2019 World Women's Curling Championship
Get 2019 World Women's Curling Championship essential facts below. View Videos or join the 2019 World Women's Curling Championship discussion. Add 2019 World Women's Curling Championship to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
2019 World Women's Curling Championship

2019 World Women's Curling Championship
2019 World Women's Curling Championship
Host citySilkeborg, Denmark
ArenaSilkeborg Sportscenter
Dates16-24 March
Winner  Switzerland
Curling clubCC Aarau, Aarau
SkipSilvana Tirinzoni
FourthAlina Pätz
SecondEsther Neuenschwander
LeadMelanie Barbezat
AlternateMarisa Winkelhausen
CoachManuela Netzer
Finalist Sweden (Anna Hasselborg)
« 2018
2020 »

The 2019 World Women's Curling Championship (branded as the 2019 LGT World Women's Curling Championship for sponsorship reasons) was held from 16-24 March at the Silkeborg Sportscenter in Silkeborg, Denmark.

Qualification

The following nations qualified to participate in the 2019 World Women's Curling Championship:

Notes
  1. ^ As the zone with the automatically-qualifying host country and the lowest-placed team in the 2018 World Women's Curling Championship, the European zone loses two guaranteed berths.

Teams

The teams are as follows:[1]

 Canada  China  Denmark  Finland  Germany
The Glencoe Club, Calgary

Skip: Chelsea Carey
Third: Sarah Wilkes
Second: Dana Ferguson
Lead: Rachelle Brown
Alternate: Jill Officer

Harbin CC, Harbin

Fourth: Wang Rui
Skip: Mei Jie
Second: Yao Mingyue
Lead: Ma Jingyi
Alternate: Zhang Lijun

Hvidovre CC, Hvidovre

Skip: Madeleine Dupont
Third: Denise Dupont
Second: Julie Høgh
Lead: Lina Knudsen
Alternate: Gabriella Qvist

Åland Curling, Eckerö

Skip: Oona Kauste
Third: Eszter Juhász
Second: Maija Salmiovirta
Lead: Lotta Immonen
Alternate: Marjo Hippi

CC Füssen, Füssen

Skip: Daniela Jentsch
Third: Emira Abbes
Second: Klara-Hermine Fomm
Lead: Analena Jentsch
Alternate: Mia Höhne

 Japan  South Korea  Latvia  Russia  Scotland
Karuizawa CC, Karuizawa

Fourth: Ikue Kitazawa
Third: Chiaki Matsumura
Skip: Seina Nakajima
Lead: Hasumi Ishigooka
Alternate: Emi Shimuzu

Chuncheon CC, Chuncheon

Skip: Kim Min-ji
Third: Kim Hye-rin
Second: Yang Tae-i
Lead: Kim Su-jin

Jelgavas KK, Jelgava

Skip: Iveta Sta?a-?arne
Third: Santa Blumberga
Second: Ieva Krusta
Lead: Evel?na Barone
Alternate: Tina Silina

Adamant CC, Saint Petersburg

Skip: Alina Kovaleva
Third: Anastasia Bryzgalova
Second: Galina Arsenkina
Lead: Ekaterina Kuzmina
Alternate: Uliana Vasileva

Dumfries Curling, Dumfries

Skip: Sophie Jackson
Third: Naomi Brown
Second: Mili Smith
Lead: Sophie Sinclair
Alternate: Lauren Gray

  Switzerland  Sweden  United States
CC Aarau, Aarau

Fourth: Alina Pätz
Skip: Silvana Tirinzoni
Second: Esther Neuenschwander
Lead: Melanie Barbezat
Alternate: Marisa Winkelhausen

Sundbybergs CK, Sundbyberg

Skip: Anna Hasselborg
Third: Sara McManus
Second: Agnes Knochenhauer
Lead: Sofia Mabergs
Alternate: Johanna Heldin

Four Seasons CC, Blaine

Skip: Jamie Sinclair
Third: Sarah Anderson
Second: Taylor Anderson
Lead: Monica Walker
Alternate: Vicky Persinger

WCT ranking

Year to date World Curling Tour order of merit ranking for each team prior to the event.[2]

Nation (Skip) Rank Points
 Sweden (Hasselborg) 2 414.259
  Switzerland (Tirinzoni) 4 382.473
 Canada (Carey) 6 307.215
 Russia (Kovaleva) 11 218.129
 South Korea (Kim) 14 200.786
 Japan (Nakajima) 26 147.937
 Germany (Jentsch) 28 134.55
 China (Mei) 34 123.048
 United States (Sinclair) 36 118.046
 Scotland (Jackson) 65 59.901
 Finland (Kauste) 84 48.474
 Latvia (Sta?a-?arne) 134 18.751
 Denmark (Dupont) 152 14.526

Round robin standings

Final round robin standings

Key
Teams to playoffs
Country Skip W L W-L PF PA EW EL BE SE S% DSC
 Sweden Anna Hasselborg 11 1 - 92 60 50 41 7 11 85% 22.30
 South Korea Kim Min-ji 9 3 1-0 89 74 52 49 5 15 78% 57.45
 Russia Alina Kovaleva 9 3 0-1 91 74 55 44 6 13 83% 35.55
  Switzerland Silvana Tirinzoni 8 4 - 84 71 49 46 8 15 81% 38.22
 China Mei Jie 7 5 - 95 78 49 48 9 9 80% 41.20
 Japan Seina Nakajima 6 6 2-0 81 77 48 52 3 10 79% 43.87
 United States Jamie Sinclair 6 6 1-1 88 85 53 53 4 16 76% 50.91
 Canada^ Chelsea Carey 6 6 0-2 73 81 44 51 11 7 81% 34.95
 Germany Daniela Jentsch 5 7 - 83 90 51 49 5 10 73% 62.05
 Scotland Sophie Jackson 4 8 - 69 87 45 49 12 8 79% 35.64
 Denmark Madeleine Dupont 3 9 1-0 67 85 48 51 4 12 76% 64.18
 Finland Oona Kauste 3 9 0-1 68 90 45 52 7 10 73% 57.01
 Latvia Iveta Sta?a-?arne 1 11 - 70 98 50 54 3 10 73% 51.13

^ This was the first time the Canadian women's team failed to reach the playoffs at the World Championships in twenty years.[3]

Round robin results

All draw times are listed in Central European Standard Time (UTC+1:00).[4]

Draw 1

Saturday, 16 March, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 0 2 0 0 X X X 3
 China (Mei) 1 0 2 1 0 2 3 X X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Kovaleva) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 3 0 2 1 0 3 X 11
  Switzerland (Tirinzoni) 1 0 2 0 1 0 0 1 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Nakajima) Hammer (Last Stone First End) 1 1 0 2 0 4 0 2 X X 10
 Scotland (Jackson) 0 0 1 0 2 0 1 0 X X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Jentsch) 1 0 1 0 2 0 4 2 0 X 10
 Latvia (Sta?a-?arne) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 1 0 3 0 0 1 X 5

Draw 2

Saturday, 16 March, 19:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 1 0 2 0 1 0 3 0 7
 Canada (Carey) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 2 0 2 0 2 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) Hammer (Last Stone First End) 2 0 2 0 2 0 0 2 0 X 8
 Latvia (Sta?a-?arne) 0 1 0 1 0 1 0 0 2 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 United States (Sinclair) Hammer (Last Stone First End) 1 0 2 1 0 0 0 1 0 1 2 8
 Denmark (Dupont) 0 1 0 0 2 1 1 0 1 0 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Kauste) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 2 1 1 0 0 / L
  Switzerland (Tirinzoni) 0 2 0 1 0 0 0 2 2 W

^Finland ran out of time, and therefore forfeited the match.[5]

Draw 3

Sunday, 17 March, 09:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Dupont) 0 0 3 0 1 0 0 0 2 0 6
 Russia (Kovaleva) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 1 0 1 0 2 0 1 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Carey) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 0 4 2 0 1 0 X 8
 Germany (Jentsch) 0 0 1 1 0 0 2 0 1 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Mei) Hammer (Last Stone First End) 2 1 0 3 0 4 X X X X 10
 Finland (Kauste) 0 0 1 0 1 0 X X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Sinclair) 0 0 1 1 0 2 0 1 0 X 5
 Japan (Nakajima) Hammer (Last Stone First End) 2 1 0 0 3 0 1 0 2 X 9

Draw 4

Sunday, 17 March, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Jentsch) 0 3 0 3 0 0 1 0 1 2 10
 Japan (Nakajima) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 3 1 0 1 0 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Jackson) Hammer (Last Stone First End) 0 0 3 2 0 0 0 0 2 X 7
 China (Mei) 2 4 0 0 0 2 0 2 0 X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) 0 0 0 2 0 1 1 0 1 0 5
 Sweden (Hasselborg) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 3 0 0 2 0 1 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Kovaleva) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 1 0 2 0 1 1 0 6
 South Korea (Kim) 1 0 1 0 0 0 3 0 0 2 7

Draw 5

Sunday, 17 March, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Kauste) 0 1 0 0 1 0 1 0 0 X 3
 Scotland (Jackson) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 1 0 2 0 3 2 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) Hammer (Last Stone First End) 0 0 2 0 0 2 0 2 1 2 9
 United States (Sinclair) 0 1 0 1 1 0 2 0 0 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Sta?a-?arne) 0 2 0 1 0 2 0 1 0 1 7
 Canada (Carey) Hammer (Last Stone First End) 1 0 2 0 1 0 2 0 2 0 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Dupont) 0 1 0 0 1 0 1 X X X 3
 Sweden (Hasselborg) Hammer (Last Stone First End) 2 0 1 1 0 3 0 X X X 7

Draw 6

Monday, 18 March, 09:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Mei) 0 0 2 0 0 3 0 0 0 1 6
 Latvia (Sta?a-?arne) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 1 0 0 1 1 0 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Nakajima) 0 1 1 0 0 0 2 0 0 X 4
 Russia (Kovaleva) Hammer (Last Stone First End) 2 0 0 2 1 0 0 2 1 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Kauste) Hammer (Last Stone First End) 1 1 0 0 0 1 0 0 0 X 3
 United States (Sinclair) 0 0 2 1 0 0 0 1 2 X 6

Draw 7

Monday, 18 March, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Nakajima) Hammer (Last Stone First End) 0 0 2 1 1 0 1 0 2 0 7
 Canada (Carey) 0 2 0 0 0 1 0 1 0 1 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) 0 0 4 1 0 0 4 X X X 9
 Denmark (Dupont) Hammer (Last Stone First End) 1 1 0 0 0 1 0 X X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 2 0 2 0 1 1 X 8
 South Korea (Kim) 0 0 1 0 1 0 2 0 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Jackson) Hammer (Last Stone First End) 3 0 1 0 0 2 0 1 0 2 9
 Germany (Jentsch) 0 1 0 1 1 0 4 0 1 0 8

Draw 8

Monday, 18 March, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Sinclair) Hammer (Last Stone First End) 1 2 0 0 0 2 0 0 2 0 7
 Russia (Kovaleva) 0 0 2 1 2 0 0 2 0 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Sta?a-?arne) 0 1 0 0 0 1 1 0 1 0 4
 Scotland (Jackson) Hammer (Last Stone First End) 2 0 0 0 0 0 0 1 0 2 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Dupont) 0 0 1 0 0 2 0 1 0 X 4
 China (Mei) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 3 1 0 1 0 1 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Carey) Hammer (Last Stone First End) 1 1 0 2 0 1 0 2 0 0 7
 Finland (Kauste) 0 0 1 0 1 0 1 0 2 1 6

Draw 9

Tuesday, 19 March, 09:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Kovaleva) Hammer (Last Stone First End) 0 3 0 2 0 2 0 1 0 1 9
 China (Mei) 0 0 2 0 1 0 2 0 2 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Jentsch) Hammer (Last Stone First End) 1 3 0 3 0 1 0 2 X X 10
 United States (Sinclair) 0 0 1 0 3 0 1 0 X X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 1 0 1 0 2 0 2 0 0 6
  Switzerland (Tirinzoni) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 0 1 0 2 0 1 1 5

Draw 10

Tuesday, 19 March, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Canada (Carey) 0 0 1 2 0 0 1 0 0 1 0 5
 Scotland (Jackson) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 0 0 1 0 2 1 0 1 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Kauste) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 0 2 0 0 X X X 2
 Sweden (Hasselborg) 1 2 0 4 0 1 2 X X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 2 2 0 3 2 0 2 X X 11
 Japan (Nakajima) Hammer (Last Stone First End) 2 0 0 1 0 0 1 0 X X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Latvia (Sta?a-?arne) 1 0 2 1 2 0 1 0 1 0 3 11
 Denmark (Dupont) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 0 0 3 0 2 0 1 0 8

Draw 11

Tuesday, 19 March, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 0 1 1 1 0 0 4 8
 Latvia (Sta?a-?arne) 0 1 1 1 0 0 0 0 2 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Sinclair) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 2 0 5 1 4 X X 13
 Canada (Carey) 3 0 1 0 2 0 0 0 X X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Russia (Kovaleva) Hammer (Last Stone First End) 2 0 0 3 0 1 0 2 0 0 1 9
 Finland (Kauste) 0 0 2 0 1 0 3 0 0 2 0 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Mei) Hammer (Last Stone First End) 2 0 2 0 0 0 1 1 0 2 8
 Germany (Jentsch) 0 3 0 1 0 1 0 0 1 0 6

Draw 12

Wednesday, 20 March, 09:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Dupont) 2 1 1 0 1 1 1 X X X 7
 Japan (Nakajima) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 1 0 0 0 X X X 1
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Jentsch) 0 1 0 2 1 0 0 1 0 X 5
 South Korea (Kim) Hammer (Last Stone First End) 2 0 2 0 0 0 2 0 3 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Jackson) 0 0 0 0 0 1 X X X X 1
  Switzerland (Tirinzoni) Hammer (Last Stone First End) 0 2 1 0 4 0 X X X X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) Hammer (Last Stone First End) 0 3 0 0 2 1 0 0 3 X 9
 Russia (Kovaleva) 0 0 0 2 0 0 1 1 0 X 4

Draw 13

Wednesday, 20 March, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Kauste) 0 0 3 0 1 0 1 2 1 X 8
 South Korea (Kim) Hammer (Last Stone First End) 2 0 0 1 0 0 0 0 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Dupont) Hammer (Last Stone First End) 0 3 0 1 0 2 0 2 0 1 9
 Scotland (Jackson) 0 0 3 0 0 0 2 0 1 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Carey) Hammer (Last Stone First End) 1 0 2 0 1 0 1 0 3 0 8
 China (Mei) 0 1 0 2 0 1 0 2 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Sta?a-?arne) 0 0 1 2 0 2 0 0 1 0 6
 United States (Sinclair) Hammer (Last Stone First End) 0 3 0 0 1 0 2 1 0 2 9

Draw 14

Wednesday, 20 March, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Kovaleva) Hammer (Last Stone First End) 2 0 0 2 0 1 1 1 0 X 7
 Germany (Jentsch) 0 0 1 0 2 0 0 0 1 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 China (Mei) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 3 0 2 0 3 0 0 0 8
  Switzerland (Tirinzoni) 0 0 0 0 2 0 2 0 3 1 1 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Sinclair) 0 1 0 1 0 2 1 0 2 0 7
 Sweden (Hasselborg) Hammer (Last Stone First End) 2 0 1 0 2 0 0 1 0 3 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Nakajima) 0 2 0 3 0 1 1 0 3 X 10
 Finland (Kauste) Hammer (Last Stone First End) 1 0 2 0 0 0 0 1 0 X 4

Draw 15

Thursday, 21 March, 09:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Jackson) Hammer (Last Stone First End) 1 0 2 1 0 1 0 2 0 0 7
 Sweden (Hasselborg) 0 1 0 0 3 0 2 0 0 2 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Sta?a-?arne) 0 1 0 1 1 0 X X X X 3
 Japan (Nakajima) Hammer (Last Stone First End) 3 0 4 0 0 2 X X X X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) Hammer (Last Stone First End) 2 1 0 0 1 0 3 0 2 X 9
 Denmark (Dupont) 0 0 1 1 0 2 0 1 0 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) Hammer (Last Stone First End) 2 0 0 1 0 2 0 4 X X 9
 Canada (Carey) 0 2 0 0 0 0 1 0 X X 3

Draw 16

Thursday, 21 March, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Mei) 0 0 4 0 0 0 1 0 2 0 7
 United States (Sinclair) Hammer (Last Stone First End) 2 2 0 0 2 2 0 1 0 1 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Carey) 0 2 0 3 0 0 1 0 3 X 9
 Russia (Kovaleva) Hammer (Last Stone First End) 3 0 2 0 0 0 0 1 0 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Kauste) 0 1 0 2 1 0 2 1 0 3 10
 Latvia (Sta?a-?arne) Hammer (Last Stone First End) 2 0 2 0 0 2 0 0 2 0 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Jentsch) Hammer (Last Stone First End) 2 0 0 2 0 2 0 1 0 1 8
 Denmark (Dupont) 0 0 1 0 2 0 2 0 1 0 6

Draw 17

Thursday, 21 March, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Nakajima) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 1 0 0 2 0 1 0 6
  Switzerland (Tirinzoni) 0 3 0 0 1 1 0 1 0 1 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 0 0 0 0 2 1 0 5 X X 8
 Germany (Jentsch) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 2 0 0 1 0 X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Jackson) Hammer (Last Stone First End) 2 0 0 0 0 1 0 1 0 X 4
 Russia (Kovaleva) 0 1 0 0 1 0 2 0 3 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 1 1 0 5 0 1 0 1 0 9
 China (Mei) Hammer (Last Stone First End) 3 0 0 1 0 4 0 2 0 1 11

Draw 18

Friday, 22 March, 09:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Sta?a-?arne) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 1 0 0 2 0 3 0 7
 South Korea (Kim) 0 1 1 0 1 1 0 2 0 2 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Dupont) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 1 0 0 1 1 0 2 7
 Finland (Kauste) 1 0 2 0 0 2 0 0 1 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 1 0 0 2 0 2 X 5
 Canada (Carey) 0 0 0 0 0 2 0 1 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Sinclair) 1 0 0 2 0 0 6^ 0 0 0 9
 Scotland (Jackson) Hammer (Last Stone First End) 0 1 1 0 1 1 0 2 1 0 7

^Highest-scoring end of the event.

Draw 19

Friday, 22 March, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Jentsch) 0 1 0 1 0 1 0 1 X X 4
 Finland (Kauste)Hammer (Last Stone First End) 3 0 3 0 3 0 1 0 X X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 1 0 0 1 1 0 0 5
 United States (Sinclair) 0 0 1 0 1 0 0 0 1 1 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Mei) 0 0 0 1 0 1 0 0 2 X 4
 Japan (Nakajima) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 0 2 0 1 2 0 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Kovaleva) 0 1 0 3 0 2 0 1 2 X 9
 Latvia (Sta?a-?arne) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 1 0 1 0 0 X 4

^U.S. Skip Jamie Sinclair was unable to play in this draw due to an injury sustained when she fell at the conclusion of her team's game earlier that day. Vice-Skip Sarah Anderson moved-up to skip and alternate Vicky Persinger played vice. Anderson's twin sister Taylor played her usual position of second as did lead Monica Walker.[6]

Draw 20

Friday, 22 March, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Carey) Hammer (Last Stone First End) 0 1 1 0 0 3 0 0 0 X 5
 Denmark (Dupont) 0 0 0 1 0 0 1 0 1 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Jackson) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 2 1 0 1 0 0 0 4
 South Korea (Kim) 0 1 0 0 0 2 0 2 1 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) 0 3 0 3 1 0 0 0 1 0 8
 Germany (Jentsch) Hammer (Last Stone First End) 3 0 1 0 0 0 1 1 0 4 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Nakajima) 0 2 0 3 0 2 0 0 0 1 8
 Sweden (Hasselborg) Hammer (Last Stone First End) 2 0 1 0 3 0 1 1 1 0 9

Playoffs

  Qualification games     Semifinals     Final
                           
        1  Sweden 6  
  3  Russia 3     6  Japan 3    
  6  Japan 11         1  Sweden 7
      4   Switzerland 8
        2  South Korea 3    
  4   Switzerland 7     4   Switzerland 5  
  5  China 6  
Bronze Medal Game
   
6  Japan 5
2  South Korea 7

Qualification games

Saturday, 23 March, 9:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) Hammer (Last Stone First End) 2 1 0 0 1 0 1 0 0 2 7
 China (Mei) 0 0 2 1 0 1 0 2 0 0 6
Player percentages
  Switzerland  China
Melanie Barbezat 74% Ma Jingyi 93%
Esther Neuenschwander 88% Yao Mingyue 69%
Silvana Tirinzoni 79% Mei Jie 83%
Alina Pätz 83% Wang Rui 75%
Total 81% Total 80%
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Kovaleva) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 0 1 0 0 0 X X 3
 Japan (Nakajima) 0 0 2 4 0 2 1 2 X X 11

Semifinal 1

Saturday, 23 March, 14:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 South Korea (Kim) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 0 0 1 0 0 0 1 0 3
  Switzerland (Tirinzoni) 1 0 0 1 0 0 0 1 0 0 2 5
Player percentages
 South Korea   Switzerland
Kim Su-jin 92% Melanie Barbezat 93%
Yang Tae-i 78% Esther Neuenschwander 76%
Kim Hye-rin 74% Silvana Tirinzoni 83%
Kim Min-ji 67% Alina Pätz 85%
Total 78% Total 84%

Semifinal 2

Saturday, 23 March, 19:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 2 0 0 2 0 1 X 6
 Japan (Nakajima) 0 0 1 0 1 0 0 1 0 X 3

Bronze medal game

Sunday, 24 March, 10:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Nakajima) 0 0 0 1 1 0 1 0 2 0 5
 South Korea (Kim) Hammer (Last Stone First End) 0 0 1 0 0 2 0 1 0 3 7
Player percentages
 Japan  South Korea
Hasumi Ishigooka 84% Kim Su-jin 86%
Seina Nakajima 81% Yang Tae-i 69%
Chiaki Matsumura 80% Kim Hye-rin 84%
Ikue Kitazawa 86% Kim Min-ji 78%
Total 83% Total 79%

Final

Sunday, 24 March, 16:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Sweden (Hasselborg) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 2 0 2 0 0 1 0 7
  Switzerland (Tirinzoni) 0 1 0 2 0 1 0 2 1 0 1 8

Final standings

Key
Zone loses one guaranteed berth in 2020 World Championship
Place Team
1st, gold medalist(s)   Switzerland
2nd, silver medalist(s)  Sweden
3rd, bronze medalist(s)  South Korea
4  Japan
5  Russia
6  China
7  United States
8  Canada
9  Germany
10  Scotland
11  Denmark
12  Finland
13  Latvia

Statistics

Top 5 player percentages

Final round robin percentages; minimum 9 games[7]

Awards

The awards and all-star team are as follows:

All-Star Team[8]

Frances Brodie Sportsmanship Award

References

General
  • "2019 World Women's Curling Championship". World Curling Federation.
Specific
  1. ^ "Teams". World Curling Federation. Retrieved 2019.
  2. ^ http://worldcurl.com/rankings.php?task=week&oomid=82
  3. ^ "Canadian rink misses playoffs at world women's curling championship". Winnipeg: Rogers Digital Media. Canada has missed the playoffs for the first time in 20 years at the world women's curling championship.
  4. ^ "Official Draw". World Curling Federation. Retrieved 2019.
  5. ^ http://wwcc2019.worldcurling.org/data/CUR_WWCC2019P/Women's_Teams/02~Session_2/C73~~Game_Results_FIN-SUI.pdf?v=1
  6. ^ Davis, Terry (22 March 2019). "USA finishes seventh at World Women's Championship in Denmark". Stevens Point, Wisconsin, Usa: US Curling Association. Sinclair was forced out of the lineup this afternoon against Switzerland due to an injury she sustained when she fell at the conclusion of the morning game against Scotland....With the injury to Sinclair, Sarah Anderson played skip with Vicky Persinger sliding in at vice skip
  7. ^ http://wwcc2019.worldcurling.org/data/CUR_WWCC2019P/Women's_Teams/C84C~Shot_Success_Percentage_by_Position.pdf?v=20
  8. ^ http://www.worldcurling.org/wwcc2019/all-stars

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

2019_World_Women's_Curling_Championship
 



 



 
Music Scenes