2017-18 UEFA Women's Champions League Qualifying Round
Get 2017%E2%80%9318 UEFA Women's Champions League Qualifying Round essential facts below. View Videos or join the 2017%E2%80%9318 UEFA Women's Champions League Qualifying Round discussion. Add 2017%E2%80%9318 UEFA Women's Champions League Qualifying Round to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
2017%E2%80%9318 UEFA Women's Champions League Qualifying Round
2017-18 UEFA Women's Champions League qualifying round
Tournament details
Dates22-28 August 2017
Teams40 (from 40 associations)
Tournament statistics
Matches played60
Goals scored237 (3.95 per match)
Attendance10,612 (177 per match)
Top scorer(s)Kader Hançar

The 2017-18 UEFA Women's Champions League qualifying round was played between 22 and 28 August 2017.[1] A total of 40 teams competed in the qualifying round to decide 11 of the 32 places in the knockout phase of the 2017-18 UEFA Women's Champions League.[2]

Draw

The draw of the qualifying round was held on 23 June 2017, 13:30 CEST, at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.[3][4] The 40 teams were allocated into four seeding positions based on their UEFA club coefficients at the beginning of the season.[5] They were drawn into ten groups of four containing one team from each of the four seeding positions. First, the ten teams which were pre-selected as hosts were drawn from their own designated pot and allocated to their respective group as per their seeding positions. Next, the remaining 30 teams were drawn from their respective pot which were allocated according to their seeding positions.[6]

Based on the decision taken by the UEFA Emergency Panel at its meeting in Paris on 9 June 2016, teams from Serbia or Bosnia and Herzegovina would not be drawn against teams from Kosovo.

Below were the 40 teams which participated in the qualifying round (with their 2017 UEFA club coefficients, which took into account their performance in European competitions from 2012-13 to 2016-17 plus 33% of their association coefficient from the same time span), with the ten teams which were pre-selected as hosts marked by (H).[5][6]

Key to colours
Group winners and best runners-up advance to the round of 32
Seeding position 1
Team Coeff.[5]
Switzerland Zürich 43.890
Kazakhstan BIIK Kazygurt 24.930
Cyprus Apollon Limassol (H) 23.940
Serbia Spartak Subotica 20.615
Romania Olimpia Cluj (H) 19.950
Poland Medyk Konin 19.600
Belgium Standard Liège 17.955
Bosnia and Herzegovina SFK 2000 (H) 17.290
Lithuania Gintra Universitetas 15.960
Iceland Stjarnan 15.610
Seeding position 2
Team Coeff.[5]
Turkey Konak Belediyespor 14.960
Hungary MTK Hungária (H) 14.620
Finland PK-35 Vantaa 13.630
Austria Sturm Graz 13.395
Norway Avaldsnes 12.075
Scotland Hibernian 11.580
Belarus FC Minsk 10.800
Greece PAOK 10.305
Croatia Osijek (H) 9.975
Netherlands Ajax 8.250
Seeding position 3
Team Coeff.[5]
Estonia Pärnu (H) 7.315
Bulgaria NSA Sofia 6.650
Faroe Islands KÍ Klaksvík 3.990
Slovenia Olimpija Ljubljana (H) 3.630
Portugal Sporting CP 3.465
Ukraine Zhytlobud-2 Kharkiv 3.135
Republic of Ireland Shelbourne 2.805
Israel Kiryat Gat 2.310
Albania Vllaznia 1.995
Slovakia Partizán Bardejov 1.485
Seeding position 4
Team Coeff.[5]
Kosovo Hajvalia 1.330
Latvia R?gas FS 1.330
Montenegro Breznica Pljevlja (H) 0.995
Northern Ireland Linfield (H) 0.990
Wales Swansea City 0.660
North Macedonia Istatov 0.330
Moldova Noroc Nimoreni 0.165
Malta Birkirkara 0.165
Luxembourg Bettembourg 0.000
Georgia (country) Martve (H) 0.000

Format

In each group, teams played against each other in a round-robin mini-tournament at the pre-selected hosts. The ten group winners and the runners-up with the best record against the teams finishing first and third in their group advanced to the round of 32 to join the 21 teams which received a bye.

Tiebreakers

Teams were ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss), and if tied on points, the following tiebreaking criteria were applied, in the order given, to determine the rankings (Regulations Articles 14.01 and 14.02):[2]

  1. Points in head-to-head matches among tied teams;
  2. Goal difference in head-to-head matches among tied teams;
  3. Goals scored in head-to-head matches among tied teams;
  4. If more than two teams are tied, and after applying all head-to-head criteria above, a subset of teams are still tied, all head-to-head criteria above are reapplied exclusively to this subset of teams;
  5. Goal difference in all group matches;
  6. Goals scored in all group matches;
  7. Penalty shoot-out if only two teams have the same number of points, and they met in the last round of the group and are tied after applying all criteria above (not used if more than two teams have the same number of points, or if their rankings are not relevant for qualification for the next stage);
  8. Disciplinary points (red card = 3 points, yellow card = 1 point, expulsion for two yellow cards in one match = 3 points);
  9. UEFA club coefficient.

To determine the best runner-up, the results against the teams in fourth place were discarded. The following criteria were applied (Regulations Article 14.03):[2]

  1. Points;
  2. Goal difference;
  3. Goals scored;
  4. Disciplinary points;
  5. UEFA club coefficient.

Groups

The matches were played on 22, 25 and 28 August 2017. In each group, the schedule was as follows (Regulations Article 19.05):

Matchday Date Matches
Matchday 1 22 August 2017 1 v 3, 2 v 4
Matchday 2 25 August 2017 1 v 4, 3 v 2
Matchday 3 28 August 2017 2 v 1, 4 v 3

All times were CEST (UTC+2).

Group 1

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Lithuania Gintra Universitetas 3 3 0 0 13 1 +12 9 Round of 32
2 Turkey Konak Belediyespor 3 2 0 1 11 4 +7 6
3 Slovakia Partizán Bardejov 3 1 0 2 4 9 −5 3
4 Georgia (country) Martve (H) 3 0 0 3 0 14 −14 0
Source: UEFA
(H) Host.
Konak Belediyespor Turkey5-0Georgia (country) Martve
Report
Attendance: 40
Referee: Vesna Budimir (Croatia)

Attendance: 72
Referee: Hannelore Onsea (Belgium)

Attendance: 44
Referee: Vesna Budimir (Croatia)
Attendance: 31
Referee: Hannelore Onsea (Belgium)

Group 2

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Romania Olimpia Cluj (H) 3 2 1 0 5 1 +4 7 Round of 32
2 Scotland Hibernian 3 1 2 0 7 2 +5 5
3 Ukraine Zhytlobud-2 Kharkiv 3 1 1 1 10 2 +8 4
4 Wales Swansea City 3 0 0 3 0 17 −17 0
Source: UEFA
(H) Host.
Hibernian Scotland5-0Wales Swansea City
Report
Attendance: 102
Referee: Julia-Stefanie Baier (Austria)
Attendance: 350
Referee: Florence Guillemin (France)

Attendance: 100
Referee: Julia-Stefanie Baier (Austria)
Attendance: 350
Referee: Ewa Augustyn (Poland)

Attendance: 250
Referee: Florence Guillemin (France)
Attendance: 60
Referee: Ewa Augustyn (Poland)

Group 3

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Netherlands Ajax 3 3 0 0 11 1 +10 9 Round of 32
2 Belgium Standard Liège 3 2 0 1 10 3 +7 6
3 Estonia Pärnu (H) 3 1 0 2 3 4 −1 3
4 Latvia R?gas FS 3 0 0 3 0 16 −16 0
Source: UEFA
(H) Host.
Ajax Netherlands6-0Latvia R?gas FS
Report
Attendance: 119
Referee: Ivana Martin?i? (Croatia)
Attendance: 630
Referee: Amy Rayner (England)

Attendance: 120
Referee: Karolina Radzik-Johan (Poland)
Attendance: 750
Referee: Ivana Martin?i? (Croatia)

Attendance: 250
Referee: Amy Rayner (England)
Attendance: 353
Referee: Karolina Radzik-Johan (Poland)

Group 4

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Poland Medyk Konin 3 2 1 0 6 2 +4 7 Round of 32
2 Republic of Ireland Shelbourne 3 1 2 0 3 1 +2 5
3 Finland PK-35 Vantaa 3 1 1 1 2 2 0 4
4 Northern Ireland Linfield (H) 3 0 0 3 2 8 −6 0
Source: UEFA
(H) Host.
Attendance: 213
Referee: Sofia Karagiorgi (Cyprus)
Attendance: 252
Referee: Marta Frias Acedo (Spain)

Attendance: 102
Referee: Désirée Grundbacher (Switzerland)
Attendance: 157
Referee: Marta Frias Acedo (Spain)

Attendance: 58
Referee: Sofia Karagiorgi (Cyprus)
Linfield Northern Ireland1-3Republic of Ireland Shelbourne
Report
Attendance: 281
Referee: Désirée Grundbacher (Switzerland)

Group 5

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Cyprus Apollon Limassol (H) 3 3 0 0 14 1 +13 9 Round of 32
2 Austria Sturm Graz 3 2 0 1 8 5 +3 6
3 Bulgaria NSA Sofia 3 1 0 2 2 7 −5 3
4 Moldova Noroc Nimoreni 3 0 0 3 0 11 −11 0
Source: UEFA
(H) Host.
Attendance: 99
Referee: Lois Otte (Belgium)
Attendance: 20
Referee: Tanja Suboti? (Slovenia)

Attendance: 25
Referee: Tanja Suboti? (Slovenia)
Apollon Limassol Cyprus6-0Moldova Noroc Nimoreni
Report
Attendance: 110
Referee: Marta Huerta De Aza (Spain)

Attendance: 230
Referee: Lois Otte (Belgium)
Attendance: 5
Referee: Marta Huerta De Aza (Spain)

Group 6

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Belarus FC Minsk 3 2 1 0 13 0 +13 7 Round of 32
2 Switzerland Zürich 3 2 1 0 7 1 +6 7
3 Slovenia Olimpija Ljubljana (H) 3 1 0 2 2 7 −5 3
4 Malta Birkirkara 3 0 0 3 0 14 −14 0
Source: UEFA
(H) Host.
Attendance: 250
Referee: Eleni Lampadariou (Greece)
FC Minsk Belarus8-0Malta Birkirkara
Report
Attendance: 50
Referee: Elvira Nurmustafina (Kazakhstan)

Zürich Switzerland5-0Malta Birkirkara
Report
Attendance: 100
Referee: Tess Olofsson (Sweden)
Attendance: 280
Referee: Elvira Nurmustafina (Kazakhstan)

Attendance: 50
Referee: Eleni Lampadariou (Greece)
Attendance: 120
Referee: Viola Raudzi?a (Latvia)

Group 7

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Iceland Stjarnan 3 3 0 0 21 0 +21 9 Round of 32
2 Croatia Osijek (H) 3 2 0 1 11 1 +10 6
3 Faroe Islands KÍ Klaksvík 3 1 0 2 6 14 −8 3
4 North Macedonia Istatov 3 0 0 3 1 24 −23 0
Source: UEFA
(H) Host.
Attendance: 43
Referee: Lorraine Clark (Scotland)
Osijek Croatia7-0North Macedonia Istatov
Report
Attendance: 178
Referee: Maria Marotta (Italy)

Stjarnan Iceland11-0North Macedonia Istatov
Report
Attendance: 350
Referee: Maria Marotta (Italy)

Attendance: 400
Referee: Lorraine Clark (Scotland)
Istatov North Macedonia1-6Faroe Islands KÍ Klaksvík
Report

Group 8

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Kazakhstan BIIK Kazygurt 3 3 0 0 6 1 +5 9 Round of 32
2 Portugal Sporting CP 3 2 0 1 7 3 +4 6
3 Hungary MTK Hungária (H) 3 1 0 2 2 5 −3 3
4 Kosovo Hajvalia 3 0 0 3 1 7 −6 0
Source: UEFA
(H) Host.
Attendance: 300
Referee: Zuzana Ková?ová (Slovakia)
Attendance: 250
Referee: Eleni Antoniou (Greece)

Attendance: 150
Referee: Galiya Echeva (Bulgaria)
Attendance: 500
Referee: Eleni Antoniou (Greece)

Attendance: 250
Referee: Zuzana Ková?ová (Slovakia)
Hajvalia Kosovo1-4Portugal Sporting CP
Report
Attendance: 150
Referee: Galiya Echeva (Bulgaria)

Group 9

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Norway Avaldsnes 3 3 0 0 10 3 +7 9 Round of 32
2 Serbia Spartak Subotica 3 2 0 1 13 3 +10 6
3 Montenegro Breznica Pljevlja (H) 3 0 1 2 3 10 −7 1
4 Israel Kiryat Gat 3 0 1 2 5 15 −10 1
Source: UEFA
(H) Host.
Spartak Subotica Serbia7-1Israel Kiryat Gat
Report
Attendance: 70
Referee: Paula Brady (Ireland)
Attendance: 200
Referee: Tania Fernandes Morais (Luxembourg)

Kiryat Gat Israel2-6Norway Avaldsnes
Report
Attendance: 50
Referee: Tania Fernandes Morais (Luxembourg)
Attendance: 150
Referee: Ana Aguiar (Portugal)

Attendance: 70
Referee: Paula Brady (Ireland)
Attendance: 62
Referee: Ana Aguiar (Portugal)

Group 10

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Greece PAOK 3 3 0 0 12 0 +12 9 Round of 32
2 Albania Vllaznia 3 2 0 1 3 1 +2 6
3 Bosnia and Herzegovina SFK 2000 (H) 3 1 0 2 3 4 −1 3
4 Luxembourg Bettembourg 3 0 0 3 0 13 −13 0
Source: UEFA
(H) Host.
PAOK Greece8-0Luxembourg Bettembourg
Report
Attendance: 50
Referee: Graziella Pirriatore (Italy)
Attendance: 350
Referee: Vivian Peeters (Netherlands)

Attendance: 125
Referee: Rebecca Welch (England)
Attendance: 32
Referee: Graziella Pirriatore (Italy)

Attendance: 280
Referee: Vivian Peeters (Netherlands)
Attendance: 50
Referee: Rebecca Welch (England)

Ranking of second-placed teams

To determine the best second-placed team from the qualifying round which advanced to the knockout phase, only the results of the second-placed teams against the first and third-placed teams in their group were taken into account, while results against the fourth-placed team were not included. As a result, two matches played by each second-placed team counted for the purposes of determining the ranking.

Pos Grp Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 6 Switzerland Zürich 2 1 1 0 2 1 +1 4 Round of 32
2 9 Serbia Spartak Subotica 2 1 0 1 6 2 +4 3
3 7 Croatia Osijek 2 1 0 1 4 1 +3 3
4 1 Turkey Konak Belediyespor 2 1 0 1 6 4 +2 3
5 8 Portugal Sporting CP 2 1 0 1 3 2 +1 3
6 10 Albania Vllaznia 2 1 0 1 1 1 0 3
7 5 Austria Sturm Graz 2 1 0 1 4 5 −1 3
8 3 Belgium Standard Liège 2 1 0 1 2 3 −1 3
9 2 Scotland Hibernian 2 0 2 0 2 2 0 2
10 4 Republic of Ireland Shelbourne 2 0 2 0 0 0 0 2
Source: UEFA
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) goals scored; 4) disciplinary points; 5) coefficient.

References

- Match attendances source: Soccerway.[7]

  1. ^ "2017/18 UEFA Women's calendar" (PDF). UEFA.com. UEFA.
  2. ^ a b c "Regulations of the UEFA Women's Champions League 2017/18 Season" (PDF). UEFA.com. 4 April 2017.
  3. ^ "Qualifying group stage draw". UEFA.com. Retrieved 2017.
  4. ^ "Women's Champions League qualifying round draw". UEFA.com. 23 June 2017.
  5. ^ a b c d e f "UEFA WOMEN'S CHAMPIONS LEAGUE 2017/18 Club Coefficients" (PDF). UEFA.com.
  6. ^ a b "Women's Champions League entries confirmed". UEFA.com. 14 June 2017.
  7. ^ "2017-18 UEFA Women's Champions League qualifying round matches". Soccerway.com. Retrieved 2017.

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

2017%E2%80%9318_UEFA_Women's_Champions_League_qualifying_round
 



 



 
Music Scenes