2017 in Sports
Get 2017 in Sports essential facts below. View Videos or join the 2017 in Sports discussion. Add 2017 in Sports to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
2017 in Sports

2017 in sports describes the year's events in world sport.

Calendar by month

January

February

March

April

May

June

July

August

September

October

November

December

Air sports

Aerobatics

  • July 9 - 17: 5th FAI World YAK 52 Aerobatic Championship in Russia Tula
    • Overall winner: Russia Oleg Shpolianskii
    • Overall teams winners:  Russia (Oleg Shpolianskii, Vladimir Kotelnikov)
  • July 27 - August 5: 8th FAI World Advanced Glider Aerobatic Championships in Poland Toru?
    • Overall Advanced winners: 1st. Sweden Gustav Salminen, 2nd. France Erwin George, 3rd: Poland Micha? Klimaszewski
    • Advanced Teams winners: 1st:  Poland (Micha? Klimaszewski, Agata Nykaza, Miros?aw Wrze?niewski), 2nd:  France (Erwin George, Benoit Madrenas, Eric Lanquetin), 3rd:  Romania (Ciprian Lupa?, Valentin Hota, Gál Zsolt)
  • July 27 - August 5: 20th FAI World Glider Aerobatic Championships in Poland Toru?
    • Overall Unlimited winners: 1st. Hungary Ferenc Tóth, 2nd: Hungary János Szilágyi, 3rd: Italy Luca Bertossio
    • Unlimited Teams winners: 1st:  Hungary (Ferenc Tóth, János Szilágyi, János Sonkoly), 2nd:  Germany (Moritz Kirchberg, Eugen Schaal, Marvin Woltering), 3rd:  Austria (Siegfried Mayr, Gabriel Stangl, Bernhard Behr)
  • August 3 - 13: 10th FAI European Advanced Aerobatic Championships in Czech Republic Chot?bo?
    • Winners: 1st: Russia Dmitriy Samokhvalov, 2nd: France Loïc Lovicourt, 3rd: Russia Roman Ovchinnikov
    • Teams winners: 1st:  Russia, 2nd:  France, 3rd:  Ukraine
  • August 16 - 26: 29th FAI World Aerobatic Championships in South Africa Malalane

Model aircraft

Events

  • February 19 - 25: 2017 FAI F3P World Championship for Indoor Aerobatic Model Aircraft in France Strasbourg[1]
    • Winner: Austria Gernot Bruckmann
    • Junior winner: Sweden Felix Scander
    • Team winners:  Austria
  • March 13 - 17: 2017 FAI F1D European Championships for Free Flight Indoor Model Aircraft in Romania Sl?nic
    • Winner: Slovakia Ivan Treger
    • Junior winner: Romania C?lin Bulai
    • Teams winner:  Romania
    • Junior Teams winner:  Romania
  • July 16 - 22: 2017 FAI F3J European Championship for Model Gliders in Slovakia Martin
    • Seniors winners: 1st place: Croatia Arijan Hucaljuk, 2nd place: Ukraine Oleksander Chekh, 3rd place: Germany Manuel Reinecke
    • Juniors winners: 1st place: Bulgaria Ivaylo Dimitrov, 2nd place: Italy Marco Gallizia, 3rd place: Slovenia Oskar Stempihar
    • Seniors teams winners: 1st place:  Turkey, 2nd place:  Slovakia, 3rd place:  Slovenia
    • Juniors teams winners: 1st place:  Germany, 2nd place:  Bulgaria, 3rd place:  Czech Republic
  • July 21 - 30: 2017 FAI F3 World Championships for Model Helicopters in Poland W?oc?awek
    • F3C Seniors winners: 1st place: Switzerland Ennio Graber, 2nd place: Japan Hiroki Ito, 3rd place: France Pierre Gutierrez
    • F3C Juniors winners: 1st place: France Axel Mondet, 2nd place: Austria Thomas Rettenbacher, 3rd place: China Tianshi AN
    • F3C Teams winners: 1st place:  France, 2nd place:   Switzerland, 3rd place:  Japan
    • F3N Seniors winners: 1st place: Chinese Taipei Ko Huan-chen, 2nd place: Germany Eric Weber, 3rd place: United States James Robertson
    • F3N Juniors winners: 1st place: United Kingdom Aaron Cole, 2nd place: Denmark Samuel Aunbirk Jensen, 3rd place: Germany Marcel Doring
    • F3N Teams winners: 1st place:  Germany, 2nd place:  United Kingdom, 3rd place:  Denmark
  • July 24 - 30: 2017 FAI F3K World Championship for Model Gliders in Ukraine Lviv
    • Seniors winners: 1st place: Croatia Nikola Fran?i?, 2nd place: Switzerland Cederic Duss, 3rd place: France Pierre Meunier
    • Juniors winners: 1st place: Lithuania Augis Bra?i?nas, 2nd place: Ukraine Nikita Sholom, 3rd place: Netherlands Christoph Ogi
  • July 25 - 29: 2017 FAI F3D World Championship for Pylon Racing Model Aircraft in Sweden Järna
    • Seniors winners: 1st place: Czech Republic Ji?í Novotný, 2nd place: Belgium Stefan Raeven, 3rd place: Sweden Thomas Eriksson
    • Juniors winners: 1st place: Australia Daniel Arapakis, 2nd place: Belgium Bram Lentjes, 3rd place: Sweden Johannes Reutenberg
    • Teams winners: 1st place:  Australia, 2nd place:  United States, 3rd place:  Italy
  • July 30 - August 6: 2017 FAI F1 Junior European Championships for Free Flight Model Aircraft in North Macedonia Prilep
    • F1A winners: 1st place: Slovenia Martin Bencik, 2nd place: Russia Alexey Khoroshev, 3rd place: Israel Sagi Brudni
    • F1B winners: 1st place: Serbia Bojan Gostojic, 2nd place: Germany Sebastian Jäckel, 3rd place: Israel Omri Sela
    • F1P winners: 1st place: Russia Maksim Poliakov, 2nd place: Russia Ilya Trapeznikov, 3rd place: Poland Micha? Krel
  • August 5 - 12: 2017 FAI F2 European Championships for Control Line Model Aircraft in Hungary Békéscsaba
    • F2A winners: 1st: Italy Luca Grossi, 2nd: Hungary Ferenc Szvacsek, 3rd: Ukraine Oleksandr Osovyk
    • Junior F2A winners: 1st: Ukraine Illia Rediuk, 2nd: Russia Alexey Emelyanov, 3rd: Poland Kacper Walania
    • F2B winners: 1st: Slovakia Igor Burger, 2nd: Italy Marco Valiera, 3rd: Czech Republic Zbynek Kravcik
    • Junior F2B winners: 1st: Russia Yaroslav Fokin, 2nd: Czech Republic Jan Kopriva, 3rd: Ukraine Mykola Kucher
    • F2B Teams winners: 1st:  Ukraine, 2nd:  Czech Republic, 3rd:  Russia
    • Junior F2C Teams winners: 1st:  Russia, 2nd:  Ukraine, 3rd:  Poland
    • F2D winners: 1st:  Spain, 2nd:  Lithuania, 3rd:  Russia
  • August 6 - 12: 2017 FAI F3B World Championship for Model Gliders in Czech Republic Jeseník
    • Winners: 1st: Austria Bernhard Flixeder, 2nd: Germany Andreas Herrig, 3rd: Germany Johannes Krischke
  • August 6 - 13: 2017 FAI F1 World Championships for Free Flight Model Aircraft in Hungary Szentes
    • F1A winners: 1st: Croatia Igor Bombek, 2nd: Croatia Robert Lesko, 3rd: Romania Julien Sion
    • F1A Teams winners: 1st:  France, 2nd:  United Kingdom, 3rd:  Slovenia
    • F1B winners: Ukraine Stepan Stefanchuk, Israel Gilad Mark, 3rd: Lithuania Rolandas Mackus
    • F1B Teams winners: 1st:  Serbia, 2nd:  Israel, 3rd:  Lithuania
    • F1C winners: 1st: Canada Yuri Shvedenkov, 2nd: Poland Edward Burek, 3rd: Estonia Raimond Naaber
    • F1C Teams winners: 1st:  China, 2nd:  France, 3rd:  United Kingdom
  • August 19 - 27: 2017 FAI S European Championships for Space Models in Poland Nowy Targ
  • August 21 - 27: 2017 FAI F1E World Championships for Free Flight Model Aircraft in Romania Turda
  • November 18 - 28: 2017 FAI F3A World Championship for Aerobatic Model Aircraft in  Argentina

Hot air ballooning

  • August 22 - 27: 20th FAI European Hot Air Balloon Championship in France Brissac-Quincé
  • September 4 - 9: 4th FAI Women's European Hot Air Balloon Championship in Poland Leszno
  • September 7 - 16: 61st Coupe Aéronautique Gordon Bennett in Switzerland Gruyères

General aviation

Events

Gliding

  • January 8 - 21: 34th FAI World Gliding Championships in Australia Benalla[2]
    • 15 m winner: Poland Sebastian Kawa
    • 18 m winner: France Killian Walbrou
    • Open winner: United Kingdom Russell Cheetham
  • May 17 - June 4: 9th FAI Women's World Gliding Championship in Czech Republic Zbraslavice
  • June 10 - 17: Uppsala Masters at Sweden Sundbro Airport
    • Class winner: Sweden Jan-Ola Nordh
    • Open winner: Sweden Börje Eriksson
  • June 29 - July 16: 2nd FAI World 13.5m Class Gliding Championship in Hungary Szatymaz
    • Winner: Poland Sebastian Kawa, 2nd place: Germany Uli Schwenk, 3rd place: Argentina Sebastian Riera
  • July 20 - August 6: 19th FAI European Gliding Championships in Czech Republic Moravská T?ebová
    • Club winners: 1st: Netherlands Tim Kuijpers, 2nd: Slovenia Boris Zorz, 3rd: Germany Fabian Peitz
    • Standard winners: 1st: Czech Republic Pavel Louzecky, 2nd: Czech Republic Miloslav Cink, 3rd: Belgium Jeroen Jennen
    • Double Seater winners: 1st:  Poland (Kawa & Matkowski), 2nd:  United Kingdom (Jones & Coppin), 3rd:   Switzerland (Cronjaeger & Heidemeyer)
  • July 27 - August 13: 10th FAI Junior World Gliding Championships in Lithuania Kaunas
    • Club winners: 1st: Germany Julian Klemm, 2nd: Austria Paul Altrichter, 3rd: Germany Stefan Langer
    • Standard winners: 1st: Netherlands Sjoerd van Empelen, 2nd: Lithuania Ignas Bitinaitis, 3rd: Lithuania Joris Vainius
  • August 10 - 26: 19th FAI European Gliding Championships at United Kingdom Lasham Airfield
  • November 26 - December 8: 2nd FAI Pan-American Gliding Championship in Argentina Santa Rosa de Conlara

2017 Grand Prix gliding

Hang gliding

  • July 24 - August 6: 20th FAI World Hang Gliding Class 2 Championship in France Aspres-sur-Buëch
    • Class 2 winners: 1st: Austria Manfred Ruhmer, 2nd: France Jacques Bott, 3rd: Austria Franz Pacheiner
    • Class 5 winners: 1st: France Patrick Chopard Lallier, 2nd: Austria Christopher Friedl, 3rd: Austria Walter Geppert
  • August 6 - 19: 14th FAI Women's World Hang Gliding Championship in Brazil Brasília
    • Cancelled due to lack of pilots.[3]
  • August 6 - 19: 21st FAI World Hang Gliding Class 1 Championship in Brazil Brasília
    • Winners: 1st. Czech Republic Petr Bene?, 2nd. Italy Alessandro Ploner, 3rd. Italy Christian Chiech
    • Teams winners: 1st.  Italy, 2nd.  Czech Republic, 3rd.  Germany

Ultralight aviation

  • April 28 - May 7: 2017 FAI Asian-Oceanic Paramotor Championships in Thailand Lopburi
  • August 12 - 19: 14th FAI European Microlight Championships at the Hungary Nagykanizsa Airport
    • RAL1 class winner: Czech Republic Jiri Krajcza
    • RAL2 class winners:  Czech Republic (Petr Jonás & Lucie Krameriusová)
    • RGL2 class winners:  Poland (Alojzy Dernbach & Klaudia Laskowska)
    • RWL1 class winner: Russia Andrey Shchekoldin
    • RWL2 class winners:  Russia (Maksim Semenov & Alfiia Semenova)
  • August 26 - September 2: 2017 FAI European Paramotor Championships in Czech Republic P?erov
    • Winners: 1st. France Alex Mateos. 2nd: France Marie Mateos, 3rd: France Pierre Lefebvre

Parachuting

Paraski World Cup

  • January 20 - 22: Paraski World Cup Series #1 in Austria Bad Leonfelden
    • Winners: Germany Haibel Reinhold (m) / Switzerland Erica Franz (f)
    • Junior winner: Austria Sebastian Graser
    • Master Mix winner: Germany Andreas Fischer
    • Team Combined winners: Austria HSV Red Bull Salzburg 1
    • Individual accuracy winner: Czech Republic Milan Palo
  • February 3 - 5: Paraski World Cup Series #2 in Germany Unterammergau
    • Winners: Austria Sebastian Graser (m) / Austria Magdalena Schwertl (f)
    • Junior winner: Austria Sebastian Graser
    • Master Mix winner: Austria Toni Gruber
    • Team Combined winners: Austria HSV Red Bull Salzburg 1
  • February 17 - 19: Paraski World Cup Series #3 (final) in Czech Republic ?elezná Ruda
    • Winners: Austria Sebastian Graser (m) / Austria Magdalena Schwertl (f)
    • Junior winner: Austria Sebastian Graser
    • Master Mix winner: Austria Toni Gruber
    • Team Combined winners: Austria HSV Red Bull Salzburg 1

Events

  • March 7 - 11: 16th FAI World Para-Ski Championships in Austria St. Johann in Tirol
    • Individual winners: Russia Alexey Burenin (m) / Austria Magdalena Schwertl
    • Team winners:  Russia 1 (Anton Filippov, Alexey Burenin, Ayaz Karimov, Artur Bikmetov) (m) /  Austria (Magdalena Schwertl, Marina Kücher)
    • Junior winner: Austria Sebastian Graser
    • Master Mix winner: Austria Toni Gruber
  • July 11 - 20: 41st CISM World Military Parachuting Championship in Germany Warendorf
    • Individual Overall winners: Germany Elischa Weber (m) / Russia Olga Lepezina
    • Juniors Overall winners: China Tianbo Gao (m) / Belarus Darja Shastakovich (f)
    • Nation Overall winners:  Russia (m) /  Russia (f)
    • Formation team winners:  Belgium (m) /  France (f)
    • Individual Style winners: Germany Elischa Weber (m) / France Léocadie Ollivier de Pury (f)
    • Individual Style Juniors winners: China Tianbo Gao (m) / Belarus Darja Shastakovich (f)
    • Individual Accuracy winners: Czech Republic Miroslav K?í? (m) / China Siwei Liu (f)
    • Individual Accuracy Juniors winners: China Zhang Zuolei (m) / Belarus Darja Shastakovich (f)
    • Team Accuracy winners:  China (m) /  Belarus (f)
  • August 7 - 12: 14th FAI European Formation Skydiving Championships in Germany Saarlouis
    • Winners: Belgium Hayabusa NMP PCH (m) / France VR4 France Femmes (f)
    • Vertical Formation Skydiving winners: Russia Vertical Fly Station
    • Formation Skydiving 8-Way winners: Russia Tanay-8
  • August 7 - 12: 12th FAI World Cup of Artistic Events in Germany Saarlouis
  • August 7 - 12: 21st FAI World Cup of Formation Skydiving in Germany Saarlouis
    • Winners: Belgium Hayabusa NMP PCH (m) / France VR4 France Femmes (f)
    • Vertical Formation Skydiving winners: United States SDC Core
    • Formation Skydiving 8-Way winners: United States Golden Knights
  • August 7 - 12: 2nd FAI European Speed Skydiving Championships in Germany Saarlouis
    • Winners: 1st: Germany Thomas Moritz Friess, 2nd: United Kingdom Charles Hurd, 3rd: Sweden Henrik Raimer
  • August 7 - 12: 7th FAI European Canopy Formation Championships in Germany Saarlouis
    • 2-Way Sequential winners: 1st: France France CF A, 2nd: Russia Russia CF, 3rd: France France CF B
  • August 7 - 12: 3rd FAI World Cup of Speed Skydiving in Germany Saarlouis
    • Winners: 1st: Germany Thomas Moritz Friess, 2nd: United Kingdom Charles Hurd, 3rd: Sweden Henrik Raimer
  • August 7 - 12: 11th FAI European Artistic Events Championships in Germany Saarlouis
  • August 7 - 12: 9th FAI World Cup of Canopy Formation in Germany Saarlouis
    • 2-Way Sequential winners: 1st: France France CF A, 2nd: Russia Russia CF, 3rd: France France CF B
  • August 24 - 31: 6th FAI Junior European Freefall Style and Accuracy Landing Championships in Montenegro Podgorica
    • Juniors Overall winners: Czech Republic Petr Chladek (m) / Russia Maria Elkina (f)
    • Individual Accuracy Juniors winners: Czech Republic Petr Chladek (m) / Russia Maria Elkina (f)
    • Individual Style Juniors winners: Germany Lukas Tschech (m) / Russia Kseniia Fominykh (f)
  • August 24 - 31: 9th FAI European Freefall Style and Accuracy Landing Championships in Montenegro Podgorica
    • Individual Overall winners: Czech Republic Jiri Gecnuk (m) / Russia Liubov Ekshikeeva (f)
    • Individual Accuracy winners: Hungary István Asztalos (m) / Belarus Nataliia Nikitsiuk (f)
    • Individual Style winners: Czech Republic Libor Jirousek (m) / Russia Liubov Ekshikeeva (f)
    • Team Accuracy winners:  Belarus (m) /  Russia (f)
    • Nation Overall winners:  Czech Republic (m) /  Russia (f)
  • October 20 - 22: 2nd FAI World Indoor Skydiving Championships in Canada Laval
  • November 2 - 8: 2nd FAI World Cup of Wingsuit Flying in  United States
    • Wingsuit Performance winners: 1st. United States Chris Geiler, 2nd. United States Alexey Galda, 3rd. United States Travis Mickle
    • Wingsuit Acrobatic winners: 1st.  United States 2 (Wicked Wingsuits), 2nd.  United States 1 (Flatspin), 3rd.  Russia (Sky Republic)
  • November 27 - December 1: 9th FAI World Cup of Canopy Piloting in United Arab Emirates Dubai

Paragliding

2017 Paragliding World Cup

  • January 17 - 28: World Cup Superfinal in Brazil Governador Valadares
    • Men's winner: Italy Aaron Durogati
    • Women's winner: France Seiko Fukuoka Naville
    • Teams winner: South Korea Gin Gliders
  • May 20 - 27: Paragliding World Cup #1 in France Coeur de Savoie
    • Men's winner: France Luc Armant
    • Women's winner: France Méryl Delferriere
    • Teams winner: France Ozone Paragliders (United Kingdom Russel Ogden, France Luc Armant, France Honorin Hamard, France Seiko Fukuoka Naville)
  • June 17 - 24: Paragliding World Cup #2 in Serbia Ni?
    • Men's winner: France Stéphane Drouin
    • Women's winner: Japan Atsuko Yamashita
    • Teams winners: France Air'G Products (Argentina Hernan Pitocco, Slovenia Jo?t Napret, Germany Richard Gallon, Russia Daria Krasnova)
  • August 5 - 12: Paragliding World Cup #3 in Switzerland Disentis
    • Men's winner: Switzerland Alfredo Studer
    • Women's winner: France Seiko Fukuoka Naville
    • Teams winner: France Ozone Paragliders (France Charles Cazaux, France Julien Wirtz, France Seiko Fukuoka Naville, Germany Ulrich Prinz)
  • September 2 - 9: Paragliding World Cup #4 in Brazil Pico do Gavião
    • Men's winner: Brazil Rafael Saldini
    • Women's winner: Italy Silvia Buzzi Ferraris
    • Teams winner: Brazil Kortel Design (Clayton Resende, Marcelo Prieto, Rafael Saldini, Marcella Uchôa)
  • October 28 - November 4: Paragliding World Cup #5 in Ecuador Guayaquil
    • Men's winner: France Honorin Hamard
    • Women's winner: Switzerland Yael Margelisch
    • Teams winner: France Ozone Paragliders
  • January 9 - 20, 2018: 2017 Paragliding World Cup Superfinal in Colombia Roldanillo

2017 Paragliding Accuracy World Cup

  • March 16 - 20: Paragliding Accuracy World Cup #1 in Indonesia Manado
    • Winners: Indonesia Rio Indrakusumah (m) / South Korea Kang In-suk
    • Teams winners: Indonesia Garuda Prima 6
  • April 7 - 9: Paragliding Accuracy World Cup #2 in Serbia Vr?ac
    • Winners: Indonesia Indra Lesmana (m) / Indonesia Rika Wijayanti (f)
    • Teams winners: Indonesia Garuda Prima 2
  • July 21 - 23: Paragliding Accuracy World Cup #3 in Canada Mont-Saint-Pierre, Quebec
    • Winners: Indonesia Hening Paradigma (m) / Indonesia Sirin Milawati (f)
    • Teams winners: Indonesia Garuda Prima 1
  • September 22 - 24: Paragliding Accuracy World Cup #4 in Slovenia Kobarid (final)
    • Winners: Czech Republic Tomas Lednik (m) / Czech Republic Marketa Tomaskova (f)
    • Teams winners: No Name Team (Goran Djurkovic, Dragan Popov, Dejan Valek, Ivan Pavlov)

Other in Paragliding

  • January 19 - 22: 1st Paragliding ASEAN Friendships Open in Thailand Nong Khai
    • Overall winner: Thailand Tanapat Luangam
    • Women's winner: Thailand Nannapat Phuchong
    • Teams winner: Thailand Bueng Kan
  • May 5 - 14: 9th FAI World Paragliding Accuracy Championship in Albania Vlorë
  • July 1 - 15: 15th FAI World Paragliding Championship in Italy Pedavena
    • Overall winner: France Pierre Remy
    • Women's winner: France Seiko Fukuoka Naville
    • Teams winners:  France (Pierre Remy, Honorin Hamard, Luc Armant, Julien Wirtz, Laurie Genovese)

Alpine skiing

Amateur boxing

American football

Aquatics

Archery

  • November 26, 2016 - October 22, 2017: WA's Calendar of Events[4]

Indoor archery

  • November 26 & 27, 2016: IA World Cup #1 in Morocco Marrakesh[5][6]
    • Recurve winners: United States Brady Ellison (m) / United Kingdom Bryony Pitman (f)
    • Compound winners: Denmark Stephan Hansen (m) / South Africa Danelle Wentzel (f)
  • December 10 & 11, 2016: IA World Cup #2 in Thailand Bangkok[7]
    • Recurve winners: South Korea KIM Jae-hyeong (m) / South Korea SONG Ji-yung (f)
    • Compound winners: Netherlands Mike Schloesser (m) / Belgium Sarah Prieels (f)
  • January 20 - 22: IA World Cup #3 in France Nîmes[8][9]
    • Recurve winners: France Jean-Charles Valladont (m) / Italy Claudia Mandia (f)
    • Compound winners: Denmark Stephan Hansen (m) / Denmark Tanja Jensen (f)
  • February 10 - 12: IA World Cup #4 (final) in United States Las Vegas[10]
    • Recurve winners: United States Brady Ellison (m) / South Korea PARK Se-hui (f)
    • Compound winners: Netherlands Mike Schloesser (m) / Denmark Tanja Jensen (f)
  • March 7 - 12: 2017 WAE Indoor European Archery Championships in France Vittel[11][12]

Outdoor archery

Association football

Athletics (track and field)

Badminton

Baseball

World Baseball Classic

Major League Baseball

WBSC

Little League Baseball tournaments

Basketball

FIBA

Africa
Asia
Americas
Europe
Oceania
World

2017 FIBA 3x3 World Tour

  • July 15 & 16: 3x3 WT #1 in Canada Saskatoon[67]
    • Slovenia Ljubljana defeated Canada Saskatoon, 21-14, in the final.
  • July 29 & 30: 3x3 WT #2 in Japan Utsunomiya[68]
    • United Arab Emirates Novi Sad al-Wahda defeated Slovenia Piran, 17-16, in the final.
  • August 5 & 6: 3x3 WT #3 in Czech Republic Prague[69]
    • United Arab Emirates Novi Sad al-Wahda defeated Slovenia Ljubljana, 21-11, in the final.
  • August 25 & 26: 3x3 WT #4 in Switzerland Lausanne[70]
    • United Arab Emirates Novi Sad al-Wahda defeated Switzerland Lausanne, 20-15, in the final.
  • August 31 & September 1: 3x3 WT #5 in Hungary Debrecen[71]
    • Serbia Liman defeated Slovenia Ljubljana, 21-14, in the final.
  • September 23 & 24: 3x3 WT #6 in China Chengdu[72]
    • Slovenia Piran defeated Serbia Zemun, 19-18, in the final.
  • September 30 & October 1: 3x3 WT #7 in Mexico Mexico City[73]
    • Serbia Liman defeated fellow Serbian team, Zemun, 21-15, in the final.
  • October 28 & 29: 3x3 WT #8 (final) in China Beijing[74]
    • Serbia Zemun defeated United Arab Emirates Novi Sad al-Wahda, 19-17, in the final.

National Basketball Association

Women's National Basketball Association

National Collegiate Athletic Association

Club seasons and championships

Beach soccer

Beach tennis

Beach volleyball

Biathlon

Bobsleigh and Skeleton

Bowls

World events

  • March 14 - 22: 2017 World Cup in Australia Warilla
  • March 27 - April 2: World Junior Cup in Australia Broadbeach
    • Men's: Wales Daniel Salmon defeated Australia Corey Wedlock, 21-17.
    • Women's: Canada Pricilla Westlake defeated Australia Ellen Ryan, 21-20.
    • Mixed Pairs: Malta Connie Rixon & Australia Bill Johnson defeated Scotland Claire Walker & Scotland John Fleming, 21-17.
  • September 23 - 29: 11th European Bowls Team Championships in Jersey Les Creux
  • October 27 - November 5: World Singles Champion of Champions in Australia St Johns Park

World Bowls Tour

Other bowls events

  • January 3 - 8: Team USA Trials 2017 in United States Las Vegas
    • Winners: Arizona Jakob Butturff (m) / Nebraska Erin McCarthy
  • November 11 - 18: USA Open in United States Sarasota, Florida

Canoeing

Chess

FIDE Grand Prix 2017

2017 Grand Chess Tour

Major

World events

European events

2017-18 European Youth Grand Prix

  • May 17 - 29, 2017: European Youth Grand Prix #1 in Russia Kirishi
    • Winners: 1st: Russia Kirill Shubin, 2nd: Russia Sergei Lobanov, 3rd: Armenia Aram Hakobyan
  • TBD from October, 2017: European Youth Grand Prix #2 in Armenia Jermuk
  • TBD from May, 2018: European Youth Grand Prix #3 in Russia Kirishi

African Events

  • July 1 - 13: African Chess Championship (individual, rapid, blitz) in Algeria Oran
  • July 23 - August 1: African Club Chess Championships in Egypt Cairo
    • Winner Club: Egypt Al Hawar Chess Club
  • August 5 - 13: African Women's Chess Challenge in Botswana Gaborone
  • August 19 - 27: African Schools Individual Chess Championships in Namibia Windhoek
  • October 7 - 15: African Amateur Individual Chess Championships in Tanzania Dar es Salaam
  • November 11 - 19: African Team Chess Championships in Tunisia Tunis
  • December 1 - 10: African Youth Chess Championships in Egypt Giza
  • December 28, 2017 - January 8, 2018: African Junior Chess Championships 2017 in Togo Lomé

African Zonals

  • March 25 - April 3: Zone 4.2 Individual Championships in Ethiopia Jimma
  • April 1 - 10: Zone 4.1 Individual Championships in Algeria Algiers
  • April 20 - 30: Zone 4.4 Individual Championships in Liberia Monrovia (men's only)
    • Winner: Nigeria Oluwafemi Balogun
  • June 9 - 18: Zone 4.3 Individual Championships in Zambia Livingstone

American Events

  • April 13 - 18: 2017 CARIFTA Games in Jamaica Kingston
    • U12 winners: Jamaica David Thomas (m) / Jamaica Johmoi Blake (f)
    • U16 winners: Trinidad and Tobago Alan-Safar Ramoutar (m) / Jamaica Adani Clarke (f)
    • U20 winners: Barbados Orlando Husbands (m) / Jamaica Sheanel Gardner (f)
  • April 25 - 30: 2017 South American Junior U20 Championship in Ecuador Manta
    • Winners: Peru José Martínez Alcántara (m) / Ecuador Anahí Ortiz Verdesoto (f)
  • June 9 - 19: Pan American Chess Championship in Colombia Medellín
  • June 21 - 28: Central American & Caribbean Junior U20 Chess Championships 2017 in  Barbados
    • Barbados Dondre Husbands
  • June 30 - July 7: Panamerican Youth Championship 2017 in  Costa Rica
    • U8 winners: Colombia Santiago Lopez Rayo (b) / United States Omya Vidyarthi (f)
    • Blitz U8 winner: Colombia Santiago Lopez Rayo (b) / United States Omya Vidyarthi (f)
    • U10 winners: United States Eric Li (b) / Peru Fiorella Contreras (f)
    • Blitz U10 winners: Colombia Manuel Campos Gomez (b) / Peru Fiorella Contreras (f)
    • U12 winners: United States Nico Werner Chasin (b) / Venezuela Vicmary C. Perez Hernandez (f)
    • Blitz U12 winners: Peru Diego Saul Rod Flores Quillas (b) / United States Nastassja A Matus (f)
    • U14 winners: United States Aristo S. Liu (b) / Canada Emma He (f)
    • Blitz U14 winners: Colombia Miguel Angel Soto (b) / / United States Aasa Dommalapati (f)
    • U16 winners: Argentina Francisco Varacalli (b) / Chile Javiera Belen Gomez Barrera (f)
    • Blitz U16 winners: Venezuela Mauricio Ramirez Gonzalez (b) / Peru Aleyla Hilario (f)
    • U18 winners: Canada Michael Song (b) / Peru Trilce Cosme Contreras (f)
    • Blitz U18 winners: Colombia Jose Gabriel Cardoso Cardoso (b) / Colombia Valentina Argote Heredia (f)
  • July 12 - 17: North American Youth Championship 2017 in United States Morristown, New Jersey
    • U8 winners: United States Kevin Duong (b) / United States Iris Mou (f)
    • U10 winners: United States Liran Zhou (b) / United States Stephanie Velea (f)
    • U12 winners: United States Maximillian Lu (b) / United States Annapoorni Meiyappan (f)
    • U14 winners: Canada Qiuyu Huang (b) / United States Ellen Wang (f)
    • U16 winners: United States Christopher Yoo (b) / United States Queena Deng (f)
    • U18 winners: United States Bryce Tiglon (b) / United States Vicki Yang (f)
  • August 9 - 15: Central American & Caribbean Youth Chess Championships 2017 in  Panama
    • Men's U8 winner: Venezuela Sebastían Mérida Ceballos
    • U10 winners: Cuba Yaset Jose Cruz Santos (m) / Panama Ania Nahid Rosales Espinoza (f)
    • U12 winners: Cuba Jean Marco Cruz Mendez (m) / Colombia Andrea Albor Rebolledo (f)
    • U14 winners: Cuba Jerzy Jesus Perez Leiva (m) / Cuba Penelope Gonzalez Diaz (f)
    • U16 winners: Cuba Raynner Amaro Alfonso (m) / Cuba Roxangel Obregón García (f)
    • U18 winners: Cuba Luis Ernesto Quesada Pérez (m) / Cuba Chrissye L Gonzalez Estrada (f)
  • August 30 - September 4: North American Junior U20 Championship 2017 in United States Dallas
  • October 11 - 16: Panamerican Senior Chess Championship 2017 in  Colombia
  • October 31 - November 7: Panamerican Junior U20 Chess Championship 2017 in El Salvador San Salvador
  • December 1 - 7: South American Youth Championship 2017 in  Paraguay
  • December 11 - 18: 2017 Panamerican Schools Chess Championship 2017 in El Salvador San Salvador
  • TBD: Panamerican Amateur Chess Championship 2017 in  Ecuador
  • TBD: Women's Continental Championship 2017 in  Argentina
  • TBD: Panamerican University Championship 2017 in Mexico Durango
  • TBD: Panamerican Teams Championship in TBD location

American Zonals

Asian Events

  • March 31 - April 9: Asian Youth Chess Championship in Uzbekistan Tashkent
    • U8 winners: Vietnam Tr?n Gia Phúc Ph?m (b) / Uzbekistan Afruza Khamdamova (f)
    • Blitz U8 winners: India Ilamparthi A R (b) / China Yining Chen (f)
    • Rapid U8 winners: India Ilamparthi A R (b) / China Yining Chen (f)
    • U10 winners: Iran Artin Ashraf (b) / India Sahithi Varshini M (f)
    • Blitz U10 winners: Uzbekistan Islombek Sindarov (b) / India Sahithi Varshini M (f)
    • Rapid U10 winners: Iran Artin Ashraf (b) / China Yaqing Wei (f)
    • U12 winners: Uzbekistan Javokhir Sindarov (b) / Kazakhstan Meruert Kamalidenova (f)
    • Blitz U12 winners: Uzbekistan Javokhir Sindarov (b) / India Divya Deshmukh (f)
    • Rapid U12 winners: Vietnam Nguy?n Qu?c Hy (b) / Kazakhstan Meruert Kamalidenova (f)
    • U14 winners: India Arjun Erigaisi (b) / India Jishitha D (f)
    • Blitz U14 winners: Iran Arash Daghli (b) / / India Jishitha D (f)
    • Rapid U14 winners: India Arjun Erigaisi (b) / Iran Motahare Asadi (f)
    • U16 winners: Uzbekistan Nodirbek Yakubboev (b) / Kazakhstan Assel Serikbay (f)
    • Blitz U16 winners: Iran Mahdi Gholami Orimi (b) / Kazakhstan Assel Serikbay (f)
    • Rapid U16 winners: Uzbekistan Shamsiddin Vokhidov (b) / Kazakhstan Assel Serikbay (f)
    • U18 winners: Iran Arash Tahbaz (b) / India Aakanksha Hagawane (f)
    • Blitz U18 winners: Iran Arash Tahbaz (b) / India Aakanksha Hagawane (f)
    • Rapid U18 winners: Uzbekistan Ortik Nigmatov (b) / Uzbekistan Gulrukhbegim Tokhirjonova (f)
  • May 1 - 10: Asian Juniors and Girls U20 Championships in Iran Shiraz
    • Winners: Iran Masoud Mosadeghpour (m) / India Ivana Maria Furtado (f)
    • Blitz winners: Vietnam Tr?n Tu?n Minh (m) / Iran Mobina Alinasab (f)
    • Rapid winenrs: Vietnam Tr?n Tu?n Minh (m) / India Isha Sharma (f)
  • May 11 - 12: Asian Chess Championship (individual and blitz) in China Chengdu
  • June 2 - 10: 1st Asian Championship for Disabled in Kyrgyzstan Bishkek
  • June 17 - 26: Eastern Asia Youth Chess Championship 2017 in Mongolia Ulanbaatar
    •  Mongolia won the gold medal tally and the overall medal tally.
  • July 20 - 30: Asian Schools Chess Championship (individual, rapid and blitz) in China Panjin
    • Open & girls overall winners:  China
  • August 1 - 7: Western Asia Youth Chess Championship 2017 in  Sri Lanka
  • August 1 - 8: Asian Club Cup Championship 2017 in  Sri Lanka
    • Winners: Iran Saipa Chess Club, 2nd: Bangladesh Saif Sporting Chess Club, 3rd place: Australia Sydney Chess Club
  • October 9 - 15: Asian Senior Chess Championship in New Zealand Auckland

Asian Zonals

Cricket

Major leagues and cups

International cricket competitions

2017-18 Ashes series

Cross-country skiing

Cue sports

WPA

World 8 Ball Series

Events

Euro Tour

UMB

Three-Cushion World Cup

Curling

Cycle ball

Cycling - BMX

Cycling - Cyclo-cross

Cycling - Mountain Bike

Cycling - Para-cycling

Cycling - Road

Cycling - Track

Cycling - Trials

Dancesport

WDSF Super Grand Prix

  • March 12: #1 Japan Super Grand Prix (PD) Tokyo
  • April 15 & 16: #2 Spain Super Grand Prix Cambrils
    • Latin winners: Germany Pavel Pasechnik & Marta Arndt
    • Standard winners: Italy Benedetto Ferruggia & Claudia Köhler
  • August 8 - 10: #3 Germany Super Grand Prix (PD) Stuttgart
    • Latin winners: Latvia Marts Smolko & Tina Bazykina
  • September 30: #4 Czech Republic Super Grand Prix Ostrava
  • December 3: #5 Russia WDSF PD Super Grand Prix Moscow

WDSF World Cup

  • March 4: WDSF PD World Cup in Ukraine Kharkiv (Standard only)
  • June 3: WDSF World Cup in Hungary Szombathely (Latin only)
    • 1st place: Hungary Andrea Silvestri & Martina Váradi
    • Second place: Russia Timur Yusupov & Sofia Kharina
    • Third place: Italy Giacomo Lazzarini & Roberta Benedetti
  • June 24: WDSF PD World Cup in Germany Baden-Baden (Latin only)
    • 1st place: Latvia Marts Smolko & Tina Bazykina
    • Second place: Italy Daniele Sargenti & Uliana Fomenko
    • Third place: China Wang Jun & Jia Yiwen
  • August 26: WDSF World Cup (Standard) in Malaysia Johor Bahru
    • Winners: Italy Francesco Galuppo & Debora Pacini
    • Second place: Austria Vasily Kirin & Ekaterina Prozorova
    • Third place: Russia Evgeny Nikitin & Anastasia Miliutina
  • December 9: WDSF World Cup in Israel Ashdod

WDSF GrandSlam

  • March 18 & 19: #1 Finland GrandSlam Helsinki
    • Adult Standard winners: Russia Dmitry Zharkov & Olga Kulikova
    • Adult Latin winners: Moldova Gabriele Goffredo & Anna Matus
  • April 8 & 9: #2 China GrandSlam Wuhan
    • Adult Standard winners: Russia Dmitry Zharkov & Olga Kulikova
    • Adult Latin winners: Moldova Gabriele Goffredo & Anna Matus
  • July 8 & 9: #3 Hong Kong GrandSlam Hong Kong
    • Adult Standard winners: Russia Dmitry Zharkov & Olga Kulikova
    • Adult Latin winners: Moldova Gabriele Goffredo & Anna Matus
  • August 10 - 12: #4 Germany GrandSlam Stuttgart
    • Adult Standard winners: Russia Dmitry Zharkov & Olga Kulikova
    • Adult Latin winners: Moldova Gabriele Goffredo & Anna Matus
  • October 27 & 28: #5 Russia GrandSlam Moscow
  • December 9 & 10: #6 (final) China GrandSlam Shanghai

WDSF World Open

  • January 7 & 8: #1 Spain World Open Madrid
  • January 28: #2