2016-17 Liga EBA Season
Get 2016%E2%80%9317 Liga EBA Season essential facts below. View Videos or join the 2016%E2%80%9317 Liga EBA Season discussion. Add 2016%E2%80%9317 Liga EBA Season to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
2016%E2%80%9317 Liga EBA Season
Liga EBA
Competition details
Season 2016-17
2015-16

The 2016-17 Liga EBA season was the 23rd edition of the Liga EBA. This is the fourth division of Spanish basketball. Four teams will be promoted to LEB Plata. The regular season started in September 2016 and will ended in March 2017. The Final Stage to LEB Plata was played in April 2017.

Format

Regular season

Teams are divided in five groups by geographical criteria. Groups A, C and D are divided in two.

Final stage

The three best teams of each group and the fourth of Group D (champion of the previous season) will play the Final Stage. From these 16 teams, only four will be promoted to LEB Plata. The winner of each group can organize a group stage.

The Final Stage will be played round-robin format in groups of four teams where the first qualified of each group will host one of the stages.

Regular season

Group A

Group A-A

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification or relegation
1 Igualitorio Cantabria Estela 26 23 3 2108 1591 +517 49 Qualification to the Final Stage
2 Gallofa & Co. 26 20 6 2010 1802 +208 46 Qualification to the qualifying playoff
3 CB Santurtzi SK 26 19 7 1791 1517 +274 45
4 Easo Loquillo 26 19 7 1915 1599 +316 45
5 Megacalzado Ardoi 26 17 9 1846 1758 +88 43
6 Universidad de Valladolid 26 15 11 1918 1872 +46 41
7 Pas Piélagos 26 14 12 2018 2042 −24 40
8 Grupo de Santiago Automoción 26 12 14 1747 1775 −28 38
9 CB Valle de Egüés 26 11 15 1731 1817 −86 37
10 Universidad de Burgos 26 8 18 1734 1988 −254 34
11 Mondragón Unibersitatea 26 8 18 1749 1937 −188 34 Relegation to Primera División
12 Redline Mekanika TAKE 26 8 18 1504 1803 −299 34
13 Ulacia Grupo 26 6 20 1723 1897 −174 32
14 Baloncesto Venta de Baños 26 2 24 1875 2271 −396 28
Source: Liga EBA

Group A-B

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification or relegation
1 CB Chantada 26 22 4 1870 1525 +345 48 Qualification to the Final Stage
2 Calidus Gallego COB 26 18 8 1883 1768 +115 44 Qualification to the qualifying playoff
3 ULE Fundación Baloncesto León 26 18 8 2112 1896 +216 44
4 Estudiantes Lugo Leyma Natura 26 17 9 1964 1768 +196 43
5 Pozo Sotón BVM2012 26 16 10 1988 1833 +155 42
6 Residencia Las Encinas CDP 26 15 11 2102 1934 +168 41
7 Santo Domingo Betanzos 26 14 12 1923 1877 +46 40
8 Instituto Rosalía de Castro 26 13 13 1890 1919 −29 39
9 Baloncesto Narón 26 13 13 1949 1998 −49 39
10 Innova Chef 26 10 16 1784 1892 −108 36
11 CB La Flecha 26 10 16 1907 1938 −31 36
12 Gijón Basket 26 9 17 1837 1950 −113 35 Relegation to Primera División
13 VGO Basket 26 7 19 1788 1979 −191 33
14 Syngenta Seis do Nadal 26 0 26 1469 2189 −720 26
Source: Liga EBA

Finals

First-qualified teams playoff

The winner of this single-legged series hosted one of the four groups of the final stage. The game was played at the Palacio de Deportes of Santander.

Team 1  Score  Team 2
Igualatorio Cantabria Estela 79-75 CB Chantada
Qualifying playoffs

The winner would qualify for the final stage. The games were played the Palacio de Deportes of Santander.

 
SemifinalsFinal
 
      
 
 
 
 
Gallofa & Co.71
 
 
 
ULE Fundación Baloncesto León75
 
ULE Fundación Baloncesto León78
 
 
 
Calidus Gallego COB76
 
Calidus Gallego COB91
 
 
CB Santurtzi SK87
 

Group B

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification or relegation
1 Eurocolegio Casvi 30 23 7 2441 2175 +266 53 Qualification to the Final Stage
2 Real Canoe NC 30 23 7 2339 1918 +421 53
3 Real Madrid B[a] 30 23 7 2231 1955 +276 53
4 Fundación Globalcaja La Roda 30 22 8 2315 2155 +160 52 Qualification to the Final Stage
5 Isover Basket Azuqueca 30 21 9 2386 2220 +166 51
6 Náutico KIA Tenerife 30 20 10 2419 2149 +270 50
7 Agrícola CB Villarrobledo 30 16 14 2137 2086 +51 46
8 NCS Alcobendas 30 15 15 2120 2187 −67 45
9 Lujisa Guadalajara Basket 30 15 15 2139 2168 −29 45
10 Gran Canaria B 30 15 15 2061 2097 −36 45
11 Globalcaja Quintanar 30 13 17 2103 2129 −26 43
12 Aloe Plus Lanzarote Conejeros 30 10 20 2243 2442 −199 40
13 Movistar Estudiantes B 30 9 21 1959 2282 −323 39 Relegation to Primera División
14 Uros de Rivas ATICON 30 6 24 2091 2387 −296 36
15 HM Torrelodones 30 6 24 1997 2337 −340 36
16 Viten Fuenlabrada[b] 30 3 27 1906 2200 −294 32
Source: Liga EBA
Notes:
  1. ^ Real Madrid B resigned to play the final stage as it is played during the same dates as the final of the Next Generation Tournament.
  2. ^ Viten Fuenlabrada was deducted 1 point.

Group C

Group C-A

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification or relegation
1 BC Martorell Solvin 26 19 7 2136 1869 +267 45 Qualification to Final Four
2 Flanigan Calvià 26 17 9 2075 1949 +126 43
3 Made in Menorca 26 15 11 1900 1853 +47 41
4 Multiópticas CB Salt 26 14 12 1781 1753 +28 40
5 Aracena AEC Collblanc 26 13 13 1789 1852 −63 39
6 Club Bàsquet Castellbisbal 26 13 13 2034 2033 +1 39
7 CB Cornellà 26 13 13 1871 1857 +14 39
8 Arenys Bàsquet Joventut Citroën Calella 26 13 13 1960 1926 +34 39
9 Simply Olivar 26 12 14 1931 1953 −22 38
10 JAC Sants 26 12 14 1772 1858 −86 38
11 Sant Nicolau Sabadell 26 12 14 1900 1933 −33 38
12 Outletmoto.com CB Grup Barna (R) 26 11 15 1855 1929 −74 37 Qualification to relegation playoffs
13 Mataró Feimat (O) 26 11 15 1848 1934 −86 37
14 CB Santfeliuenc (R) 26 7 19 1892 2045 −153 33 Relegation to Primera División
Source: Liga EBA
(O) Play-off winner; (R) Relegated.

Group C-B

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification or relegation
1 Recambios Gaudí CB Mollet 26 22 4 2122 1866 +256 48 Qualification to Final Four
2 CB Pardinyes Lleida 26 20 6 2072 1917 +155 46
3 CB Quart Germans Cruz 26 18 8 2136 1914 +222 44
4 Barberà Team Values 26 16 10 1954 1933 +21 42
5 Physic CB Igualada 26 13 13 1973 1929 +44 39
6 UB Sant Adrià 26 13 13 2184 2104 +80 39
7 Palma Air Europa B 26 13 13 1979 2027 −48 39
8 AE Muro Basket Academy 26 12 14 2062 2051 +11 38
9 BBA Castelldefels 26 11 15 1980 1984 −4 37
10 CB Valls Nutrion 26 11 15 1876 2003 −127 37
11 Vive El Masnou Basquetbol 26 11 15 1805 1803 +2 37
12 Bàsquet Sitges (R) 26 8 18 1815 1977 −162 34 Qualification to relegation playoffs
13 MoraBanc Andorra B (O) 26 7 19 1870 2069 −199 33
14 CB Cerdanyola Al Dia (R) 26 7 19 1874 2125 −251 33 Relegation to Primera División
Source: Liga EBA
(O) Play-off winner; (R) Relegated.

Finals

Qualifying playoffs

The games was played at Santa Ponça.

 
SemifinalsFinal
 
      
 
 
 
 
BC Martorell Solvin88
 
 
 
CB Pardinyes Lleida84
 
BC Martorell Solvin80
 
 
 
Flanigan Calvià77
 
Recambios Gaudí CB Mollet74
 
 
Flanigan Calvià83
 
Third place
 
 
 
 
 
CB Pardinyes Lleida69
 
 
Recambios Gaudí CB Mollet82
Relegation playoffs
Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Mataró Feimat 122-110 Bàsquet Sitges 66-65 56-45
MoraBanc Andorra B 149-126 Outletmoto.com CB Grup Barna 79-52 70-74

Group D

Regular season

Group D-A
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 CAM Enrique Soler 14 9 5 1078 1020 +58 23 Qualification to second stage
2 Forus Medacbasket 14 8 6 1009 973 +36 22
3 CB Andújar Jaén Paraíso Interior 14 8 6 1025 988 +37 22
4 CB Cazorla Jaén Paraíso Interior 14 7 7 1135 1163 −28 21
5 Meridiano Baza 14 7 7 979 979 0 21 Qualification to relegation group
6 Unicaja Rincón Fertilidad 14 6 8 963 1041 −78 20
7 CB Coín Almoguera Abogados 14 6 8 1003 1019 −16 20
8 CB Novaschool 14 5 9 1052 1061 −9 19
Source: Liga EBA
Group D-B
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 Oh!Tels ULB 14 11 3 987 908 +79 25 Qualification to second stage
2 Huelva 14 10 4 979 916 +63 24
3 Yosíquesé 14 10 4 1054 926 +128 24
4 Telwi CB San Juan 14 7 7 1009 974 +35 21
5 Alba Ibis CB Utrera 14 7 7 860 917 −57 21 Qualification to relegation group
6 Cintra Plasencia 14 6 8 925 924 +1 20
7 DKV San Fernando 14 4 10 976 1058 −82 18
8 Real Betis Energía Plus B 14 1 13 978 1145 −167 15
Source: Liga EBA

Second stage

Group D-Qualification
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 CB Cazorla Jaén Paraíso Interior 14 12 2 1208 1074 +134 26 Qualification to the qualifying playoff
2 CAM Enrique Soler 14 10 4 1060 953 +107 24
3 Yosíquesé 14 7 7 1014 968 +46 21
4 Oh!Tels ULB 14 7 7 956 1035 −79 21
5 Huelva 14 6 8 938 1015 −77 20
6 Forus Medacbasket 14 5 9 990 1043 −53 19
7 CB Andújar Jaén Paraíso Interior 14 5 9 983 997 −14 19
8 Telwi CB San Juan 14 4 10 1008 1072 −64 18
Source: Liga EBA
Group D-Relegation
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Relegation
1 Alba Ibis CB Utrera 14 9 5 939 935 +4 23
2 Meridiano Baza 14 9 5 974 886 +88 23
3 Cintra Plasencia 14 8 6 987 951 +36 22
4 Unicaja Rincón Fertilidad 14 8 6 1009 1002 +7 22
5 CB Novaschool 14 8 6 988 941 +47 22
6 DKV San Fernando 14 8 6 1051 1035 +16 22 Relegation to Primera División
7 CB Coín Almoguera Abogados 14 4 10 1046 1131 −85 18
8 Real Betis Energía Plus B 14 2 12 994 1107 −113 16
Source: Liga EBA

Finals

 
SemifinalsFinal
 
          
 
 
 
 
Oh!Tels ULB87 68 155
 
 
 
CB Cazorla Jaén Paraíso Interior72 92 164
 
CB Cazorla Jaén Paraíso Interior6189150
 
 
 
CAM Enrique Soler8162 143
 
Yosíquesé78 56 134
 
 
CAM Enrique Soler76 70 146
 
 
Third place
 
    
 
 
 
 
Oh!Tels ULB7748 125
 
 
Yosíquesé6170 131
 

Group E

Regular season

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 BeHappy2 CB Myrtia 18 16 2 1415 1116 +299 34 Qualification to group E-1
2 Valencia BC B 18 11 7 1382 1301 +81 29
3 UCAM Murcia B 18 11 7 1243 1191 +52 29
4 UPCT Basket Cartagena 18 10 8 1327 1341 −14 28
5 Grupo Sanz Bàsquet Llíria 18 9 9 1319 1352 −33 27
6 Servigroup Benidorm 18 8 10 1308 1334 −26 26 Qualification to group E-2
7 Power Electronics Paterna 18 8 10 1295 1317 −22 26
8 CB Puerto Sagunto 18 8 10 1220 1307 −87 26
9 L'Alfàs PN Serra Gelada 18 7 11 1226 1275 −49 25
10 CB Jovens Almàssera 18 2 16 1151 1352 −201 20
Source: Liga EBA

Second stage

Group E-Qualification
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 BeHappy2 CB Myrtia 16 13 3 1204 1050 +154 29 Qualification to the Final Stage
2 UPCT Basket Cartagena 16 8 8 1231 1251 −20 24
3 Valencia BC B 16 8 8 1282 1272 +10 24
4 UCAM Murcia B 16 7 9 1158 1192 −34 23
5 Grupo Sanz Bàsquet Llíria 16 4 12 1125 1235 −110 20
Source: Liga EBA
Group E-Relegation
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Relegation
1 L'Alfàs PN Serra Gelada 16 10 6 1157 1091 +66 26
2 Servigroup Benidorm 16 10 6 1157 1132 +25 26
3 Power Electronics Paterna 16 9 7 1102 1102 0 25
4 CB Puerto Sagunto 16 8 8 1144 1129 +15 24 Relegation to Primera División
5 CB Jovens Almàssera 16 3 13 1101 1207 −106 19
Source: Liga EBA

Promotion playoffs

The 16 qualified teams were divided in four groups of four teams. The first qualified teams hosted the groups, played with a round-robin format.

The winner of each group promoted to LEB Plata.

Group 1 - Cazorla

Pos Grp Team Pld W L PF PA PD Pts Promotion
1 B4 Fundación Globalcaja La Roda (P) 3 3 0 265 209 +56 6 Promotion to LEB Plata
2 D1 CB Cazorla Jaén Paraíso Interior (H) 3 2 1 270 251 +19 5
3 C2 Flanigan Calvià 3 1 2 247 248 −1 4
4 E2 UPCT Basket Cartagena 3 0 3 195 269 −74 3
Source: FEB.es
(H) Host; (P) Promoted.
19 May 2017
CB Cazorla Jaén Paraíso Interior 92–91 Flanigan Calvià
19 May 2017
UPCT Basket Cartagena 54–90 Fundación Globalcaja La Roda
20 May 2017
Fundación Globalcaja La Roda 88–77 Flanigan Calvià
20 May 2017
UPCT Basket Cartagena 73–100 CB Cazorla Jaén Paraíso Interior
21 May 2017
Flanigan Calvià 79–68 UPCT Basket Cartagena
21 May 2017
CB Cazorla Jaén Paraíso Interior 78–87 Fundación Globalcaja La Roda

Group 2 - Murcia

Pos Grp Team Pld W L PF PA PD Pts Promotion
1 E1 BeHappy2 CB Myrtia (H, P) 3 3 0 213 171 +42 6 Promotion to LEB Plata
2 A2 CB Chantada 3 1 2 186 191 −5 4
3 C4 CB Pardinyes Lleida 3 1 2 193 216 −23 4
4 D2 CAM Enrique Soler 3 1 2 200 214 −14 4
Source: Feb.es
(H) Host; (P) Promoted.
19 May 2017
CAM Enrique Soler 65–70 CB Pardinyes Lleida
19 May 2017
BeHappy2 CB Myrtia 57–47 CB Chantada
20 May 2017
CB Chantada 66–67 CAM Enrique Soler
20 May 2017
BeHappy2 CB Myrtia 78–56 CB Pardinyes Lleida
21 May 2017
CB Chantada 73–67 CB Pardinyes Lleida
21 May 2017
BeHappy2 CB Myrtia 78–68 CAM Enrique Soler

Group 3 - Santander

Pos Grp Team Pld W L PF PA PD Pts Promotion
1 B2 Real Canoe NC (P) 3 3 0 212 190 +22 6 Promotion to LEB Plata
2 A1 Igualatorio Cantabria Estela (H) 3 2 1 195 191 +4 5
3 C3 Recambios Gaudí CB Mollet 3 1 2 193 199 −6 4
4 E3 Valencia BC B 3 0 3 206 226 −20 3
Source:[]
(H) Host; (P) Promoted.
19 May 2017
Real Canoe NC 71–67 Recambios Gaudí CB Mollet
20 May 2017
20 May 2017
Igualatorio Cantabria Estela 64–55 Recambios Gaudí CB Mollet
21 May 2017
Recambios Gaudí CB Mollet 71–64 Valencia BC B

Group 4 - Villaviciosa de Odón

Pos Grp Team Pld W L PF PA PD Pts Promotion
1 C1 BC Martorell Solvin (P) 3 3 0 235 190 +45 6 Promotion to LEB Plata
2 B1 Eurocolegio Casvi (H) 3 2 1 235 220 +15 5
3 D3 Yosíquesé 3 1 2 213 252 −39 4
4 A3 ULE Fundación Baloncesto León 3 0 3 223 244 −21 3
Source: FEB.es
(H) Host; (P) Promoted.
19 May 2017
BC Martorell Solvin 77–64 ULE Fundación Baloncesto León
19 May 2017
Yosíquesé 71–84 Eurocolegio Casvi
20 May 2017
ULE Fundación Baloncesto León 80–83 Yosíquesé
20 May 2017
Eurocolegio Casvi 67–70 BC Martorell Solvin
21 May 2017
BC Martorell Solvin 88–59 Yosíquesé
21 May 2017
Eurocolegio Casvi 84–79 ULE Fundación Baloncesto León

References

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

2016%E2%80%9317_Liga_EBA_season
 



 



 
Music Scenes