2018-19 Liga EBA Season
Get 2018%E2%80%9319 Liga EBA Season essential facts below. View Videos or join the 2018%E2%80%9319 Liga EBA Season discussion. Add 2018%E2%80%9319 Liga EBA Season to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
2018%E2%80%9319 Liga EBA Season
Liga EBA
Competition details
Season 2018-19
Teams 107[1][2]
Dates
Final positions
Promoted
2017-18
All statistics correct as of 21 October 2018.

The 2018-19 Liga EBA season is the 25th season of the Spanish basketball fourth league. The season started on 22 September 2018 and will end on 19 May 2019 with the promotion playoffs to LEB Plata.

Competition format

Teams are divided in five groups attending to geographical criteria. Groups A, C, D and E are divided in two.

Regular season

Final stage

The three best teams of each group and the fourth of Group A (champion of the previous season)[3] will play the promotion playoffs.[4] From these 16 teams, only six will be promoted to LEB Plata.

Since this season, only two teams will host one of the two final stages.[4] Each final stage consist in two groups of four teams where the group winners will promote directly to LEB Plata.

The two runners-up from each stage will play a final match for the two last spots.

Eligiblity of players

The Spanish Basketball Federation limited the number of non-EU players to only two and forced the clubs to have at least eight homegrown players.[5]

Regular season

Group A

The 28 teams of the group were divided into two subgroups, where the two first qualified teams of each one would join the final stage. The two group winners will face for deciding the first and second position of the group; the same for the two runners-up, deciding the positions third and fourth.[3]

Group A-A

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification or relegation
1 Megacalzado Ardoi 26 24 2 2244 1972 +272 50 Qualification to the Final Stage
2 UBU Tizona 26 23 3 2252 1861 +391 49
3 Pas Piélagos 26 21 5 2328 2019 +309 47
4 Gallofa 26 18 8 2104 1937 +167 44
5 Mondragón Unibersitatea 26 16 10 2111 2018 +93 42
6 CB Valle de Egüés 26 15 11 1983 1876 +107 41
7 Nissan Grupo de Santiago 26 14 12 2197 2178 +19 40
8 CB Santurtzi SK 26 11 15 1802 1881 −79 37
9 Easo Loquillo 26 10 16 1733 1940 −207 36
10 CB La Flecha 26 9 17 1962 2052 −90 35
11 Goierri Iparragirre 2020 26 7 19 1920 2272 −352 33 Relegation to Primera División
12 Universidad de Valladolid 26 6 20 1922 2101 −179 32
13 CB Solares 26 5 21 1896 2093 −197 31
14 Ordizia Basoa Banaketak 26 3 23 1749 2003 −254 29
Source: Liga EBA

Group A-B

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification or relegation
1 Bierzo Fitness Dentomedic Ciudad de Ponferrada 26 20 6 2276 1919 +357 46 Qualification to the Final Stage
2 Ucoga Seguros CB Chantada 26 18 8 1912 1667 +245 44
3 Innova Chef 26 18 8 2030 1912 +118 44
4 Huniko Gijón Basket 26 17 9 2033 1793 +240 43
5 KFC Culle 26 17 9 1935 1795 +140 43
6 ULE Iriego Basket León 26 15 11 2052 1856 +196 41
7 Estudiantes Lugo Leyma Natura 26 14 12 2010 2087 −77 40
8 Aquimisa Carbajosa 26 14 12 1956 1906 +50 40
9 Porriño Baloncesto Base 26 12 14 1837 1974 −137 38
10 Liberbank Oviedo Baloncesto B 26 11 15 1748 1878 −130 37
11 Santo Domingo Betanzos 26 11 15 1981 1958 +23 37
12 Baloncesto Narón 26 9 17 1816 1967 −151 35 Relegation to Primera División
13 Instituto Rosalía de Castro 26 5 21 1658 1987 −329 31
14 Agustinos Leclerc 26 1 25 1608 2153 −545 27
Source: Liga EBA

Finals

First-qualified teams playoff

The winner of this single-legged series qualified as group A champion. The game was played on 4 May at Municipal of Zizur Nagusia.

Team 1  Score  Team 2
Megacalzado Ardoi 93-95

Group B

The three top teams will join the final stage.[4]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification or relegation
1 Gran Canaria B 30 24 6 2518 2142 +376 54 Qualification to the Final Stage
2 Real Madrid B[a] 30 24 6 2653 2217 +436 54
3 NCS Alcobendas 30 22 8 2394 2180 +214 52 Qualification to the Final Stage
4 Movistar Estudiantes B 30 21 9 2205 2037 +168 51
5 Náutico Tenerife 30 20 10 2433 2237 +196 50
6 Estudio 30 16 14 2603 2627 −24 46
7 Lujisa Guadalajara Basket 30 16 14 2148 2213 −65 46
8 Globalcaja Quintanar 30 16 14 2284 2259 +25 46
9 Uros de Rivas Bon Lar 30 15 15 2376 2306 +70 45
10 Zentro Basket Madrid 30 13 17 2530 2580 −50 43
11 Aloe Plus Lanzarote Conejeros 30 11 19 2279 2356 −77 41
12 CB Pozuelo Arrabe Asesores 30 11 19 2268 2417 −149 41
13 Autocares Rodríguez Daimiel 30 9 21 2217 2461 −244 39 Relegation to Primera División
14 Club Baloncesto Aridane 30 9 21 2464 2618 −154 39
15 Novum Energy Liceo Francés 30 7 23 2144 2521 −377 37
16 Eurocolegio Casvi 30 6 24 2107 2452 −345 36
Source: Liga EBA
Notes:
  1. ^ Real Madrid B resigned to play the final stage as it is played during the same dates as the final of the Next Generation Tournament.

Group C

As in the group A, the 28 teams were divided into two subgroups, where the two first qualified teams of each one would join the Final Four for deciding the three participant teams in the final stage.[4]

Group C-A

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification or relegation
1 Ibersol CB Tarragona 26 22 4 2018 1730 +288 48 Qualification to Final Four
2 Monbus CB Igualada 26 20 6 1966 1770 +196 46
3 CB Quart Germans Cruz 26 20 6 1967 1696 +271 46
4 Mataró Feimat 26 18 8 2000 1874 +126 44
5 Tenea CB Esparreguera 26 17 9 1951 1829 +122 43
6 Anagan Olivar 26 15 11 2046 1997 +49 41
7 CB Salou 26 13 13 1863 1905 −42 39
8 CB Martorell 26 12 14 1945 1916 +29 38
9 CB Cornellà 26 11 15 1879 1939 −60 37
10 Mataró Parc Boet 26 10 16 1884 2037 −153 36
11 CB Valls Nutrion 26 9 17 1788 1870 −82 35
12 Flanigan Calvià 26 8 18 1853 1994 −141 34 Qualification to relegation playoffs
13 CB Salt 26 4 22 1839 2129 −290 30
14 CB Castellbisbal 26 3 23 1684 1997 −313 29 Relegation to Primera División
Source: Liga EBA

Group C-B

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification or relegation
1 Ilerdauto Nissan Pardinyes Lleida 26 21 5 2148 1869 +279 47 Qualification to Final Four
2 Oic Penta UB Sant Adrià 26 20 6 2124 1917 +207 46
3 Recambios Gaudí CB Mollet 26 19 7 2064 1825 +239 45
4 Alfindén CB 26 14 12 1890 1958 −68 40
5 Arenys Bàsquet Joventut 26 14 12 1908 1862 +46 40
6 BBA Castelldefels 26 14 12 1804 1757 +47 40
7 BC MoraBanc Andorra B 26 12 14 1974 2056 −82 38
8 JAC Sants 26 12 14 1758 1756 +2 38
9 SESE 26 11 15 1758 1890 −132 37
10 Palma Air Europa B 26 11 15 1885 1916 −31 37
11 Barberà Team Values 26 11 15 1841 1931 −90 37
12 FC Martinenc Bàsquet 26 10 16 1962 1960 +2 36 Qualification to relegation playoffs
13 Coalci CB Sant Josep 26 9 17 1927 2056 −129 35
14 Vive El Masnou Basquetbol 26 4 22 1825 2115 −290 30 Relegation to Primera División
Source: Liga EBA

Finals

Final Four

The winner, runner-up and third place game winner qualifies for the final stage. The games were played on 4 and 5 May at Pavelló Barris Nord of Lleida.

 
SemifinalsFinal
 
      
 
 
 
 
Ibersol CB Tarragona88
 
 
 
Oic Penta UB Sant Adrià79
 
Ibersol CB Tarragona72
 
 
 
Ilerdauto Nissan Pardinyes Lleida65
 
Ilerdauto Nissan Pardinyes Lleida87
 
 
Monbus CB Igualada84
 
Third place
 
 
 
 
 
Oic Penta UB Sant Adrià80
 
 
Monbus CB Igualada89
Relegation playoffs

Winners remained at Liga EBA. First leg was played on 5 May, second on 11.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Coalci CB Sant Josep 120-133 Flanigan Calvià 61-62 59-71
CB Salt 140-161 FC Martinenc Bàsquet 70-74 70-87

Group D

20 teams were divided into two groups. The five first teams of each group joined the second stage, where the best three teams will join the final stage.[6]

Regular season

Group D-A
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 CAM Enrique Soler 18 14 4 1510 1363 +147 32 Qualification to second stage
2 CB Marbella 18 14 4 1311 1138 +173 32
3 Framasa Deportivo Coín 18 13 5 1398 1319 +79 31
4 Jaén Paraíso Interior CB Andújar 18 9 9 1249 1250 −1 27
5 CB Cazorla Jaén Paraíso Interior 18 9 9 1390 1330 +60 27
6 Unicaja Andalucía B 18 7 11 1346 1413 −67 25 Qualification to relegation group
7 Ecoculture CB Almería 18 7 11 1358 1383 −25 25
8 CB Novaschool 18 7 11 1285 1386 −101 25
9 Multiópticas Baza 18 7 11 1319 1385 −66 25
10 Jaén Paraíso Interior CB Martos Montetucci 18 3 15 1208 1407 −199 21
Source: Liga EBA
Group D-B
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 Enerdrink UDEA Algeciras 18 16 2 1509 1101 +408 34 Qualification to second stage
2 Benahavís Costa del Sol 18 14 4 1378 1270 +108 32
3 Krypteia Capital Huelva 18 11 7 1312 1263 +49 29
4 Alba Ibs Club Baloncesto Utrera 18 10 8 1374 1255 +119 28
5 Oh!Tels ULB 18 10 8 1206 1285 −79 28
6 DKV San Fernando 18 10 8 1308 1252 +56 28 Qualification to relegation group
7 Muser Auto 18 9 9 1353 1345 +8 27
8 Torta del Casar Extremadura 18 5 13 1236 1425 −189 23
9 Real Betis Energía Plus B 18 3 15 1239 1390 −151 21
10 CB San Fernando 18 2 16 1113 1442 −329 20
Source: Liga EBA

Second stage

Group D-Qualification
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 CAM Enrique Soler 18 14 4 1504 1347 +157 32 Qualification to the Final Stage
2 CB Marbella 18 14 4 1309 1113 +196 32
3 Enerdrink UDEA Algeciras 18 12 6 1398 1163 +235 30
4 Benahavís Costa del Sol 18 9 9 1420 1468 −48 27
5 CB Cazorla Jaén Paraíso Interior 18 8 10 1405 1465 −60 26
6 Alba Ibs Club Baloncesto Utrera 18 7 11 1394 1422 −28 25
7 Framasa Deportivo Coín 18 7 11 1413 1442 −29 25
8 Krypteia Capital Huelva 18 7 11 1317 1403 −86 25
9 Jaén Paraíso Interior CB Andújar 18 7 11 1239 1298 −59 25
10 Oh!Tels ULB 18 5 13 1096 1374 −278 23
Source: Liga EBA
Group D-Relegation
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Relegation
1 DKV San Fernando 18 15 3 1428 1156 +272 33
2 Ecoculture CB Almería 18 13 5 1336 1245 +91 31
3 Unicaja Andalucía B 18 11 7 1354 1292 +62 29
4 Muser Auto 18 11 7 1327 1277 +50 29
5 CB Novaschool 18 9 9 1296 1298 −2 27
6 Multiópticas Baza 18 9 9 1357 1362 −5 27
7 Jaén Paraíso Interior CB Martos Montetucci 18 8 10 1342 1373 −31 26
8 Real Betis Energía Plus B 18 7 11 1330 1352 −22 25 Relegation to Primera División
9 Torta del Casar Extremadura 18 5 13 1269 1416 −147 23
10 CB San Fernando 18 2 16 1135 1403 −268 20
Source: Liga EBA

Group E

17 teams were divided into two groups. The four first teams of each group joined the second stage, where the best three teams will join the final stage.[4]

Regular season

Group E-A
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 Refitel Bàsquet Llíria 14 13 1 1101 951 +150 27 Qualification to group E-1
2 Valencia BC B 14 13 1 1062 951 +111 27
3 Guillén Group Alginet 14 8 6 1101 1015 +86 22
4 CB Benicarló 14 8 6 1155 1099 +56 22
5 IPS Aldaia 14 4 10 916 1045 −129 18 Qualification to group E-2
6 Power Electronics Paterna 14 4 10 1011 1082 −71 18
7 CB Puerto Sagunto 14 4 10 999 1059 −60 18
8 Sonia Bath Godella 14 2 12 870 1013 −143 16
Source: Liga EBA
Group E-B
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 Servigroup Benidorm 12 9 3 965 892 +73 21 Qualification to group E-1
2 Angels Vision UPB Gandía 12 9 3 996 912 +84 21
3 UCAM Murcia Jiffy B 12 7 5 881 847 +34 19
4 Hero Jairis 12 7 5 940 889 +51 19
5 Sha Wellness Clinic L'Alfàs 12 5 7 962 949 +13 17 Qualification to group E-2
6 UPCT Basket Cartagena 12 5 7 905 967 −62 17
7 Cartago Telecom Estudiantes Cartagena 12 0 12 849 1042 −193 12
Source: Liga EBA

Second stage

Group E-Qualification
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 Angels Vision UPB Gandía 14 12 2 1136 1022 +114 26 Qualification to the Final Stage
2 CB Benicarló 14 9 5 1054 1018 +36 23
3 Hero Jairis 14 8 6 1027 1046 −19 22
4 Servigroup Benidorm 14 7 7 1074 1100 −26 21
5 UCAM Murcia Jiffy B 14 6 8 1068 1062 +6 20
6 Refitel Bàsquet Llíria 14 6 8 972 1026 −54 20
7 Valencia BC B 14 4 10 1056 1071 −15 18
8 Guillén Group Alginet 14 4 10 1053 1095 −42 18
Source: Liga EBA
Group E-Relegation
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Relegation
1 Sha Wellness Clinic L'Alfàs 12 9 3 985 945 +40 21
2 Power Electronics Paterna 12 9 3 970 814 +156 21
3 Sonia Bath Godella 12 8 4 859 798 +61 20
4 IPS Aldaia 12 7 5 854 785 +69 19
5 UPCT Basket Cartagena 12 6 6 842 804 +38 18 Relegation to Primera División
6 CB Puerto Sagunto 12 2 10 756 903 −147 14
7 Cartago Telecom Estudiantes Cartagena 12 1 11 827 1044 −217 13
Source: Liga EBA

Promotion playoffs

The 16 qualified teams will be divided in four groups of four teams. The winner of each group will promote to LEB Plata. The four runners-up will play a repechage to decide two more promotion spots.

Group A - Ponferrada

Group 1

Pos Grp Team Pld W L PF PA PD Pts Promotion or qualification
1 A1 Bierzo Fitness Dentomedic Ciudad de Ponferrada (H, P) 3 3 0 249 223 +26 6 Promotion to LEB Plata
2 B2 NCS Alcobendas (P) 3 2 1 225 210 +15 5 Repechage
3 D2 CB Marbella 3 1 2 209 229 −20 4
4 E3 Hero Jairis 3 0 3 208 229 −21 3
Source: Liga EBA
(H) Host; (P) Promoted.
16 May 2019
18:15
CB Marbella 66–75 NCS Alcobendas
16 May 2019
20:30
17 May 2019
18:15
CB Marbella 72–66 Hero Jairis
17 May 2019
20:30
18 May 2019
18:15
Hero Jairis 66–74 NCS Alcobendas

Group 2

Pos Grp Team Pld W L PF PA PD Pts Promotion or qualification
1 C2 Ilerdauto Nissan Pardinyes Lleida (P) 3 3 0 262 232 +30 6 Promotion to LEB Plata
2 E2 CB Benicarló 3 2 1 237 232 +5 5 Repechage
3 B1 Gran Canaria B 3 1 2 222 239 −17 4
4 A4 Ucoga Seguros CB Chantada 3 0 3 218 236 −18 3
Source: Liga EBA
(P) Promoted.
16 May 2019
16:00
Ucoga Seguros CB Chantada 72–75 CB Benicarló
17 May 2019
12:00
17 May 2019
16:00
Ilerdauto Nissan Pardinyes Lleida 81–79 Ucoga Seguros CB Chantada
18 May 2019
16:00
Ucoga Seguros CB Chantada 67–80 Gran Canaria B

Repechage

19 May 2019
12:30
NCS Alcobendas 84–61 CB Benicarló

Group B - Algeciras

Group 3

Pos Grp Team Pld W L PF PA PD Pts Promotion or qualification
1 D3 Enerdrink UDEA Algeciras (H, P) 3 2 1 233 217 +16 5 Promotion to LEB Plata
2 B3 Movistar Estudiantes B (P) 3 2 1 219 202 +17 5 Repechage
3 A2 Megacalzado Ardoi 3 1 2 192 208 −16 4
4 C1 Ibersol CB Tarragona 3 1 2 223 240 −17 4
Source: Liga EBA
(H) Host; (P) Promoted.
16 May 2019
17:30
Ibersol CB Tarragona 62–71 Megacalzado Ardoi
17 May 2019
20:00
Enerdrink UDEA Algeciras 79–60 Megacalzado Ardoi
18 May 2019
17:30
Megacalzado Ardoi 61–67 Movistar Estudiantes B

Group 4

Pos Grp Team Pld W L PF PA PD Pts Promotion or qualification
1 A3 UBU Tizona (P) 3 2 1 210 179 +31 5 Promotion to LEB Plata
2 C3 Monbus CB Igualada 3 2 1 233 227 +6 5 Repechage
3 D1 CAM Enrique Soler 3 2 1 212 222 −10 5
4 E1 Angels Vision UPB Gandía 3 0 3 211 238 −27 3
Source: Liga EBA
(P) Promoted.
16 May 2019
10:30
16 May 2019
13:00
CAM Enrique Soler 86–81 Monbus CB Igualada
17 May 2019
10:30
Monbus CB Igualada 77–72 Angels Vision UPB Gandía
17 May 2019
13:00
CAM Enrique Soler 44–62 UBU Tizona
18 May 2019
10:30
Angels Vision UPB Gandía 79–82 CAM Enrique Soler
18 May 2019
13:00
UBU Tizona 69–75 Monbus CB Igualada

Repechage

19 May 2019
13:00
Movistar Estudiantes B 54–48 Monbus CB Igualada

References

  1. ^ "Inscripciones cerradas, más equipos y éxito en la ampliación de la LEB Plata" (in Spanish). FEB.es. 11 July 2018. Retrieved 2018.
  2. ^ "Sorteados todos los calendarios de la Liga EBA". LEBPlata.es. 24 July 2018. Retrieved 2018.
  3. ^ a b "Así será el sistema de competición en Liga EBA esta temporada" (in Spanish). Asturbasket. 29 September 2018. Retrieved 2018.
  4. ^ a b c d e "Bases de competición Liga EBA" [Liga EBA rulebook] (PDF) (in Spanish). Retrieved 2018.
  5. ^ "Los clubes solo podrán tener dos extracomunitarios" [Clubs will can only have two non-EU players] (in Spanish). Europa Sur. 5 June 2018. Retrieved 2018.
  6. ^ "SM EBA 18/19 competiciones" (in Spanish). CB Benahavís. Retrieved 2018.

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

2018%E2%80%9319_Liga_EBA_season
 



 



 
Music Scenes