2019 Men's Youth World Handball Championship
Get 2019 Men's Youth World Handball Championship essential facts below. View Videos or join the 2019 Men's Youth World Handball Championship discussion. Add 2019 Men's Youth World Handball Championship to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
2019 Men's Youth World Handball Championship
2019 Men's Youth World Handball Championship
2019 MYWHC.png
Tournament details
Host country North Macedonia
Dates6-18 August
Teams24 (from 5 confederations)
Venue(s)(in 1 host city)
Final positions
Champions Egypt
Runner-up Germany
Third place Denmark
Fourth place Portugal
Tournament statistics
Matches92
Goals scored5124 (55.7 per match)
Egypt Hassan Walid
(51 goals)
Best playerEgypt Ahmed Hesham
Next

The 2019 IHF Men's Youth World Championship (under-19) was the eighth edition of the tournament, held from 6 to 18 August 2019 in Skopje, North Macedonia.

Egypt won their first title by defeating Germany in the final.[1]

Qualified teams

Competition Dates Vacancies Qualified
Host nation 1  North Macedonia
2018 European Men's U-18 Handball Championship 9-19 August 2018 11+1  Sweden
 Iceland
 Denmark
 Croatia
 Spain
 Germany
 France
 Serbia
 Slovenia
 Hungary
 Norway
 Portugal (substitute for Oceania)[2]
2018 African Men's Youth Handball Championship 15-22 September 2018 3  Egypt
 Tunisia
 Nigeria
2018 Asian Men's Youth Handball Championship 16-26 September 2018 4  Bahrain
 Japan
 Chinese Taipei
 Saudi Arabia
IHF Trophy - North American & the Caribbean[3] 17-21 November 2018 1  Canada
2019 South and Central American Men's Youth Handball Championship 8-12 May 2019 3  Brazil
 Argentina
 Chile

Draw

The draw was held on 29 May 2019 in Basel, Switzerland.[4]

Seedings

The seedings were announced on 17 May 2019.[5]

Preliminary round

All times are local (UTC+2).[6]

Group A

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Croatia 5 5 0 0 168 103 +65 10 Round of 16
2  Norway 5 3 1 1 157 131 +26 7[a]
3  Spain 5 3 1 1 141 117 +24 7[a]
4  Slovenia 5 2 0 3 132 141 −9 4
5  Saudi Arabia 5 1 0 4 112 162 −50 2
6  Chile 5 0 0 5 120 176 −56 0
Source: IHF
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
Notes:
  1. ^ a b Norway 28-28 Spain
6 August 2019
10:30
Croatia  32-22  Norway Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 100
Referees: Jovandi?, Sekuli? (SRB)
Mileta 7 (16-7) Norberg 4
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 2×Yellow card
6 August 2019
12:30
Spain  36-21  Saudi Arabia Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 100
Referees: Reyes, Zuñiga (CUB)
Pascual 8 (15-10) Mohammed 6
Suspension 1×Yellow card 1×Red card Report Suspension 2×Yellow card
6 August 2019
14:30
Slovenia  35-30  Chile Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 100
Referees: Emam, Hedaia (EGY)
Kljun 11 (18-18) Aedo 8
Suspension 2×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card

8 August 2019
16:30
Norway  28-28  Spain Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 150
Referees: Carmaux, Mursch (FRA)
Gjermundnes 6 (13-13) Díaz, Pascual 5
10×Suspension 1×Yellow card Report Suspension
8 August 2019
18:30
Chile  21-43  Croatia Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 86
Referees: Al-Wattani, Wamber (BHR)
Cayul 7 (11-23) Sin?i? 10
Suspension Report Suspension 1×Yellow card
8 August 2019
20:30
Saudi Arabia  22-30  Slovenia Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 100
Referees: Doychinov, Goretsov (BUL)
Hassan, Mohammedalhassan 5 (9-16) E. Jovi?i?, Kljun 7
Suspension 2×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card

9 August 2019
16:30
Croatia  36-17  Saudi Arabia Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Reyes, Zuñiga (CUB)
Mileta 6 (19-13) Hassan 4
Suspension 1×Yellow card Report Suspension
9 August 2019
18:30
Spain  24-21  Slovenia Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Jovandi?, Sekuli? (SRB)
five players 4 (10-7) E. Jovi?i? 5
Suspension 1×Yellow card Report Suspension
9 August 2019
20:30
Norway  38-23  Chile Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 72
Referees: García, Paolantoni (ARG)
Rekstad 7 (20-9) Paya 7
Suspension 2×Yellow card Report Suspension

11 August 2019
16:30
Spain  31-21  Chile Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 100
Referees: Merz, Schilha (GER)
Izquierdo 6 (13-15) Cancino, Paya 5
Suspension 3×Yellow card Report Suspension
11 August 2019
18:30
Slovenia  21-31  Croatia Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 100
Referees: García, Paolantoni (ARG)
S. Jovi?i? 8 (11-16) Mileta 6
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 2×Yellow card
11 August 2019
20:30
Saudi Arabia  23-35  Norway Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 100
Referees: Diop, Faye (SEN)
Hassan 5 (9-18) Rekstad 7
Suspension 1×Yellow card Report Suspension

12 August 2019
16:30
Chile  25-29  Saudi Arabia Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Bolic, Hurich (AUT)
Paya 7 (11-13) Mohammed 8
Suspension 1×Yellow card 1×Red card Report Suspension
12 August 2019
18:30
Slovenia  25-34  Norway Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Lee, Koo (KOR)
Ho?evar 10 (11-22) Lillelien 6
Suspension 2×Yellow card Report Suspension 2×Yellow card
12 August 2019
20:30
Croatia  26-22  Spain Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Bíró, Kiss (HUN)
Rukavina 5 (13-11) three players 4
Suspension Report Suspension 1×Yellow card

Group B

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Egypt 5 4 0 1 170 126 +44 8 Round of 16
2  Sweden 5 3 1 1 176 126 +50 7[a]
3  France 5 3 1 1 161 121 +40 7[a]
4  Hungary 5 3 0 2 157 118 +39 6
5  Chinese Taipei 5 1 0 4 119 171 −52 2
6  Canada 5 0 0 5 82 203 −121 0
Source: IHF
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
Notes:
  1. ^ a b Sweden 32-32 France
6 August 2019
16:30
Sweden  29-32  Egypt Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Covalciuc, Covalciuc (MDA)
Persson 8 (15-16) Hesham, Walid 6
Suspension 2×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card
6 August 2019
18:30
France  44-16  Canada Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 75
Referees: Al-Zayyat, Eialawad (JOR)
Paschal 8 (23-7) Barri 7
Suspension 1×Yellow card Report  2×Yellow card
6 August 2019
20:30
Hungary  38-20  Chinese Taipei Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 75
Referees: Hussein, Imran (IRQ)
Hornyák 9 (20-12) Yang L. 5
Suspension 2×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card

7 August 2019
16:30
Egypt  24-28  France Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 100
Referees: Merz, Schilha (GER)
Hany, Reda 5 (12-14) Paschal 8
Suspension 1×Yellow card 1×Red card Report Suspension
7 August 2019
18:30
Chinese Taipei  18-48  Sweden Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 100
Referees: Diop, Faye (SEN)
Hsieh 6 (9-22) four players 7
Suspension Report Suspension 1×Yellow card
7 August 2019
20:30
Canada  13-41  Hungary Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Al-Wattani, Qamber (BHR)
Barri 5 (6-18) Hornyák, Kecskés 8
Suspension Report  1×Yellow card

9 August 2019
10:30
Sweden  38-16  Canada Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Hussein, Imran (IRQ)
Hilding 10 (14-7) Barri 6
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 2×Yellow card
9 August 2019
12:30
France  25-26  Hungary Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 100
Referees: Covalciuc, Covalciuc (MDA)
Ntanzi 8 (13-13) Kecskés 6
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card
9 August 2019
14:30
Egypt  36-25  Chinese Taipei Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Diop, Faye (SEN)
Al-Aaeldin 6 (18-15) Hsu Y. 7
Suspension 2×Yellow card Report Suspension

10 August 2019
16:30
France  32-23  Chinese Taipei Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Al-Zayyat, Eialawad (JOR)
Paschal 6 (18-11) Ting 6
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card
10 August 2019
18:30
Hungary  28-29  Sweden Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Koo, Lee (KOR)
Hornyák 8 (16-12) three players 6
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 2×Yellow card
10 August 2019
20:30
Canada  20-47  Egypt Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 100
Referees: Reyes, Zuñiga (CUB)
Barri 9 (12-24) Ahmed, El-Sayed 7
10×Suspension Report Suspension 1×Yellow card

12 August 2019
10:30
Chinese Taipei  33-17  Canada Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Al-Wattani, Qamber (BHR)
Hsu Y. 7 (17-6) Fodor 3
Suspension 1×Yellow card Report Suspension
12 August 2019
12:30
Hungary  24-31  Egypt Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Doychinov, Goretsov (BUL)
four players 3 (14-19) Hesham 7
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card
12 August 2019
14:30
Sweden  32-32  France Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Jovandi?, Sekuli? (SRB)
three players 5 (13-15) Salou 7
Suspension Report Suspension

Group C

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Denmark 5 5 0 0 159 119 +40 10 Round of 16
2  Japan 5 4 0 1 145 132 +13 8
3  Argentina 5 3 0 2 123 124 −1 6
4  North Macedonia (H) 5 2 0 3 132 142 −10 4
5  Bahrain 5 1 0 4 138 143 −5 2
6  Nigeria 5 0 0 5 136 173 −37 0
Source: IHF
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
(H) Host.
6 August 2019
16:30
Denmark  30-23  Japan Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 50
Referees: Merz, Schilha (GER)
Cieslak 10 (18-11) Yasushira 7
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 2×Yellow card
6 August 2019
18:30
Bahrain  36-28  Nigeria Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 66
Referees: Bolic, Hurich (AUT)
Mohamed 13 (17-13) Gbawuan, Yusuf 7
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card
6 August 2019
20:30
North Macedonia  20-23  Argentina Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 1,500
Referees: Bíró, Kiss (HUN)
Kosteski 6 (13-9) S. Barcelo 7
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card

8 August 2019
16:30
Japan  27-24  Bahrain Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 50
Referees: Diop, Faye (SEN)
Fujikawa, Tsutaya 5 (14-11) Qambar 6
Suspension 2×Yellow card Report Suspension 3×Yellow card
8 August 2019
18:30
Argentina  19-29  Denmark Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 100
Referees: Bolic, Hurich (AUT)
Elst, Uzner 4 (11-15) Jessen 7
Suspension 2×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card
8 August 2019
20:30
Nigeria  34-37  North Macedonia Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 500
Referees: Emam, Hedaia (EGY)
Ekpodio 11 (16-18) Kosteski 13
Suspension 1×Red card Report Suspension 3×Yellow card

9 August 2019
16:30
Denmark  35-22  Nigeria Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 100
Referees: Al-Wattani, Qamber (BHR)
Cieslak, Refsgaard 6 (21-8) Yusuf 10
Suspension 2×Yellow card Report Suspension 1×Red card
9 August 2019
18:30
Japan  29-26  Argentina Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 50
Referees: Al-Zayyat, Eialawad (JOR)
Tsutaya, Yasushira 7 (18-14) J. Barcelo, Elst 5
Suspension 2×Yellow card Report Suspension
9 August 2019
20:30
Bahrain  25-27  North Macedonia Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 2,000
Referees: Merz, Schilha (GER)
Ali 11 (9-12) Serafimov 10
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 2×Yellow card

11 August 2019
16:30
Bahrain  24-25  Argentina Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 100
Referees: Emam, Hedaia (EGY)
Mohamed 7 (10-10) J. Barcelo 5
Suspension 3×Yellow card Report Suspension 2×Yellow card
11 August 2019
18:30
Nigeria  30-35  Japan Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 111
Referees: Reyes, Zuñiga (CUB)
Dikko 8 (9-18) Kani 9
Suspension Report Suspension 1×Yellow card 1×Red card
11 August 2019
20:30
North Macedonia  26-29  Denmark Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 2,000
Referees: Jovandi?, Sekuli? (SRB)
Serafimov 9 (11-13) Cieslak, Hoxer 6
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card

12 August 2019
16:30
Argentina  30-22  Nigeria Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 100
Referees: Hussein, Imran (IRQ)
Forti 6 (10-10) Ekpodio 7
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card 1×Red card
12 August 2019
18:30
Denmark  36-29  Bahrain Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 150
Referees: Al-Zayyat, Eialawad (JOR)
Wosniak 8 (17-12) Afrooz 6
Suspension Report Suspension 2×Yellow card
12 August 2019
20:30
North Macedonia  22-31  Japan Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 2,500
Referees: Covalciuc, Covalciuc (MDA)
Kosteski 8 (11-15) Haruta 5
Suspension 2×Yellow card Report Suspension

Group D

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Portugal 5 5 0 0 149 124 +25 10 Round of 16
2  Germany 5 4 0 1 146 114 +32 8
3  Iceland 5 3 0 2 127 122 +5 6
4  Tunisia 5 2 0 3 110 139 −29 4
5  Serbia 5 1 0 4 118 127 −9 2
6  Brazil 5 0 0 5 126 150 −24 0
Source: IHF
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
6 August 2019
10:30
Iceland  25-20  Tunisia Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 50
Referees: Koo, Lee (KOR)
Gautason 6 (12-6) Bacha 5
Suspension Report Suspension 2×Yellow card 1×Red card
6 August 2019
12:30
Germany  26-33  Portugal Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 65
Referees: Carmaux, Mursch (FRA)
Tobeler 7 (15-18) Costa 11
Suspension 1×Yellow card Report Suspension
6 August 2019
14:30
Serbia  30-24  Brazil Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 50
Referees: Doychinov, Goretsov (BUL)
Nikoli? 9 (14-11) Braga, Oliveira 6
Suspension 1×Red card Report Suspension 1×Yellow card

7 August 2019
16:30
Tunisia  15-36  Germany Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 50
Referees: García, Paolantoni (ARG)
Smaoui 4 (10-15) Mavers, Tobeler 5
Suspension 1×Yellow card 1×Red card Report Suspension 1×Yellow card
7 August 2019
18:30
Brazil  26-30  Iceland Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 50
Referees: Bíró, Kiss (HUN)
Braga 10 (17-22) Óskarsson 6
Suspension 1×Red card Report Suspension
7 August 2019
20:30
Portugal  22-21  Serbia Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 100
Referees: Koo, Lee (KOR)
Salvador 7 (7-11) Radovi? 6
Suspension 2×Yellow card Report Suspension 2×Yellow card

9 August 2019
10:30
Iceland  24-28  Portugal Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 100
Referees: Carmaux, Mursch (FRA)
Þrastarson 9 (10-15) Neves 6
Suspension Report Suspension
9 August 2019
12:30
Germany  30-22  Serbia Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 100
Referees: Bíró, Kiss (HUN)
Fuss 6 (16-11) three players 4
Suspension 2×Yellow card 1×Red card Report Suspension 1×Yellow card
9 August 2019
14:30
Tunisia  26-25  Brazil Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 50
Referees: Doychinov, Goretsov (BUL)
Saïdi 12 (13-16) Freitas 7
Suspension Report Suspension 1×Red card

10 August 2019
16:30
Germany  28-22  Brazil Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 50
Referees: Covalciuc, Covalciuc (MDA)
three players 4 (13-11) Braga 5
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card
10 August 2019
18:30
Serbia  22-26  Iceland Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 100
Referees: Bolic, Hurich (AUT)
Mili?evi? 7 (9-13) Valencia 6
Suspension 1×Red card Report Suspension 1×Yellow card 2×Red card
10 August 2019
20:30
Portugal  30-24  Tunisia Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 100
Referees: Hussein, Imran (IRQ)
Sousa 8 (16-10) Ben Slimen 6
Suspension Report Suspension 2×Yellow card

12 August 2019
10:30
Brazil  29-36  Portugal Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 50
Referees: Emam, Hedaia (EGY)
Freitas 7 (14-19) Ribeiro 9
Suspension Report Suspension 1×Yellow card
12 August 2019
12:30
Serbia  23-25  Tunisia Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 100
Referees: García, Paolantoni (ARG)
Radovi? 7 (13-12) Saïdi 8
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card 1×Red card
12 August 2019
14:30
Iceland  22-26  Germany Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 100
Referees: Carmaux, Mursch (FRA)
Gatuason 4 (9-13) Bergner 6
Suspension 1×Yellow card Report Suspension

President's Cup

17th place bracket
 
17th-20th place semifinals17th place
 
      
 
14 August
 
 
 Saudi Arabia23
 
15 August
 
 Chinese Taipei28
 
 Chinese Taipei22
 
14 August
 
 Bahrain26
 
 Bahrain34
 
 
 Serbia33
 
19th place
 
 
15 August
 
 
 Saudi Arabia23
 
 
 Serbia28
21st place bracket
 
21st-24th place semifinals21st place
 
      
 
14 August
 
 
 Chile46
 
15 August
 
 Canada24
 
 Chile22
 
14 August
 
 Brazil30
 
 Nigeria23
 
 
 Brazil30
 
23rd place
 
 
15 August
 
 
 Canada31
 
 
 Nigeria37

21st-24th place semifinals

14 August 2019
09:30
Chile  46-24  Canada Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 100
Referees: Al-Zayyat, Eialawad (JOR)
Aedo 9 (21-10) Gaspard 5
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 1×Red card

14 August 2019
09:30
Nigeria  23-30  Brazil Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 50
Referees: Diop, Faye (SEN)
Gbawuan, Sani 5 (14-14) Costa Da Silva 7
Suspension Report Suspension 1×Yellow card

17th-20th place semifinals

14 August 2019
11:45
Saudi Arabia  23-28  Chinese Taipei Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 100
Referees: Hussein, Imran (IRQ)
Qaesar 6 (9-11) Hsu Y. 8
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card

14 August 2019
11:45
Bahrain  34-33  Serbia Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 50
Referees: Doychinov, Goretsov (BUL)
Mohamed 10 (20-14) Mi?i? 9
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 2×Yellow card

23rd place game

15 August 2019
09:30
Canada  31-37  Nigeria Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 50
Referees: Al-Wattani, Qamber (BHR)
Gasparad 7 (17-19) three players 6
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 2×Yellow card 1×Red card

21st place game

15 August 2019
11:45
Chile  22-30  Brazil Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 50
Referees: Emam, Hedaia (EGY)
Paya 6 (13-14) Costa Da Silva 8
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 2×Yellow card

19th place game

15 August 2019
09:30
Saudi Arabia  23-28  Serbia Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Al-Zayyat, Eialawad (JOR)
Hassan 7 (14-12) Kojadinovi? 8
Suspension Report Suspension 1×Yellow card

17th place game

15 August 2019
11:45
Chinese Taipei  22-26  Bahrain Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: García, Paolantoni (ARG)
Tsai 6 (12-11) Mohamed 8
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 3×Yellow card

9-16th placement games

The eight losers of the round of 16 were seeded according to their results in the preliminary round against teams ranked 1-4 and play a elimination game to determine their final position.

Standings

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1  Croatia 3 3 0 0 89 65 +24 6
2  Japan 3 2 0 1 83 78 +5 4
3  Norway 3 1 1 1 84 85 −1 3
4  Sweden 3 1 1 1 90 92 −2 3
5  Argentina 3 1 0 2 68 78 −10 2
6  North Macedonia 3 0 0 3 68 83 −15 0
7  Slovenia 3 0 0 3 67 89 −22 0
8  Tunisia 3 0 0 3 59 91 −32 0
Source:[]
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) number of goals scored.

15th place game

15 August 2019
14:00
Slovenia  34-23  Tunisia Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 100
Referees: Doychinov, Goretsov (BUL)
Mustafi?, Tajnik 7 (20-11) Saïdi 5
Suspension Report Suspension 2×Yellow card 2×Red card

13th place game

15 August 2019
16:15
Argentina  26-29  North Macedonia Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 300
Referees: Koo, Lee (KOR)
Fillol 5 (8-15) Simonoski 9
Suspension Report Suspension 1×Yellow card

Eleventh place game

15 August 2019
14:00
Norway  24-30  Sweden Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Bolic, Hurich (AUT)
Norberg 6 (13-16) Wallin 6
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card

Ninth place game

15 August 2019
16:15
Croatia  35-36  Japan Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Reyes, Zuñiga (CUB)
Mileta 6 (15-18) Yasuhira 9
Suspension Report Suspension 1×Yellow card

FT: 30-30 Pen: 5-6

Knockout stage

Bracket

 
Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal
 
              
 
14 August
 
 
 Egypt30
 
15 August
 
 Slovenia23
 
 Egypt35
 
14 August
 
 Iceland31
 
 Iceland39
 
17 August
 
 Japan34
 
 Egypt41
 
14 August
 
 Portugal36
 
 France33
 
15 August
 
 Norway28
 
 France26
 
14 August
 
 Portugal31
 
 Portugal29
 
18 August
 
 North Macedonia25
 
 Egypt32
 
14 August
 
 Germany28
 
 Croatia23
 
15 August
 
 Hungary27
 
 Hungary16
 
14 August
 
 Germany26
 
 Argentina25
 
17 August
 
 Germany33
 
 Germany31
 
14 August
 
 Denmark23 Third place
 
 Spain28
 
15 August18 August
 
 Sweden27
 
 Spain19 Portugal27
 
14 August
 
 Denmark23  Denmark35
 
 Denmark30
 
 
 Tunisia25
 
5th place bracket
 
5th-8th place SemifinalsFifth place
 
      
 
17 August
 
 
 Iceland24
 
18 August
 
 France30
 
 France20
 
17 August
 
 Hungary31
 
 Hungary29
 
 
 Spain24
 
Seventh place
 
 
18 August
 
 
 Iceland26
 
 
 Spain30

Round of 16

14 August 2019
14:00
Egypt  30-23  Slovenia Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 100
Referees: Merz, Schilha (GER)
Walid 6 (16-8) ?i?ko 5
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 2×Yellow card

14 August 2019
14:00
Argentina  25-33  Germany Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Referees: Reyes, Zuñiga (CUB)
J. Barcelo, Vitaller 5 (15-16) Fuß, Mävers 6
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 2×Yellow card

14 August 2019
16:15
Croatia  23-27  Hungary Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 120
Referees: Jovandi?, Sekuli? (SRB)
Pribeti? 6 (12-13) Vajda 6
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card

14 August 2019
16:15
Iceland  39-34  Japan Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 200
Referees: Emam, Hedaia (EGY)
Rúnarsson 10 (16-13) Tsutaya 9
Suspension 2×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card

14 August 2019
18:30
France  33-28  Norway Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 150
Referees: Covalciuc, Covalciuc (MDA)
Ntanzi, Tissot 7 (16-14) Helsinghof, Lyse 7
Suspension Report Suspension 1×Yellow card

14 August 2019
18:30
Denmark  30-25  Tunisia Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 200
Referees: Bolic, Hurich (AUT)
Hoxer 7 (19-12) Saïdi 10
Suspension Report Suspension 2×Yellow card

14 August 2019
20:45
Spain  28-27  Sweden Jane Sandanski Arena, Skopje
Referees: Koo, Lee (KOR)
Ala Sánchez, García Sánchez 5 (16-18) Persson, Ubelacker 6
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 3×Yellow card

14 August 2019
20:45
Portugal  29-25  North Macedonia Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 3,000
Referees: García, Paolantoni (ARG)
Morais 6 (15-12) Serafimov 9
Suspension Report Suspension 3×Yellow card

Quarterfinals

15 August 2019
18:30
Egypt  35-31  Iceland Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 100
Referees: Bíró, Kiss (HUN)
three players 7 (21-14) Rúnarsson, Þrastarson 8
Suspension 2×Yellow card 1×Red card Report Suspension 2×Yellow card

15 August 2019
18:30
Hungary  16-26  Germany Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 100
Referees: Covalciuc, Covalciuc (MDA)
Bognar 5 (7-14) Koster 6
Suspension 1×Yellow card 1×Red card Report Suspension 2×Yellow card

15 August 2019
20:45
France  26-31  Portugal Jane Sandanski Arena, Skopje
Attendance: 100
Referees: Merz, Schilha (GER)
three players 5 (10-14) Costa 11
Suspension Report Suspension

15 August 2019
20:45
Spain  19-23  Denmark Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 150
Referees: Carmaux, Mursch (FRA)
Martínez 4 (10-9) Reinholdt 5
Suspension 1×Yellow card Report Suspension

5th-8th place semifinals

17 August 2019
10:30
Iceland  24-30  France Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 120
Referees: Reyes, Zuñiga (CUB)
Gautason 8 (10-16) Ntanzi 7
Suspension 2×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card

17 August 2019
13:00
Hungary  29-24  Spain Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Referees: Covalciuc, Covalciuc (MDA)
Holdosi, Hornyák 6 (13-8) Fernández 7
Suspension 1×Yellow card Report Suspension 1×Yellow card

Semifinals

17 August 2019
17:30
Egypt  41-36  Portugal Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 1,000
Referees: Carmaux, Mursch (FRA)
Hesham 11 (20-19) Salvador 9
Suspension Report Suspension 1×Yellow card

17 August 2019
20:00
Germany  31-23  Denmark Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 1,500
Referees: Jovandi?, Sekuli? (SRB)
Reimann 5 (13-9) Hoxer 6
Suspension 1×Yellow card Report Suspension

Seventh place game

18 August 2019
10:30
Iceland  26-30  Spain Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 100
Referees: Koo, Lee (KOR)
Gautason, Oskarsson 5 (8-12) Sánchez 5
Suspension 2×Yellow card Report Suspension 2×Yellow card

Fifth place game

18 August 2019
13:00
France  20-31  Hungary Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Referees: García, Paolantoni (ARG)
three players 3 (9-18) Kecskés 6
Suspension Report Suspension 1×Yellow card

Third place game

18 August 2019
15:30
Portugal  27-35  Denmark Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 200
Referees: Merz, Schilha (GER)
Salvador, Sousa 4 (11-15) Hoxer 10
Suspension Report Suspension 1×Red card

Final

18 August 2019
18:00
Egypt  32-28  Germany Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Attendance: 2,000
Referees: Bíró, Kiss (HUN)
Hesham, Walid 8 (19-13) Meddeb 7
Suspension Report Suspension 2×Yellow card

Final ranking

Rank Team
Gold medal icon.svg  Egypt
Silver medal icon.svg  Germany
Bronze medal icon.svg  Denmark
4  Portugal
5  Hungary
6  France
7  Spain
8  Iceland
9  Japan
10  Croatia
11  Sweden
12  Norway
13  North Macedonia
14  Argentina
15  Slovenia
16  Tunisia
17  Bahrain
18  Chinese Taipei
19  Serbia
20  Saudi Arabia
21  Brazil
22  Chile
23  Nigeria
24  Canada

Statistics

Awards

The MVP and all-star team were announced on 18 August 2019.[7]

MVP
Best defender
All-star team

References

  1. ^ "Egypt first non-European team to win U19 world title". IHF. 18 August 2019. Retrieved 2019.
  2. ^ "Substitute nations for 2019 Men's Junior and Youth World Championships confirmed". IHF. 28 March 2019. Retrieved 2019.
  3. ^ "Canada and USA claim IHF Trophy - North America & the Caribbean titles". IHF. 22 November 2018. Retrieved 2019.
  4. ^ "Youth World Championship draw completed". IHF. 29 May 2019. Retrieved 2019.
  5. ^ "24 nations set for Youth World Championship draw". IHF. 17 May 2019. Retrieved 2019.
  6. ^ "Schedule" (PDF). wch2019championship.com.mk. 19 June 2019.
  7. ^ "2019 Youth World Championship All-star Team". ihf.info. 18 August 2019.

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

2019_Men's_Youth_World_Handball_Championship
 



 



 
Music Scenes