8:43.41
2nd place, silver medalist(s) Yoann Kowal  France 8:43.79
3rd place, bronze medalist(s) Maaz Abdelrahman Shagag  Qatar 8:45.16
4 Mounatcer Zaghou  Morocco 8:45.36
5 Chris Winter  Canada 8:54.28
6 Tanguy Pepiot  France 9:03.12
7 Gaylord Silly  Seychelles 9:08.47 PB
8 Ryan Brockerville  Canada 9:10.20

4 x 100 meters relay

September 12

4 x 400 meters relay

September 14

20 kilometers walk

September 14

Rank Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) Kevin Campion  France 1:24:32
2nd place, silver medalist(s) Evan Dunfee  Canada 1:25:30
3rd place, bronze medalist(s) Mabrook Saleh Mohamed  Qatar 1:26:26 NR
4 Benjamin Thorne  Canada 1:30:50
5 Aurélien Quinion  France 1:33:33
6 Jérome Caprice  Mauritius 1:39:17
Antonin Boyez  France DNS

High jump

September 14

Rank Name Nationality 2.00 2.05 2.10 2.15 2.20 2.25 2.30 2.33 Result Notes
1st place, gold medalist(s) Derek Drouin  Canada - - - o o xo o xx 2.30
2nd place, silver medalist(s) Mickaël Hanany  France - - o o o o xxo xxx 2.30
2nd place, silver medalist(s) Mihai Donisan  Romania - - o o o o xxo xxx 2.30
4 Fernand Djoumessi  Cameroon - - o o o xxx 2.20
5 Abdoulaye Diarra  Mali - o o xo xo xxx 2.20
6 Luká? Beer  Slovakia o o o xo xxo xxx 2.20
7 Fabrice Saint-Jean  France - o o o xxx 2.15
7 Muamer Aissa Barsham  Qatar o o o o xxx 2.15
9 Jeremy Eckert  Canada o xo xo xxx 2.10
10 Thuy Dao Van  Vietnam xo xxo xxo xxx 2.10
11 Jean-Paul Masanga-Mekombo  Democratic Republic of the Congo o xxx 2.00

Pole vault

September 13

Rank Name Nationality 5.00 5.20 5.35 5.50 5.71 Result Notes
1st place, gold medalist(s) Valentin Lavillenie  France - o o xo xxx 5.50
2nd place, silver medalist(s) Shawnacy Barber  Canada o xo xxx 5.20
2nd place, silver medalist(s) Jason Wurster  Canada - xo xxx 5.20
4 David Foley  Quebec o xxx 5.00
Sami Belrhaiem  Tunisia xxx NM

Long jump

September 11

Rank Name Nationality #1 #2 #3 #4 #5 #6 Result Notes
1st place, gold medalist(s) Adrian Strza?kowski  Poland 7.58 7.90 7.99w 7.99w 7.64 7.54 7.99w
2nd place, silver medalist(s) Kafétien Gomis  France 7.64 7.61 7.81 6.51 7.73 x 7.81
3rd place, bronze medalist(s) Adrian Vasile  Romania x 7.26 7.40 7.78w 7.70 x 7.78w
4 Vardan Pahlevanyan  Armenia x 7.59 x 7.09 7.76 x 7.76
5 Arsen Sargsyan  Armenia 7.49 7.76w x x x x 7.76w
6 Mamadou Gueye  Senegal 7.57 7.47 x 7.53 7.61 x 7.61
7 Ndiss Kaba Badji  Senegal 7.58 7.52 7.53 x 7.41 7.50 7.58
8 Mamadou Chérif Dia  Mali 7.34w x 7.48 7.58 x 7.37 7.58 SB
9 Alaeddine Ben Hassine  Tunisia 7.38 7.35 7.25 7.38 SB
10 Patrick Massok  Quebec 7.01 6.02 7.36w 7.36w
11 Taylor Stewart  Canada x x 7.35w 7.35w
12 Roméo Nitia  Benin 6.69 5.93 - 6.69
13 Krzysztof Lewandowski  Poland 4.65w - - 4.65w

Triple jump

September 13

Rank Name Nationality #1 #2 #3 #4 #5 #6 Result Notes
1st place, gold medalist(s) Yoann Rapinier  France x 16.85 - x 16.96 17.11 17.11
2nd place, silver medalist(s) Gaëtan Saku Bafuanga Baya  France x x 16.90 15.72 16.33 16.93 16.93
3rd place, bronze medalist(s) Tarik Bouguetaib  Morocco 16.44 15.11 16.23 15.54 16.27 16.66 16.66 SB
4 Karol Hoffmann  Poland x x 16.32 16.42 16.41 16.66 16.66 SB
5 Samyr Laine  Haiti 15.85 16.01 16.24 15.98 16.23 16.43 16.43
6 Rashid Al-Mannai  Qatar 15.74 16.30 x x 15.84 15.58 16.30
7 Micha? Lewandowski  Poland 16.20 x x 16.05 15.65 x 16.20
8 Hugo Mamba-Schlick  Cameroon 15.81 16.15 15.81 16.03 15.86w 15.64 16.15
9 Mamadou Gueye  Senegal 16.03 15.88 14.27 16.03
10 Hugues Fabrice Zango  Burkina Faso x x 15.97 15.97 PB
11 Mamadou Chérif Dia  Mali 15.52 15.16 15.70 15.70
12 Adrian Daianu  Romania 15.24 15.46 x 15.46
13 Cheikh Abba Badji  Senegal 14.75 15.04 14.84 15.04

Shot put

September 10

Rank Name Nationality #1 #2 #3 #4 #5 #6 Result Notes
1st place, gold medalist(s) Tomasz Majewski  Poland 20.18 x 19.99 19.99 x x 20.18 GR
2nd place, silver medalist(s) Gaëtan Bucki  France 19.33 x x x x x 19.33
3rd place, bronze medalist(s) Timothy Nedow  Canada 17.67 19.09 x x 18.69 x 19.09
4 Bob Bertemes  Luxembourg 18.72 x 18.09 18.78 18.36 x 18.78 NR
5 Frank Elemba  Republic of the Congo 17.14 17.85 17.33 18.09 18.68 18.62 18.68
6 Timothy Hendry-Gallagher  Canada 18.01 18.07 18.61 x x x 18.61
7 Dominik Witczak  Poland 17.48 17.55 17.63 17.54 18.21 18.00 18.21
8 Frédéric Dagée  France 16.88 x 17.00 x 17.08 x 17.08
9 Badri Obeid  Lebanon 16.31 16.74 16.36 16.74
10 Sylvain Pierre-Louis  Mauritius 15.15 x x 15.15

Discus throw

September 11

Rank Name Nationality #1 #2 #3 #4 #5 #6 Result Notes
1st place, gold medalist(s) Sergiu Ursu  Romania 60.98 x 62.87 x x x 62.87
2nd place, silver medalist(s) Rashid Shafi Al-Dosari  Qatar 58.75 58.32 x 55.84 x 59.06 59.06
3rd place, bronze medalist(s) Ahmed Dheeb  Qatar 57.96 57.75 58.65 56.98 x 58.04 58.65
4 Lolassonn Djouhan  France 55.61 55.53 x x x 53.30 55.61
5 Andrei Gag  Romania 54.80 x 55.60 x 54.60 x 55.60
6 Lukas Jost   Switzerland x 53.24 51.92 49.75 x 50.46 53.24
7 Jean Elvino Pierre-Louis  Mauritius 49.23 x x 49.64 52.23 50.41 52.23
8 Marc-Antoine Lafrenaye-Dugas  Quebec 50.73 x 49.97 49.97 x 47.52 50.73
9 Brent Roubos  Canada 47.51 46.58 46.95 47.51

Hammer throw

September 10

Rank Name Nationality #1 #2 #3 #4 #5 #6 Result Notes
1st place, gold medalist(s) Pawe? Fajdek  Poland 75.41 78.28 72.85 75.66 77.99 75.38 78.28
2nd place, silver medalist(s) Quentin Bigot  France 73.13 x 73.47 72.36 74.60 74.52 74.60
3rd place, bronze medalist(s) Ashraf Amgad Elseify  Qatar 67.93 72.88 72.30 x 69.87 x 72.88
4 Jérôme Bortoluzzi  France x 66.87 72.04 69.33 70.97 71.68 72.04
5 James Steacy  Canada 69.90 x 70.34 x 68.49 x 70.34
6 Driss Barid  Morocco x 67.04 x x 67.15 67.64 67.64
7 Martin Bingisser   Switzerland 54.87 60.40 61.91 x x x 61.91
8 Marc-Antoine Lafrenaye-Dugas  Quebec 57.55 x 55.28 57.60 x 57.60 57.60
9 Nicholas Li Yun Fong  Mauritius 55.58 54.74 54.76 55.58

Javelin throw

September 12

Rank Name Nationality #1 #2 #3 #4 #5 #6 Result Notes
1st place, gold medalist(s) ?ukasz Grzeszczuk  Poland x 75.13 78.62 76.15 x 75.15 78.62 GR
2nd place, silver medalist(s) Curtis Moss  Canada 72.44 70.22 69.05 69.69 75.42 76.04 76.04
3rd place, bronze medalist(s) Killian Durechou  France 72.39 68.76 68.45 x 73.22 72.07 73.22
4 Antoine Wagner  Luxembourg 68.86 67.02 70.55 x x 63.99 70.55
5 Caleb Jones  New Brunswick 69.69 65.55 x 68.78 66.73 68.62 69.69
6 Kyle Nielsen  Canada x 67.15 66.04 68.98 x 66.81 68.98
7 Melik Janoyan  Armenia x 60.67 63.52 x 63.52
8 Kaida Mohamed Ibrahim  Qatar 59.20 62.35 x 62.35

Decathlon

September 12-13

  The highest mark recorded in each event is highlighted in yellow
Rank Athlete Nationality 100m LJ SP HJ 400m 110m H DT PV JT 1500m Points Notes
1st place, gold medalist(s) Bastien Auzeil  France 11.18 7.34 15.11 1.89 50.29 14.66 42.04 5.10 54.04 4:55.94 7789
2nd place, silver medalist(s) Darko Pe?i?  Montenegro 11.33 7.15 15.11 2.01 50.95 14.91 41.76 4.10 57.76 4:35.57 7636
3rd place, bronze medalist(s) Guillaume Thierry  Mauritius 11.45 7.10 13.96 1.89 51.81 15.14 41.81 4.70 60.69 4:45.61 7511
4 Ali Kamé  Madagascar 11.31 7.35 12.91 1.92 51.22 15.12 38.66 4.40 61.38 4:44.75 7456
5 Frédéric Xhonneux  Wallonia-Brussels 11.79 7.04 13.55 1.95 50.36 15.17 37.76 4.20 53.36 4:28.15 7289
Pat Arbour  Canada 11.80 6.64 14.11 1.86 55.07 DNS - - - - DNF
Walid Nsiri  Tunisia 11.21 6.65 12.06 NM DNS - - - - - DNF

Women's results

100 meters

200 meters

400 meters

800 meters

1500 meters

September 12

Rank Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) Rababe Arafi  Morocco 4:18.70
2nd place, silver medalist(s) Siham Hilali  Morocco 4:18.89
3rd place, bronze medalist(s) Angelika Cichocka  Poland 4:19.37
4 Kate van Buskirk  Canada 4:20.00
5 Katarzyna Broniatowska  Poland 4:21.22
6 Danuta Urbanik  Poland 4:21.87
7 Ioana Doaga  Romania 4:22.85
8 Sandra Beuviere  France 4:24.69
9 Joëlle Flück   Switzerland 4:25.17
10 Martine Nobili  Luxembourg 4:26.25
11 Annie LeBlanc  Canada 4:26.39
12 Andrea Seccafien  Canada 4:27.79
13 Lydia Frost  New Brunswick 4:28.41
14 Erica Digby  Canada 4:38.75
15 Nadine Frost  New Brunswick 4:44.42

10,000 meters

September 13

Rank Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) Diane Nukuri  Burundi 32:29.14 GR
2nd place, silver medalist(s) Khadija Sammah  Morocco 32:38.42
3rd place, bronze medalist(s) Claudette Mukasakindi  Rwanda 33:20.87
4 Natasha Wodak  Canada 33:31.02
5 Malika Bel Lafkir  Morocco 35:50.30
6 Catrin Jones  Canada 36:08.23

100 meters hurdles

400 meters hurdles

3000 meters steeplechase

September 12

Rank Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) Ancu?a Bobocel  Romania 9:46.82
2nd place, silver medalist(s) Salima El Ouali Alami  Morocco 9:48.53
3rd place, bronze medalist(s) Geneviève Lalonde  New Brunswick 9:53.35 PB
4 Chantelle Groenewoud  Canada 10:05.88
5 Eliane Saholinirina  Madagascar 10:15.64
6 Jessica Furlan  Canada 10:16.21
7 Jarfel Hallouma  Tunisia 11:01.08
Fadwa Sidi Madane  Morocco DNF

4 x 100 meters relay

September 12

4 x 400 meters relay

September 14

20 kilometers walk

September 14

Rank Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) Laura Polli   Switzerland 1:37:23 GR
2nd place, silver medalist(s) Ines Pastorino  France 1:39:14
3rd place, bronze medalist(s) Corinne Baudoin  France 1:40:39
4 Marie Polli   Switzerland 1:41:12
5 Emilie Menuet  France 1:49:12

High jump

September 11

Rank Name Nationality 1.70 1.75 1.80 1.83 1.86 1.88 1.90 1.92 Result Notes
1st place, gold medalist(s) Melanie Skotnik  France - o o o o xxo o xxx 1.90
2nd place, silver medalist(s) Justyna Kasprzycka  Poland - - o o xo o x- xx 1.88
3rd place, bronze medalist(s) Michelle Theophille  Canada o o o xo xo xxx 1.86
4 Nafissatou Thiam  Wallonia-Brussels o xo o xxo xxx 1.83
5 Thi Diem Pham  Vietnam o xo xxo xxx 1.80

Pole vault

September 11

Rank Name Nationality 3.60 3.75 3.90 4.00 4.10 4.20 4.40 4.50 Result Notes
1st place, gold medalist(s) Marion Lotout  France - - - - - o o xxx 4.40 GR
2nd place, silver medalist(s) Fanny Smets  Wallonia-Brussels - - - - xo o xo x 4.40 NR
3rd place, bronze medalist(s) Heather Hamilton  Canada - - - - o xxx 4.10
3rd place, bronze medalist(s) Syrine Balti-Ebondo  Tunisia - - o o o xxx 4.10
5 Alysha Newman  Canada - xo xxo xo xo xxx 4.10
6 Ariane Beaumont-Courteau  Quebec xo o o xxx 3.90
7 Edna Semedo  Luxembourg o o xxx 3.75
Marion Buisson  France NM
Anna Katharina Schmid   Switzerland NM

Long jump

September 14

Rank Name Nationality #1 #2 #3 #4 #5 #6 Result Notes
1st place, gold medalist(s) Anna Jagaciak  Poland 6.47 6.43 6.62 6.68 6.58 x 6.68 GR
2nd place, silver medalist(s) Teresa Dobija  Poland 6.30 x 6.66 x x 6.65 6.66
3rd place, bronze medalist(s) Christabel Nettey  Canada 6.37 6.30 6.51 6.53 x 6.63 6.63
4 Alina Rotaru  Romania 4.63 6.54 6.48 6.57 x 6.40 6.57w
5 Cornelia Deiac  Romania x x 6.40 x 6.48w 4.53 6.48w
6 Sarah Ngo Ngoa  Cameroon 5.82 6.10 6.26 6.02 6.36 6.33 6.36
7 Sandisha Antoine  Saint Lucia 6.11 5.46 x 6.10 x 6.09 6.11
8 Karolina B?a?ej  Poland 6.03w 6.11 5.82 5.74 6.02 x 6.11
9 Sandrine Mbumi  Cameroon 5.81 6.02 5.94 6.02
10 Noemie Combettes  France 5.90 5.88 5.85 5.90
11 Christel El Saneh  Lebanon x 5.58 x 5.58
Nafissatou Thiam  Wallonia-Brussels DNS

Triple jump

September 14

Rank Name Nationality #1 #2 #3 #4 #5 #6 Result Notes
1st place, gold medalist(s) Anna Jagaciak  Poland 13.90 13.92 x 13.80 x x 13.92
2nd place, silver medalist(s) Carmen Toma  Romania 13.92 x 13.82 x 13.83 x 13.92
3rd place, bronze medalist(s) Sandrine Mbumi  Cameroon 13.10 13.42 13.44 13.36 13.31 13.34w 13.44
4 Nathalie Marie-Nély  France 13.02 x x 13.27 13.14 13.07 13.27
5 Worokia Sanou  Burkina Faso 12.80 x 13.16 x x 11.69 13.16
6 Sandisha Antoine  Saint Lucia 12.90 12.90 13.13w x x 13.02 13.13w
7 Linda Onana  Cameroon x 12.73 12.82 12.55 x x 12.82
Anna Zych  Poland DNS

Shot put

September 14

Rank Name Nationality #1 #2 #3 #4 #5 #6 Result Notes
1st place, gold medalist(s) Anca Heltne  Romania x 17.14 x x 16.85 16.73 17.14
2nd place, silver medalist(s) Fabienne Digard  France 15.32 14.86 14.89 15.08 15.18 x 15.32
3rd place, bronze medalist(s) Auriol Dongmo Mekemnang  Cameroon 14.92 x x 14.73 15.21 15.30 15.30
4 Chelsea Whalen  Canada 14.71 x x 15.09 x x 15.09
5 Alex Porlier-Langlois  Quebec 13.25 13.84 14.11 13.97 x 13.85 14.11
Kadiatou Camara  Guinea DNS

Discus throw

September 12

Rank Name Nationality #1 #2 #3 #4 #5 #6 Result Notes
1st place, gold medalist(s) Kazai Suzanne Kragbé  Ivory Coast 52.40 52.53 x 55.33 55.58 54.84 55.58
2nd place, silver medalist(s) Lucie Catouillart  France x 50.43 53.12 48.80 49.92 x 53.12
3rd place, bronze medalist(s) Pauline Pousse  France 52.07 52.83 53.07 x x 51.80 53.07
4 Marie-Josée Le Jour  Canada 51.73 x 46.10 49.10 50.80 49.35 51.73 SB
5 Maminata Soura  Burkina Faso 43.52 46.01 43.32 46.53 48.45 x 48.45 PB
6 Alex Porlier-Langlois  Quebec 40.04 43.39 x x x x 43.39

Hammer throw

September 13

Rank Name Nationality #1 #2 #3 #4 #5 #6 Result Notes
1st place, gold medalist(s) Anita W?odarczyk  Poland 71.25 73.24 75.62 x x x 75.62 GR
2nd place, silver medalist(s) Bianca Perie  Romania 70.06 68.82 69.03 70.41 x 68.50 70.41
3rd place, bronze medalist(s) Alexandra Tavernier  France 65.11 67.03 63.29 67.76 66.48 69.95 69.95
4 Sultana Frizell  Canada 64.45 67.85 x x 65.98 x 67.85
5 Alexia Sedykh  France 67.61 65.63 66.80 64.46 67.03 64.68 67.61
6 Joanna Fiodorow  Poland 66.69 66.59 x 67.53 x x 67.53
7 Amy Sene  Senegal x x 63.66 x 65.13 63.12 65.13
8 Heather Steacy  Canada 62.87 x 61.13 x x x 62.87
9 Sarah Bensaad  Tunisia 60.41 x 57.43 60.41
10 Nicole Zihlmann   Switzerland 60.02 x 59.95 60.02
11 Annie Larose  Quebec x 55.63 55.75 55.75
12 Elizabeth MacDonald  New Brunswick 48.01 51.19 x 51.19
Laetitia Bambara  Burkina Faso DNS

Javelin throw

September 14

Rank Name Nationality #1 #2 #3 #4 #5 #6 Result Notes
1st place, gold medalist(s) Krista Woodward  Canada 50.74 x 45.14 x 48.68 52.82 52.82
2nd place, silver medalist(s) Alexia Kogut Kubiak  France 48.13 49.80 x 48.68 x 51.35 51.35
3rd place, bronze medalist(s) Jessica Rosun  Mauritius x 49.36 45.45 44.94 44.65 x 49.36 PB
4 Mathilde Andraud  France 48.63 x x x x 48.70 48.70
5 Sonia Chartrand  Quebec x x 48.20 x 43.27 x 48.20 PB
6 Pascaline Adanhouegbe  Benin 43.95 46.22 46.05 40.50 45.32 43.24 46.22
7 Pascale Dumont  Quebec x x 37.50 32.53 - 35.20 37.50

Heptathlon

September 10-11

  The highest mark recorded in each event is highlighted in yellow
Rank Athlete Nationality 100m H HJ SP 200m LJ JT 800m Points Notes
1st place, gold medalist(s) Laura Arteil  France 14.96 1.60 13.23 25.75 5.89 44.20 2:19.87 5534
2nd place, silver medalist(s) Madelaine Buttinger  Canada 15.46 1.72 12.00 26.83 5.68 33.61 2:19.47 5177
3rd place, bronze medalist(s) Nada Chroudi  Tunisia 14.85 1.60 12.71 26.70 5.12 40.29 2:32.81 4966
Gabriela Kouassi  Ivory Coast DNS - - - - - - DNS

References


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

Athletics_at_the_2013_Jeux_de_la_Francophonie_%E2%80%93_Results
 



 



 
Music Scenes